oświetlenie hali produkcyjnej

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#11

Post napisał: einstein » 11 wrz 2018, 19:45

WZÓR pisze:
11 wrz 2018, 09:01
Zastosuj lampy ledowe Ultima:LED
Mariusz.
Wyglądają fajnie, parametry fajne, ale cena 1350zł brutto za 1,5mb lampy to trochę drogo.




Arkadiusz2000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 113
Rejestracja: 11 maja 2017, 18:01
Lokalizacja: Mrągowo

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#12

Post napisał: Arkadiusz2000 » 11 wrz 2018, 20:49

W trące jeszcze swoje trzy grosze na temat barwy światła.

W supermarketach najczęściej widzimy światło białe, wręcz super białe, przy takim świetle jesteśmy ożywieni, pobudzeni, a niektórzy wręcz podekscytowani i wtedy łatwiej wydajemy pieniądze. O to właśnie chodzi handlowcom. Po godzinie do dwóch takie światło nas męczy, jesteśmy wtedy rozdrażnieni, rozkojarzeni i możemy popełniać błędy, więc taka barwa nie bardzo nadaje się do hali gdzie pracuje się minimum 8 godzin.
Światło żółte w kolorze zachodzącego słońca uspokaja nas wręcz usypia, więc takie też się nie nadaje. Udowodniono naukowo.
Jakiś czas temu byłem w Gdańsku w ErgoArenie na imprezie sportowej, był początek kwietnia, godzina ok. 20-tej na zewnątrz ciemno, wiało, padało. Siedziałem na trybunie i do czoła przyłożyłem dłonie tak jak bym miał czapkę z daszkiem, arena wyglądała jak na otwartym stadionie w środku lata, a słońce jest w najwyższym punkcie nieba.
Przez miliony lat ewolucji nasze oko przystosowało się do światła dziennego, przy tej barwie jesteśmy najbardziej twórczy i aktywni.

Podsumowanie.
Poranną kawę najlepiej pić przy świetle białym, a zwłaszcza w zimę gdy jeszcze słońce nie wstało, wtedy szybciej się obudzimy.
Wieczorem gdy układamy się do snu przy świetle żółtym, świetle w kolorze zachodzącego słońca to szybciej zaśniemy.
W ciągu dnia gdy pracujemy w hali fabrycznej, warsztatowej, w biurze lub bijemy rekordy na arenie sportowej najbardziej przyjazne dla nas jest światło pośrednie czyli te między porannym, a wieczornym.

Pisząc ten tekst przyszło mi coś do głowy.
Gdyby w fabryce gdzie jest zmianowy system pracy, w nocy co dwie godziny na pół godziny włączać światło super białe to czy rozbudziło by zaspaną załogę? Czy pracownicy z nocnej zmiany byli by bardziej wydajni i efektywni ?
Ha ha ha
Mam nadzieję że mój szef nie będzie tego czytał.

Pozdrawiam
Wszystko jest trudne nim stanie się proste (C.K. Norwid)

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#13

Post napisał: clubber84 » 07 lis 2018, 20:46

Witam,
a ja mam takie rozwiązanie dla kolegi, jeśli chciałby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną:
- oczywiście zakup świetlówek LED+oprawy dla oświetlenia hali, kiedy na zewnątrz jest szarówka/ciemno
- jeśli hala nie posiada świetlików dachowych, zamontowanie takowych, ale typu rurowego, co pozwoli w ciągu dnia wyłączyć sztuczne oświetlenie.
Świetliki rurowe mają regulowane przesłony, dzięki temu można sterować natężeniem wpadającego przez nie światła dziennego. Do tego dużą zaletą takowych (w stosunku do standardowych świetlików dachowych) jest nie przepuszczanie ciepła promieni słonecznych, przy jednoczesnym maksymalnym przepuszczaniu ich do wnętrza hali, co latem ma ogromne znaczenie - nie trzeba lub można ograniczyć działanie klimatyzacji. W ten sposób wysokość opłat w rachunkach za "prąd" można znacząco zmniejszyć.
Pomysł wg mnie wart przemyślenia. :smile:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#14

Post napisał: strikexp » 07 lis 2018, 20:58

A nie ma jakichś świetlików tzw mlecznych? To rozproszy światło i zawsze wpuści maksymalna ilość (pomijając straty w materiale mlecznym).

