Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
suleq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 02 wrz 2018, 09:56

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#11

Post napisał: suleq » 12 wrz 2018, 16:58

Witajcie,

Zrobiłem pomiary czujnikiem zegarowym i dokładność jest na poziomie 0,04 mm - także luzów nie ma.

Jeżeli chodzi o czujnik elektroniczny, zmniejszyłem prędkości najazdu na czujnik do 0,5 mm/s i mam dokładność na poziomie 0,1. Gdzieś wcześniej wyczytałem że przy narzędziach pełnowęglikowych taki czujnik może oszukiwać. Także obstawiam że tani czujnik może mieć taką dokładność.

Dziękuję za pomoc.




stefanbatory
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 09 gru 2012, 09:40
Lokalizacja: Konin

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#12

Post napisał: stefanbatory » 13 wrz 2018, 15:01

Az 1 mm błędu pomiarowego to bardzo dziwna sprawa.. Tego typu pseudo czujniki, w obudowach z tworzywa nie są najszczęśliwszym wyborem, ale w pewnych sytuacjach mogą wystarczyć.. Jaka dokładność pomiaru Ciebie interesuje? Lub inaczej, co obrabiasz. Jaka maszyna - może foto? Celowałbym w problem z mechaniką.
PCBmania :)


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1442
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#13

Post napisał: lepi » 13 wrz 2018, 16:21

Podłącz narzędzie do masy przed dokonaniem pomiaru. Na wrzecionie zwykle masy nie ma bo i po co?


Autor tematu
suleq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 02 wrz 2018, 09:56

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#14

Post napisał: suleq » 14 wrz 2018, 18:15

Powiem szczerze, że już sam głupieję.

Obrabiam głównie płyty modelarskie (PUR) oraz mdf - tutaj nie potrzebowałem dużych dokładności, bo i tak elementy lakierowałem lub robiłem z nich formy poliestrowe. Więc było sporo szlifowania i szpachli.

Zachciało mi się form z aluminium. Właśnie przy aluminium okazało się jak ważny jest odpowiedni pomiar narzędzia i wychodzą wszystkie problemy. Maszyna to Sentinel 1525 Plot Electronics, sterowanie przez CNCGraf.

Mam jeszcze drugi problem - może to coś pomoże w postawieniu trafnej diagnozy? Przy frezowaniu przestrzennym, przy nazwijmy to "normalnych" prędkościach, element wygląda jak na zdjęciu, chodzi o te poziome prążki, element powinien być gładki (tutaj akurat jest duży odstęp ścieżek, ale tylko do prób): Obrazek

Zagęszczanie ścieżek ani poprzecznie ani wzdłużnie nic nie daje. Cały czas maszyna tak ząbkuje. Z tym że robi to powtarzalnie - mogę wyłączyć maszynę, włączyć i dalej będę miał ząbki w tym samym miejscu. Dopiero zmniejszenie prędkości do poziomu 10 mm/s daje w miarę zadowalający efekt. Luzów nie czuję i nie jestem w stanie złapać czujnikiem mechanicznym.

Czy na takie zachowanie może mieć wpływ zużycie łożysk (Hiwin) lub wałków/listew zębatych? Na oko nie widać nadmiernego zużycia, ale maszynę kupiłem jako używaną.

Bardzo dziękuję :)


piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#15

Post napisał: piotr56 » 15 wrz 2018, 20:19

Hey
Wydaje mi się że gubisz w jakiś sposób kroki na osi Z i to może powodować błędy, jeśli to jest przyczyną to nawet czujnik zegarowy ci nie pomoże.
Jest prosty test, tylko nie rób go na sztywnym narzędziu, włóż szpilkę zamiast frezu, wyzeruj a potem zrób ruch narzędzia w górę o kilka czy kilkanaście cm w zależności od możliwości maszyny, wróć do zera i powtórz taki ruch kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy. Po próbach oceń czy masz dalej zero.


OversizedDorito
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2018, 09:44

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#16

Post napisał: OversizedDorito » 17 wrz 2018, 09:46

Kiedyś mieliśmy taki sam problem i faktycznie to co pisze @piotr56 może rozwiązać problem (albo chociaż go nakreślić)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#17

Post napisał: kubus838 » 17 wrz 2018, 11:35

piotr56 pisze:
15 wrz 2018, 20:19
Jest prosty test, tylko nie rób go na sztywnym narzędziu, włóż szpilkę zamiast frezu, wyzeruj a potem zrób ruch narzędzia w górę o kilka czy kilkanaście cm w zależności od możliwości maszyny, wróć do zera i powtórz taki ruch kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy. Po próbach oceń czy masz dalej zero.
Oczywiście to jest bardzo dobra pomysł tylko ja bym jeszcze polecił spróbować zmieniać prędkość posuwu osi z w czasie tej próby. Oprócz tego jeszcze można zamienić napędy na osiach i sprawdzić czy coś się zmieni.

robert


Autor tematu
suleq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 02 wrz 2018, 09:56

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#18

Post napisał: suleq » 17 wrz 2018, 20:57

Witam,

Silniki nie są krokowe, tylko serwo. Próby robiłem, wraca na zero, z dokładnością 0,04-0,05.

Maszyna ma 50 cm po osi z.

Problem jest przy dużych prędkościach, może maszyna nie nadąża za programem, ewentualnie komputer sterujący nie nadąża przetwarzać danych. Jutro pamięć RAM będzie zwiększona czterokrotnie i zobaczymy.

Pozdrowienia

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”