Enkoder 36000 imp + silnik krokowy

Czy ktoś coś takiego robił ? I jak to wyszło ?

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Enkoder 36000 imp + silnik krokowy

#21

Post napisał: tomcat65 » 14 sie 2018, 00:05

kwarc pisze:zapewne nikt mi nie podziekuje za te info

Pewnie nie, ktoś kto się za takie coś zabiera raczej ma ogarnięty temat translacji poziomów :D
Można też użyć innej firmy. Np. te, którymi się 'bawiłem', czyli Xilinx XC95xxXL. Zasilane z 3,3V, ale na wejściach spokojnie tolerują 5V.

Miałem zająć się tematem, czysto z czystej ciekawości. Inne rzeczy są ważniejsze. I brak motywacji, bo w zasadzie do niczego by mi się to nie przydało. Może do mojej małej obrotnicy, Ale nie mam tam miejsca na enkoder.
Tak w ogóle to kibicuję tematowi. Ciekawe jaką ścieżkę obrałeś, czyli ogólny algorytm działania.



Awatar użytkownika

Autor tematu
kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: Enkoder 36000 imp + silnik krokowy

#22

Post napisał: kwarc » 15 sie 2018, 13:09

tomcat65 pisze: Ciekawe jaką ścieżkę obrałeś, czyli ogólny algorytm działania.

Na razie jeszcze o tym nie myślalem konkretniej .
Kilka powodów :

1 konfiguracje EPM240 robie narazie na zasadzie rysowania schematów i coraz bardziej odczuwam potrzebe wejścia
w jezyk programowania ponieważ wtedy konfigurowanie takich ukladów jest szybsze i bardziej precyzyjne niż rysowanie ukladu z biblioteki .

2 docelowy algorytm kontroli uchybu powstanie dopiero jak układ elektroniczny podepne pod Fizyczny uklad napedowy ,na dzis niemam co teoretyzowac n te tematy .Np. na teraz raczej rozmyslalem jak porównać bitowo liczniki z enkodera z licznikami impulsów sterujacych z kompa .I chcialbym do tego wykorzystać uklady 74ls85 oczywiscie w strukturze ukladu EPMXXX ....To porównanie jest kluczowe bo sa to dane dla tego oco zapytaleś TOMCAT ....A chcąc coś przeanalizować podstawą są poprawne dane .Wielu poleglo nie na tym iz zle analizowali dane ale na tym iz zle zbierali te dane .

3 ważna kwestia .... nie obedzie sie bez jakiegoś taniego mikroprocesora ,Moze on przejąc bardziej zaawansowana analize danych a główne liczniki pozostana poza nim .Przyczym to akurat nie jest problem .
----------------------------------
generalnie na dziś mam jedynie osiągniete podstawy ,ale bardzo ważne podstawy do dalszej pracy .

Dodane 44 minuty 27 sekundy:
Zrobilem wiele ukladow elektronicznych i wiem jak ważne jest dopracowanie podstaw ukladu.
Teraz mam czas dopracowac układ ,nic mnie nie goni .Nawet kwestia paru zainwestowanych groszy .
środki na cześci są ,czas jest w znaczeniu ze to nie musi być ukonczone za 2 miesiące ...jedynymi ograniczenami jest moja wyobrażnia i to iż trzeba pracować na codzien :).

Dodane 19 minuty 41 sekundy:
tomcat65 -uzupelnienie - oczywiście iż profesjonaliści dobrze wiedzą jak połączyć układy 3,3v z 5 voltowymi ale ttakich prostych opisów dla amatorów niema zbyt wiele .Ja Kocham amatorską elektronike i dlatego jasno napisałem co można zrobić żeby w sposób mega prosty uklady na 3,3v dzialaly z ukladami 5 voltowymi .Ktoś może napisać iż to niejest profesjonalne . tak bo zmniejsza szybkosc komunikacji ,jednak to zmniejszenie szybkosci w wiekszosci ukladow jest pomijalne .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”