Obliczenia połączeń śrubowych

Samochody specjalne

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
OKSZA73
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 lip 2018, 20:33

Obliczenia połączeń śrubowych

#1

Post napisał: OKSZA73 » 07 lip 2018, 20:47

Witam
Mam prośbę o pomoc. Dostałem do opracowania nowy temat a mianowicie obliczenie połączeń śrubowych ramy zbiornika do podwozia samochodu ciężarowego. Inaczej mówiąc czy jak połączę śrubami zbiornik na podwoziu to on się nie urwie.
Proszę o poradę gdzie znajdę np. zewnętrzną powierzchnię styku nakrętki, wewnętrzną powierzchnię styku nakrętki, itd w normach tabelach? Jeśli są jakieś opracowania, książki to proszę o tytuły. jest to dla mnie nowy temat i muszę go jakoś ogarnąć.
Pozdrawiam Jacek




galwas.b
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 04 wrz 2018, 11:33

Re: Obliczenia połączeń śrubowych

#2

Post napisał: galwas.b » 04 wrz 2018, 12:53

Wymiary elementów znormalizowanych najczęściej podaje właściwa norma.

Rozumiem, że zbiornik nie tylko wisi, ale zachodzą różne zjawiska dynamiczne w czasie jazdy. -> Stąd masz obciążenie w złączu.

Dobierasz taki nacisk w złączu, żeby występujące tarcie nie pozwoliło na przemieszczanie się kołnierzy względem siebie. (Konieczne, żeby śrubra pracowała na rozciąganie - nie była ścinana).

Rdzeń śruby d3, sprawdzasz na rozciąganie i skręcanie (w trakcie montażu). Całość wg Hipotezy Hubera.


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Obliczenia połączeń śrubowych

#3

Post napisał: StudentIB » 20 wrz 2018, 23:53

To może ja podpowiem jeszcze z literaturą, o którą autor tematu też pytał. O połączeniach śrubowych są całe książki (Biegus, Szewczyk), ale na potrzeby wykorzystania w praktyce najlepiej sięgnąć po jakiś ogólny podręcznik do PKM. Na początek warto sięgnąć po "Części maszyn" (i zbiór zadań do tego) Rutkowskiego. Bardziej zaawansowana, ale generalnie najlepsza jest książka Kurmaza (różne tytuły w zależności od wydania). Polecam też 2 tomy Mazanka.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”