Maszyna z syntetycznego granitu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#171

Post napisał: ALZ » 11 lut 2008, 23:21

Twój sposób jest dobry do zastosowań ogólnych, ale do odlewów granitowych nie ma zastosowania. Dodanie włókien szklanych zniweczy całkowicie zamiar stworzenia odlewu jak najbardziej zbliżony do właściwości naturalnego kamienia a o to właśnie chodzi. Także twierdzę że zrobienie takiego odlewu jest bardzo trudne i pracochłonne ale efekt może być rewelacyjny. Sam jestem pod wrażeniem obserwując wiertarki na płycie granitowej, szybkość i pozycjonowanie jest nieosiągalne w innych konstrukcjach.



Tagi:

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 24
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#172

Post napisał: Jaszuk88 » 11 lut 2008, 23:54

Starałem się czytać dokładnie może mi coś umknęło. Ale zapamiętałem jedną z wypowiedzi kolegi Waltera cytuję:

..."Generalnie odlewanie maszyny w wielu czesciach okazalo sie niezbyt rozsadne. Konstrukcja taka nigdy nie bedzie miec sztywnosci i spojnosci jednoczesciowego odlewu, o precyzji juz nie wspomne. Zamiast szesciu badziewnych form i szesciu badziewnych odlewow nalezalo sie przylozyc do budowy jednej naprawde solidnej formy i zrobic to w jednym kawalku. Rezultat bylby naprawde fantastyczny, zwlaszcza ze material przekroczyl moje najsmielsze oczekiwania.

Fakt ze budowa jednoczesciowa przekracza umiejetnosci sredniego amatora- zwlaszcza gdy sie to robi pierwszy raz- wiec inaczej ta maszyna nigdy by nie powstala.

* * *

Jest jeden problem jesli chodzi o metode grawitacyjna- odlew niestety powinien byc wibrowany. Moj pomysl sie tutaj nie sprawdzil i ostatnie odlewy sa bardzo slabej jakosci. Po pierwsze nie bylo solinej formy, przez co odlewy wyszly niedokladne i krzywe, i po drugie nie bylo wibracji- przez co odlewy nie maja odpowiedniej gestosci. Oczywiscie na oko wygladaja ok, ale testy za pomoca 5kg mlota pokazaly ze brzmia zupelnie inaczej niz te poprzednie. Moje pierwsze odlewy brzmia bardzo solidnie, jak prawdziwy kamien. Niesamowite brzmienie. Te ostatnie wydaja duzo bardziej gumowe odglosy i stanowczo mi sie to nie podoba..."

Potwierdza ta wypowiedź również moje spostrzeżenia - nie byle jaka forma, wibrowanie i duży monolityczny odlew. A z tym niestety związana jest duża waga korpusu i cena.
Duża waga jest ogromnym atutem dla maszyn komercyjnych ale czy amatorskich?


Autor tematu
walter~
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 53
Posty: 141
Rejestracja: 22 sie 2007, 04:52
Lokalizacja: USA

#173

Post napisał: walter~ » 12 lut 2008, 07:11

Chwilowo wstrzymam sie z komentarzami. Pozwola koledzy ze zastanowie sie przez kilka dni i wtedy zaadresuje wszystkie poruszone tutaj kwestie.
Natomiast bardzo chetnie poslucham waszych opinii- zapraszam do szerszej dyskusji i wymiany pogladow; Mysle ze wspolnie uda sie wypracowac system/metody ktore beda solidne oraz latwe w uzyciu i ze bedzie to platforma przyjazna dla wiekszosci uzytkownikow.
Temat u Ernesta rowniez czytam na biezaco, jest tam cala masa informacji dlatego nie pozwolcie aby odszedl w zapomnienie.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2135
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#174

Post napisał: ARGUS » 15 lut 2008, 09:05

Czytam cały wątel i jak dla mnie to wygląda tak
wykonanie formy - na pewno pracochłonne ale w zasięgu każdego przeciętnego
majsterkowicza kwestia rozrysowania i zaprojektowania
wszystkich "ważnych " punktów 20 razy sprawdzic kontrolować
wymiary i nie wydaje się żeby to było poza zasięgiem amatora
Stół wibracyjny - jednorazowy - konstrukcja drewniana odpowiednio grube belki i
sklejka troszke prostej mechaniki - problemu nie widzę
Mieszanie żywicy z wypełniaczem

