Kasowanie luzu na srubie kulowej podwojna nakretka

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

Kasowanie luzu na srubie kulowej podwojna nakretka

#1

Post napisał: malpa500000 » 03 wrz 2018, 09:56

Witam mam problem kupiona frezarka ma luzy w osiach co za tym idzie zacina przy wierszowaniu oraz robi owal na otworach, widoczne nawroty osi.
Maszyna z lat 90 hermle przegladalem tematy na forum jednak wprost odpowiedzi nie otrzymalem a pytanie mam takie
Czy wyciagajac srube z nakretka jest mozliwosc skasowania luzu poprzez wyciagniecie pierscienia zeszlifowania i zalozenia go spowrotem?
1wyciagamy srube z nakretka z korpusu
2 domontuje pierscien pomiedzy nakretkami nie wykrecajac nakretek ze sruby
3 szlifuje o dany wymiar
4 zakladam spowrotem
Czy jest koniecznosc wykrecenia nakretek ze sruby?
Pytam bo troche sie boje ze jak wykrece nakretki to pozniej nie poradze sobie ze zlozeniem kulek i wkreceniem.




atlc
Posty w temacie: 1

Re: Kasowanie luzu na srubie kulowej podwojna nakretka

#2

Post napisał: atlc » 03 wrz 2018, 10:12

Pierścień powinien składać się z dwóch połówek.
Jeśli jednak przyjdzie Ci zdjąć nakrętkę to przygotuj sobie tuleję która wejdzie na obrobiony koniec śruby aż do gwintu, a średnica zewnętrzna musi być taka jak średnica rdzenia śruby. Jak wykręcisz śrubę na taką tuleję to żadna kulka nie ucieknie.


Autor tematu
malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

Re: Kasowanie luzu na srubie kulowej podwojna nakretka

#3

Post napisał: malpa500000 » 03 wrz 2018, 10:33

Tak prawdopodobnie jest dwupolowkowy to co piszesz o tej rurce to doczytalem w innych tematach wyciagne jedna srube z korpusu i jak cos bedzie nie pewne to bede dodawal zdjecia i pytal tutaj


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Kasowanie luzu na srubie kulowej podwojna nakretka

#4

Post napisał: Malaxis » 03 wrz 2018, 10:59

§ Nigdy nie kasowałem luzu w takich nakrętkach, ale wszystkie, które miałem w ręce wyglądały, jakby pierścienie dystansujące były 4 częściowe. W związku z tym może nie musisz wcale ściągać śruby?
Powinno się dać odkręcić jej kołnierz od osi, którą porusza i przesunąć tę oś tak, żeby nie blokowała dostępu do nakrętki i już powinno dać się przeprowadzić operację zdjęcia pierścieni oraz ponownego założenia po przeszlifowaniu.


Autor tematu
malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

Re: Kasowanie luzu na srubie kulowej podwojna nakretka

#5

Post napisał: malpa500000 » 03 wrz 2018, 12:08

Hmm moze i masz racje kolego przy srubie jak stwierdzic ze luz juz jest wystarczajacy? Pasowalo by po skasowaniu przekrecic po calej srubie bo sruba lata ma zeby nie zacielo. Bede rozbieral bede pytal


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Kasowanie luzu na srubie kulowej podwojna nakretka

#6

Post napisał: Malaxis » 03 wrz 2018, 13:20

Mała pomyłka, pierścienie dystansujące które, widziałem były 2 częściowe.

Zanim zabierzesz się za rozbieranie śrub to najpierw pomierz jaki dokładnie jest luz, ta informacja będzie bardzo przydatna przy dopasowywaniu pierścieni dystansujących.
Jak śruby mają jakieś oznaczenia, to poszukaj do nich dokumentacji, możliwe, że będzie w niej opisana procedura kasowania luzu.
Wydaję mi się, że u któregoś producenta widziałem właśnie taki opis, możliwe, że w katalogu śrub STAR.

Nie koniecznie też trzeba będzie szlifować pierścień, są wersje podwójnych nakrętek, które się rozpychają, więc w przypadku wystąpienia luzu trzeba dodać jakąś podkładkę. Nie mniej jednak to jest chyba rzadkość.
Luzu teoretycznie nie powinieneś mieć żadnego, powinien nawet być ujemny (naprężenie wstępne). Jeśli jednak bieżnie śruby i nakrętki są już mocno wyrobione, to rzeczywiście może być problem, nie mam jednak z tym doświadczenia, więc są to dywagacje.


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

Re: Kasowanie luzu na srubie kulowej podwojna nakretka

#7

Post napisał: andrjalo » 03 wrz 2018, 14:49

To zależy jaki jest luz nawrotny i czy na pewno wynika z luzu nakrętki. Ja bym sprawdził łożyska na czopach śruby czy nakrętki się nie poluzowały.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”