Konstrukcja aluminiowo stalowa, projekt

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Konstrukcja aluminiowo stalowa, projekt

#11

Post napisał: mareq_bb » 16 paź 2018, 09:38

Ja bym na początek zostawił te samonastawne. Jak frezarka ruszy to sobie wyfrezuje pasujące w to miejsce oprawy na łożyska skośne. Nie ma nic fajniejszego niż robienie upgradu maszyny na niej samej.
Ja mam w tokarce łożyska samonastawne i nie narzekam aczkolwiek rodzi się w mojej głowie wersja 2.0 i tam już pewnie łożyskowanie będzie jak bozia przykazała.




Autor tematu
LEEON
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 25 lut 2008, 14:12
Lokalizacja: STW / RZE

Re: Konstrukcja aluminiowo stalowa, projekt

#12

Post napisał: LEEON » 16 paź 2018, 17:06

Witam, dziękuję za tak liczne odpowiedzi.

Potwierdziliście moje obawy co do bocznego montażu wałków podpartych,dlatego zastanowię się nad ich naturalnym położeniem.
Tutaj mam pewien dylemat, ponieważ obrócenie dłuższych profili alu o 90stopni (na płąsko) pozwoli na taki montaż, jednak pozbawi mnie tym samym podparcia blatu.
Czy pozostawienie profilu bocznego w pionie i zastosowanie np 5mm płaskownika stalowego szerokości 100mm, przykręconego od spodu profilu, wysuniętego na 50mm, tak aby zamocować do niego podporę wałka to sztywne rozwiązanie? (czuję że nie zbyt, ponieważ wtedy brama wciąż będzie wisiała na kilku śrubach... ). Naszkicowałbym jednak nie mam chwilowo możliwości.

Nie chciałbym montować wałków na górze, ponieważ wystawi je to na wiór oraz zmniejszy szerokość pola roboczego plotera.

Może macie jakieś pomysły?
Yarec pisze:
14 paź 2018, 23:13
jak zamierzasz rozwiązać sprawę napięcia pasa zębatego w osi X ?
Myślałem o rolce napinającej lub po prostu korygować odległość silnika od śruby.
dasza77 pisze:
15 paź 2018, 08:38
Dlaczego prawie wszyscy początkujący upierają się przy wałkach podpartych zamiast stosować duuuużo dokładniejsze prowadnice liniowe
Chciałbym, jednak tak jak zawsze jest to uzasadnione budżetem... myślę że dla moich wymagań wystarczą.
Blady pisze:
15 paź 2018, 08:53
W tym projekcie poza wałkami nie podoba mi się że boki bramy i płyta zetki to tylko 10-15mm chociaż wiadomo coś tam może sie tym uskrobie
Dziękuję za zwrócenie uwagi, przemyśle jakieś wzmocnienie. Może pionowe - prostopadłe do ramion bramy żebra usztywniające?
ursus_arctos pisze:
15 paź 2018, 13:02
Ad. orientacji wałków - jak już masz bramę dostosowaną do montażu wałków na górze i na dole, to może daj dolny wałek od spodu - wówczas będziesz miał symetryczne ugięcia przy ruchu bramy w obu kierunkach. [...] to najgorszy rodzaj obciążeń dla tych wałków i mam wrażenie, że jest to właśnie źródło problemów ze sztywnością w mojej maszynie.
Wezmę to pod uwagę, cenna uwaga.

W kwestii obudów łożysk, to tak, są to samonastawne łożyska KFL001. Zgodnie z tym co pisze mareq_bb miałem zamiar wyrzeźbić docelowe obudowy już na maszynie. Myślę wyciąć je w bloczku z poliamidu.

Zgodnie z Waszymi cennymi sugestiami, biorę się za uwzględnienie ich w modelu 3D.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konstrukcja aluminiowo stalowa, projekt

#13

Post napisał: Yarec » 20 paź 2018, 12:37

LEEON pisze:W kwestii obudów łożysk, to tak, są to samonastawne łożyska KFL001. ...Myślę wyciąć je w bloczku z poliamidu.

od razu zrób z MDF lub tektury... :)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”