Tu niestety ja osobiście widzę największy problem
rozmawiamy o maszynach precyzyjnych z odpowiedznim polem pracy
więc ilość maszy do wymieszania to około minimum 100 kg
więc albo duży mieszalnik albo manufaktóra na 20 razy po 5 kg
najlepiej dwóch lub trzech pomocników i parę godzin pracy
Niestety duża waga maszyny jest tak samo ważna w konstrukcjach profesjonalnych jak i amatorskich - za waga idzie sztywność a więc i precyzja maszyny.
Dla mnie problem zmieszania komponentów w jednolitą składną masę
w całym procesie opisanym świetnie przez "waltera" jest sporą przeszkodą
Ale faktem jest też że wykonanie bloku maszyny w taki sposób jest kuszące :-)
Gdybyśmy nie mieszkali tak daleko od siebie można by sie pokusić o jeden wspólny projekt i wykonanie :grin:
widząć zainteresowanie chętni na pewno bys ię znaleźli

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 24
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#175

Post napisał: Jaszuk88 » 15 lut 2008, 18:34

Witam
Mieszanie nie jest problemem. Jest potrzebna "mocna" wiertarka z mieszadłem
i wiadro z tworzywa 15-20l pod warunkiem, że ilość zywicy w masie to około 20%.
Wstępne mieszanie żywica + wypełniacz można wykonać w betoniarce, natomiast mieszanie z utwardzaczem w wiadrze. Mieszanie z utwardzaczem należy wykonać do 0,5 h
pod warunkiem, że czas żelowania to 1h ( mam na myśli masę przeznaczoną na odlanie całej konstrukcji maszyny). Trzeba mieć świadomość, że masa podczas wiązania osiągnie wysoką temperaturę 70 -90 °C, forma więc musi to wytrzymać.
Wykonanie formy jest bardzo pracochłonne ale jak najbardziej do wykonania.
Formę najprościej można zbudować z płyty meblowej laminowanej gładkiej ze wzmocnieniami z kątowników metalowych. Wszystko należy skręcić śrubami. Forma musi być rozbieralna. Odformowanie gotowego elementu odlanego z żywicy przebiegnie bez problemu, jeżeli każda ściana formy będzie rozbieralna. Rozformowanie skomplikowanych elementów w innym wypadku może graniczyć z cudem. Forma musi być kilkakrotnie pokryta woskiem. Znanym i często stosowanym jest Honey Wax. Wosk należy wcisnąć w szpary, które napewno gdzieś w formie powstaną. Wszelkie umieszczane inserty muszą być bardzo stabilnie przymocowane do formy. Należy je mocno zmatować, wręcz zdeformowac szlifierka w miejscach zalewanych masą. Inserty muszą być odtłuszczone acetonem. Wypełnienie wolnych przestrzeni styropianem jest dobrym rozwiązaniem, ale trzeba z tym uważać. Grubość ścianki w miejscach ważnych konstrukcyjnie nie może być mniejsza niż 5 cm. Styropian musi być stabilnie zamocowany w formie ( ma dużą wypornosć). Styropian i styrodur to polistyren. W przypadku żywicy poliestrowej zostanie "zjedzony" przez żywicę ( ale z tej żywicy nie robimy maszyny).Dla żywicy epoksydowej jest obojętny choć występują żywice epoksydowe z niwielką ilością styrenu, który jest tym co zjada styropian. Do wibrowania przy odlewaniu najlepiej użyć wibratora przenośnego. Każda wypożyczlnia sprzetu budowlanego ma takie urządzenie na stanie. Zaletą takiego rozwiazania jest to, że nie wibrujemy całej formy i nie narażamy jej na uszkodzenie tylko samą masę. Ten wibrator zapewni lepsze płyniecie masy w formie. Czyli wiaderko masy - wibrowanie - wiaderko masy - wibrowanie itd.
Ja mam swój skromny warsztat na poddaszu i dla mnie waga maszyny jest problemem :mrgreen: Ilekroć mówimy o wadze maszyny przypomina mi się dowcip:
...budowali dom i zapomnieli o piwnicy więc postanowili ją wybudować na strychu, ale były jaja jak węgiel przywieźli...
Załączniki
wacker_wib_1[1].jpg
Wibrator z elastyczną buławą
wacker_wib_1[1].jpg (5.68 KiB) Przejrzano 2921 razy


