Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
suleq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 02 wrz 2018, 09:56

Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#1

Post napisał: suleq » 02 wrz 2018, 10:09

Dzień dobry,

Jestem głównie "czytaczem" forum, jednak pojawił się problem z którym potrzebuję pomocy doświadczonych użytkowników. Próbowałem szukać na forum, ale nie znalazłem tego typu problemu.

Posiadam ploter frezujący, ploter wyposażony jest w czujnik wysokości narzędzia. I tutaj właśnie jest problem, czujnik potrafi oszukiwać pomiar. Gdy założę narzędzie (wymianę mam ręczną) i np. wykonam pięć pomiarów długości narzędzia jeden po drugim to potrafią się one różnić nawer o 1 mm. Sami wiecie czym to skutkuje po wymianie narzędzia.


Czujnik mam jednoprzewodowy, podpięty do fabrycznego gniazda maszyny. Czy mogę liczyć na pomoc, podpowiedź gdzie powinienem szukać problemu? Maszyna jest na serwonapędach, najazd na czujnik robię już na minimalnych prędkościach ale i tak błąd występuje, luzów wydaje się nie być (przyjnajmniej tak mi się wydaje). Czy może problem jest w samym czujniku i sposobie pomiaru?


Z góry dziękuję za odpowiedzi.

pozdrawiam,
suleq




MateuszMM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 04 cze 2018, 11:53

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#2

Post napisał: MateuszMM » 02 wrz 2018, 10:36

Wrzuć foto czujnika


Autor tematu
suleq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 02 wrz 2018, 09:56

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#3

Post napisał: suleq » 02 wrz 2018, 10:59

Witam,

Jest to dokładnie ten czujnik: https://www.ebmia.pl/czujnik-dlugosci-n ... 98502.html

Wcześniej miałem zwykłą płytkę z przylutowanym kablem i było dokładnie ten sam problem.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 716
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#4

Post napisał: FTW » 02 wrz 2018, 11:13

Jeśli masz różnice aż 1mm, to wygląda mi na problem elektryczny tj. słaby kontakt z masą maszyny. Ten czujnik działa na zasadzie zamykania obwodu. Ewentualnie brudne narzędzie np. po obróbce drewna, płyt MDF itd.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#5

Post napisał: kubus838 » 02 wrz 2018, 11:28

Witam

A mnie się wydaje, że to problem po stronie czujnika. Miałem podobną sytuację co prawda z innym czujnikiem i u mnie się mylił o 2 - 3mm. Powodem było źle ustawienie styków wewnątrz czujnika.

robert


Autor tematu
suleq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 02 wrz 2018, 09:56

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#6

Post napisał: suleq » 02 wrz 2018, 11:28

Ten czujnik jest sztywny, nie ma styków.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#7

Post napisał: kubus838 » 02 wrz 2018, 12:07

Nie wiem jak Twój ale mój to był czujnik który działał na zasadzie zwykłego wyłącznika tylko tyle, że był zrobiony o wiele wiele dokładniej. Działał poprzez styk dwóch pierścieni miedzianych. Pierścienie te były przyklejone do metalowej obudowy poprzez dodatkowe pierścienie dystansowe wykonane z tworzywa sztucznego jako izolacji. Po rozkręceniu okazało się że jeden z pierścieni izolujących miał nie równą grubość. Po przyklejeniu nowego pierścienia działał bardzo dobrze. Ja napisałem Ci co było w moim przypadku źle ale na innego rodzaju czujniku. Może Ty też rozbierz swój i zobacz/pomierz co się tam dzieje - powodem może być głupia sprężynka.

robert


Autor tematu
suleq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 02 wrz 2018, 09:56

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#8

Post napisał: suleq » 02 wrz 2018, 14:59

Dziękuję za odpowiedzi. Mój czujnik działa na zasadzie sztywnej płytki. Nie ma w nim części ruchomych.

Sprawdzę jak się ma sprawa masy na frezie, może to jest dobry trop.

Czy możliwy jest luz w osi Z, którego nie jestem w stanie wyczuć? Ale to bym chyba widział na elementach.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#9

Post napisał: kubus838 » 02 wrz 2018, 15:34

Jeżeli jesteś pewien czujnika to rzeczywiście powinieneś sprawdzić luzy na osi "z". W tym przypadku użyj czujnika zegarowego wtedy będziesz wszystkiego pewien. Ale moim zdaniem luz 1 milimetr będzie wyczuwalny pod ręką.

I jeszcze jedna rzecz. Kiedyś ktoś na forum pisał, że podczas wjazdu w materiał sterownik sam podnosił mu wrzeciono o jakąś odległość. Po pewnej dyskusji okazało się, że program sterujący w jakieś zakładce miał wpisaną linijkę g-codu odpowiedzialną za to wznoszenie. Na dodatek jeszcze był kwadracik z wstawionym znacznikiem co uruchamiała taką funkcje. W chwili kiedy ten człowiek odznaczył ten kwadracik klikając w niego, krzyżyk zniknął funkcja ta została wyłączona i wrzeciono już się nie unosiło. Kiedy ten człowiek został poproszony o skopiowanie na forum pierwszych 20 linijek kodu z programu sterującego to w każdym z nich była ta linijka odpowiedzialna za unoszenie wrzeciona. Po wyłączeniu tej funkcji już ta linijka w sterowniku się nie pojawiała i frezarka pracował zgodnie z zadanymi wartościami. Nie wiem czy tak jest u Ciebie ale też na Twoim miejscu bym to sprawdził.

robert


Autor tematu
suleq
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 02 wrz 2018, 09:56

Re: Czujnik długości narzędzia - niedokładne pomiary

#10

Post napisał: suleq » 02 wrz 2018, 19:42

Dzięki za podpowiedź, czujnik zegarowy już zamówiony.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”