Prototyp opakowania

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Prototyp opakowania

#1

Post napisał: strikexp » 09 wrz 2018, 21:35

Strasznie brakuje mi tutaj działu ogólne. Ponieważ mój problem nie pasuje do żadnej konkretnej kategorii :cry:

Muszę wykonać lub zlecić opakowania prototypowe. Sęk w tym że muszą być piękne i zdobione znaczkiem firmowym w taki sposób żeby szczęka odpadała.
Nie mam kompletnie pojęcia jak to obrobić i z jakich materiałów, więc liczę na rady. Początkowo myślałem wydrukować na drukarce 3D półprodukt a potem na frezarce CNC lub nawet manualnej obrobić krawędzie. Jednak nie jestem pewny jak będzie wyglądać powierzchnia różnych tworzyw sztucznych po frezowaniu.
Myślałem też o plexi i podświetleniu, ale też nie wiem jak się obrabia plexa, szczególnie w małych gabarytach typu wklejane logo 3x3cm.

Inny pomysł to obudowa z aluminium, może dobrałbym jakąś obudowę elektroniczną. Ale zwykłe aluminium nie wygląda szczególnie pięknie. Co można zrobić aby je upiększyć? Jakieś oksydowanie lub lakierowanie i grawerowanie? Tylko żeby się to nie ścierało...




bpetera
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 16 mar 2018, 11:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Prototyp opakowania

#2

Post napisał: bpetera » 09 wrz 2018, 22:03

Cześć, dużo zależy o jakie opakowanie chodzi i do jakiej wartości produktu, do jakiego produktu, czy ma wisieć w sklepie na zawieszce czy być w ekskluzywnej gablocie. Mam małe doświadczenie w prototypowaniu blistrów czyli opakowań z folii PET.
_______________
Jeżeli dysponujesz frezarką i aluminium możesz zrobić sobie bardzo fajne formy pod blistry i domowym sposobem zrobić prototypy opakowań typu blister o jakości porównywalnej do oryginału. Frezujesz "kopyto" na którym przy pomocy odkurzacza i opalarki możesz zrobić termoformowanie. Oczywiście to metoda wysoce nie efektywna i upierdliwa, ale do kilku sztuk nie ma problemu.
Zaletą takiego opakowania jest to, że możesz w formie opakowania zawszeć przestrzenne logo lub napisy, które będą wytłoczone.
Blister ma ogromne możliwości prezentacji produktu z jednoczesnym jego zabezpieczeniem.

Jest to profesjonalna próbka, którą będzie można powielić w dużej serii (a nie jakaś manufaktura), co więcej później sam możesz zrobić kilka docelowych form i dać do firmy, która zajmuje się produkcją blistrów - zaoszczędzisz na wdrożeniu kilka tysięcy.
_______________
Jeżeli natomiast marzy Ci się pudełeczko z plexi to lepiej zleć to do cięcia laserem - krawędzie będą przejrzyste i ładne. Frezowanie plexi da Ci dość brzydkie krawędzie, co więcej jak każde tworzywo ma pewne ograniczenia co do prędkości obróbki - jeżeli przesadzisz to oblepi Ci frez. Jedyną zaletą frezarki z plexi jest możliwość wyfrezowania wklęsłych napisów. Jeżeli będzie trzeba plexi można bardzo ładnie kleić oraz giąć po podgrzaniu.
_______________
Aluminium to raczej do luksusowych produktów. Wtedy dużo fazowań żeby patrząc pod różnymi kątami coś zawsze złapało światło.
Samo z siebie wypolerowane aluminium potrafi być ładne, zawsze możesz dać do anodowania, ale wtedy stracisz połyskujące fazy :).
Możesz kupić jakieś gotowe opakowanie - z drewna, tworzywa, metalu i wyfrezować samą "tabliczkę" z logiem i nazwą produktu.
______________
Jeżeli opakowanie z drewna i chcesz wykorzystać potencjał frezarki to możesz wyfrezować sobie "stempel" do znakowania na gorąco. Robisz sobie odbicie lustrzane docelowego stempla i frezujesz matrycę. Całość łączysz z grotem lutownicy kolbowej i masz amatorską znakowarkę do hotstampingu. Możesz tym ładnie znakować drewno i skórę, czasem niektóre tworzywa jak pianki.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prototyp opakowania

#3

Post napisał: strikexp » 09 wrz 2018, 22:42

Fakt nie napisałem o co dokładnie chodzi :D Mam na myśli opakowanie na urządzenie elektroniczne. Coś w rodzaju:
Obrazek

Ogólnie zawartość będzie warta 500-1000zł, więc na obudowie nie muszę oszczędzać.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prototyp opakowania

#4

Post napisał: Yarec » 09 wrz 2018, 23:13

strikexp pisze:Muszę wykonać lub zlecić opakowania prototypowe

tektura falista i pokrycie lepikiem :)
daj opis na mojego mail'a, bo materiałów jest w pytę
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prototyp opakowania

#5

Post napisał: strikexp » 10 wrz 2018, 10:06

Proszę moderatora o zmianę mylącego tytułu, potrzebna mi obudowa a pisałem o opakowaniu. Gupi jestem...


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Prototyp opakowania

#6

Post napisał: rdarek » 10 wrz 2018, 10:25

strikexp pisze:
09 wrz 2018, 21:35
...... Muszę wykonać lub zlecić opakowania prototypowe. ........ Inny pomysł to obudowa z aluminium, może dobrałbym jakąś obudowę elektroniczną.
Jak zwykle Brawo Ty :mrgreen:
Zdecyduj się na coś, szukasz obudowy czy opakowania :?: :mrgreen:
Bo to skrajnie różne rzeczy :shock:
strikexp pisze:
10 wrz 2018, 10:06
Gupi jestem...
Szacun za samokrytykę :mrgreen:


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 716
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Prototyp opakowania

#7

Post napisał: FTW » 10 wrz 2018, 10:31

strikexp pisze:
09 wrz 2018, 22:42
Fakt nie napisałem o co dokładnie chodzi :D Mam na myśli opakowanie na urządzenie elektroniczne. Coś w rodzaju:
Obrazek

Ogólnie zawartość będzie warta 500-1000zł, więc na obudowie nie muszę oszczędzać.
Poczekaj aż dojdziesz do punktu, gdzie cena będzie mocno zależeć od ilości sztuk :mrgreen:


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prototyp opakowania

#8

Post napisał: strikexp » 10 wrz 2018, 10:53

FTW pisze:
10 wrz 2018, 10:31
Poczekaj aż dojdziesz do punktu, gdzie cena będzie mocno zależeć od ilości sztuk :mrgreen:
I tutaj Cie zaskoczę, bo dla głównego klienta nie problem zamówić ot tak cały kontener. Ale jak nie zobaczy gotowego produktu to nic nie zamówi. :wink:
Więc ta obudowa musi zostać wykonana w docelowym materiale i wyglądać identycznie jak końcowy produkt. Jak widać na zdjęciu to nie będzie takie łatwe...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”