Autor tematu
walter~
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 53
Posty: 141
Rejestracja: 22 sie 2007, 04:52
Lokalizacja: USA

#176

Post napisał: walter~ » 16 lut 2008, 05:13

Najpewniejszy sposob na nie wymieszanie utwardzacza z zywica to dodanie go na samym koncu. W jakich aplikacjach kolega stosuje takie metody i czy mozna ewentualnie zobaczyc rezultaty?

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 17
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#177

Post napisał: kostner » 16 lut 2008, 13:19

DObry pomysl z tym wibratorem, ale ja bym go troche rozwinal. Zbudowac stol na sprezynach, na nim zamocowac forme a pod blatem pokazany na zdjeciu wibrator - powinno zadzialac.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 24
Posty: 2347
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#178

Post napisał: qqaz » 16 lut 2008, 14:34

Nie zadziała, pod stołem czy nawet bezpośrednio w masie. Ten wibrator skuteczny jest w mieszankach plastyczno-lejnych czyli takich które zamykają otwór po wyjeciu trzpienia. Natomiast żywica to mieszanka sucha - tylko trzęsienie całą masą ( stołem , formą) spowoduje przejście do półpłynności i uplastycznienie na granicy płynności.
Może główni pionierzy spróbują z masą tak około 5l piasku, nawet bez żywicy tylko z np wodą czy farbą emulsyjną - byle uzmysłowić sobie zakres energi wkładanej w wibrowanie masy suchej.

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 24
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#179

Post napisał: Jaszuk88 » 16 lut 2008, 14:49

walter~ pisze:Najpewniejszy sposob na nie wymieszanie utwardzacza z zywica to dodanie go na samym koncu. W jakich aplikacjach kolega stosuje takie metody i czy mozna ewentualnie zobaczyc rezultaty?
Przez kilka lat produkowałem elementy budowlane na bazie żywic poliestrowych i epoxydowych na dużą skalę. Jest to ogólnie stosowana metoda przerobu żywic z wypełniaczem. Utwardzacz napewno się wymiesza z żywicą choć na logikę lepiej najpierw żywicę z utwardzaczem i potem wypełniacz. Sa maszyny przemysłowe do produkcji masy zalewowej, które również działają w takiej kolejności. Przygotowanie masy wcześniej bez utwardzacza daje możliwośc np. dobrego wymieszania, łatwego mycia w naszym przypadku betoniarki, odpowierzenia masy, podgrzania masy, łatwość w ustaleniu konsystencji masy (mamy dużo czasu) i cały szereg innych.
kostner pisze:DObry pomysl z tym wibratorem, ale ja bym go troche rozwinal.
Zbudowac stol na sprezynach, na nim zamocowac forme a pod blatem pokazany na zdjeciu wibrator - powinno zadzialac.
Nie ma potrzeby budowania wibratora w formie stołu z wibratora ręcznego. Cały pomysł polega na tym, że wibrator ręczny w tym zastosowaniu jest wydajniejszy i ma szereg dodatkowych zalet.

[ Dodano: 2008-02-16, 14:56 ]
qqaz pisze:Natomiast żywica to mieszanka sucha - tylko trzęsienie całą masą
Moja propozycja wibrowania dotyczy masy nie suchej a lejnej o czym wcześniej pisałem.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#180

Post napisał: ALZ » 16 lut 2008, 17:37

Także swego czasu miałem wątpliwą przyjemność pracować z żywicami. Jednak wymagania które stawiane są przy budowie maszyn z syntetycznego kamienia tzn znacznie większy stopień wypełnienia nijak się nie mają do technik odlewów poliestrowych lub epoksydowych gdzie stosowało się wypełniacze szklane. W tej technice nie ma w zasadzie zjawiska lejności i wszystkie dotychczasowe doświadczenie bierze w łeb i np. betoniarce napewno tego się wymieszać nie da.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”