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#15

Post napisał: chaos » 09 lis 2018, 08:02

Cześć
Ja zastanawiam się nad doświetleniem magazynu. Poszukiwałem jakichś tanich lamp ledowych.
Wstępnie wybrałem takie https://www.luxmarket.pl/oprawa-high-ba ... o-150w-110
Dobry strumień świetlny w stosunku do mocy pobieranej przez lampę. Jakość, cóż się zobaczy, ale nie oczekuje zbyt wiele od lampy za 200zł
Podobne lampy philipsa czy osram to wydatek 700-1000zł albo i więcej.
Jeszcze ich nie kupiłem bo temat jest dość świeży, ale jakoś na dniach będę musiał dokonać zakupu.
Ostatnio w zakładach produkcyjnych i magazynach coraz częściej stosowane są "okrągłe" lampy led zamiast świetlówek.
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE


Staszek 83
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 27 mar 2016, 14:07
Lokalizacja: lublin
Kontakt:

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#16

Post napisał: Staszek 83 » 09 lis 2018, 14:49

Z mojego doświadczenia jakie miałem do tej pory z High-Bay-ami i halogenami ledowymi to pierwszym pytaniem przy zakupie jakim bym zadał to jaki jest okres gwarancji. Jako że pracuje na galerii handlowej to oświetlenie w lokalach użytkowane jest min. 12h na dobę. Przy takim użytkowaniu średnio po 2-3 latach do wymiany jest zasilacz lub źródło światła ( bo nic więcej w tych lampach nie ma ). Dlatego przy wyborze oprawy sugerował bym się też tym, żeby była możliwość jej rozkręcenia i wymiany podzespołów. Ta co zalinkowałeś wygląda mi na jednorazówkę, ale warto przed zakupem zadzwonić do producenta-sprzedawcy jak wygląda sprawa serwisu i dostępności części zamiennych.

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#17

Post napisał: Tomciowoj » 09 lis 2018, 17:03

chaos pisze:
09 lis 2018, 08:02
Wstępnie wybrałem takie https://www.luxmarket.pl/oprawa-high-ba ... o-150w-110
Zakupiłem ostatnio podobne, też 150W. Wiszą na wysokości 4m i ilość światła bardzo dobra ale, straszny efekt olśnienia.
Dobrze, ze tam się na razi nie pracuje. Docelowo chyba powieszę rury led 1,2m z mlecznym kloszem a te pójdą do wyższej hali na wysokość 6m.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#18

Post napisał: strikexp » 09 lis 2018, 18:44

Trzeba wziąć pod uwagę że silne źródło światła razi po oczach. A punktowe łatwo zasłonić.
Ja u siebie początkowo pomontowałem lampy nad stołami. Ale szybko się okazało że trzeba je pomontować wszędzie bo jak idę w kąt lub do regału to zasłaniam i ciemno jak....
Doskonały efekt uzyskałem za pomocą sporej ilości opraw około 1m/50W dokładnie nie pamiętam. Ale jest jasno w pomieszczeniu ponad 3m i nic nie razi oraz nie zasłania. Tylko trzeba się nieźle nagimnastykować z montażem...

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#19

Post napisał: chaos » 09 lis 2018, 21:15

Tomciowoj pisze:Zakupiłem ostatnio podobne, też 150W. Wiszą na wysokości 4m i ilość światła bardzo dobra ale, straszny efekt olśnienia.
Dobrze, ze tam się na razi nie pracuje. Docelowo chyba powieszę rury led 1,2m z mlecznym kloszem a te pójdą do wyższej hali na wysokość 6m.


Właśnie też bym chciał powiesić je na około 4 metrach nad głowami.
Nie brałem pod uwagę zjawiska olśnienia. Raczej sugerowałem się temperaturą barwową i ilością lunenów z wata.
Te lampy miały by oświetlać stanowiska na których ludzie pracują całą zmianę nad stołami roboczymi.
Myślisz że jak dasz je na 6 metrów to światła będzie dużo mniej?
Świetlówki w mlecznej oprawie lepiej by się sprawdziły do takiego oświetlenia?
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#20

Post napisał: strikexp » 09 lis 2018, 21:35

chaos pisze:
09 lis 2018, 21:15
Myślisz że jak dasz je na 6 metrów to światła będzie dużo mniej?
Zależy od kąta świecenia. Najlepiej narysować taki kąt na kartce i zmierzyć pole przy długości no 4cm i 6cm, chociaż tutaj chodzi po prostu o proporcję 1:1,5
Ale jest haczyk, ludzkie oko nie odbiera jasności liniowo. Widzi przyzwoicie przy bardzo słabym oświetleniu, ale do widzenia bardzo dobrego to wymaga już bardzo konkretnego oświetlenia.
Tutaj tabelka, chociaż niewiele mówi bez oprogramowania typu dialux:
Obrazek
chaos pisze:
09 lis 2018, 21:15
Świetlówki w mlecznej oprawie lepiej by się sprawdziły do takiego oświetlenia?
Na pewno sporo to da. Ale raz że mleczna oprawa pochłania kilka procent światła, a dwa że mocna lampa to nawet przez mleczną oprawę będzie razić po oczach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”