Edge CAM vs NX vs SolidCAM


Autor tematu
olbaid
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 17 kwie 2012, 11:03
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Edge CAM vs NX vs SolidCAM

#1

Post napisał: olbaid » 17 cze 2013, 10:13

Witam,

Jak w temacie, interesuje mnie wybór jednego z podanych w temacie systemów CAM. Nie mam doświadczenia w CAM, ze względu na dość duży koszt zakupu nie chciałbym "wtopić". Proszę o wsparcie i pomoc w zrozumieniu różnic i funkcjonalności...

Zastosowanie: frezowanie w pełnych 3 osiach (formy, tłoczniki, różnego rodzaju krzywe, "spilajny", a także klasyczne 2,5)

Zakładając że mamy do dyspozycji każdy z softu w tej samej cenie, który wybierzecie i dlaczego?



Tagi:

Awatar użytkownika

Graphart
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 19 sie 2012, 17:41
Lokalizacja: Wadowicen

#2

Post napisał: Graphart » 18 cze 2013, 22:39

NX - bo jest najlepszy i ma kolorowe ikonki.
NX CAM.
Produkcja, dystrybucja, masturbacja.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#3

Post napisał: Majster70 » 19 cze 2013, 07:47

Temat wielokrotnie wałkowany na forum, to jeden z przykładowych postów
Moim zdaniem, rozejrzyj się w twojej okolicy za fachowcem w interesującej cie dziedzinie i program kup pod niego. Jeżeli chcesz sam pisać programy w Camie, to zorientuj się czy dasz radę znaleźć osobę z doświadczeniem która by cię wyszkoliła bo szkolenia u dystrybutorów są drogie. Program Cad czy Cam to tylko kolejne narzędzie i sam nic nie zrobi, sugerowanie się ceną jest trochę błędne, bo goła roczna pensja technologa z doświadczeniem jest większa od kosztu programu. Programy (a przynajmniej większość) osiągnęły pewien poziom doskonałości, nie ma jakiś gniotów, więcej zależy od człowieka który je obsługuje.
Generalnie, z ww za najbardziej zaawansowany ale i najtrudniejszy do nauki uchodzi NX (Unigraphics). Jest też najdroższy i oferuje najwięcej specjalistycznych modułów np MES itd, różnych nakładek, np wizzardy do form wtryskowych, tłoczników itd, oczywiście za dodatkową opłatą :wink: .
W zasadzie NX to trochę wyższa półka, porównywać go można z innymi kombajnami jak Catia czy ProE, które to programy z założenia miały zdolność obsługiwać wielkie koncerny i duże projekty z setkami czy tysiącami programistów, technologów itd.
EdgeCam i SolidCam to średnia półka - właśnie ze względu na możliwości rozwojowe całego środowiska a nie możliwości samego Cama.

Awatar użytkownika

Graphart
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 19 sie 2012, 17:41
Lokalizacja: Wadowicen

#4

Post napisał: Graphart » 19 cze 2013, 12:44

W temacie, który został podany przez Majster70 wypowiadają się osoby, które nie nabrały odpowiedniego doświadczenia aby móc ocenić to oprogramowanie.
W poprzedniej firmie NX wykorzystywany był do obróbki form do gumy, przyrządów do linii produkcyjnej etc. Detale były bardzo nietechnologiczne, do tego stopnia, że inne narzędziownie z okolicy zlecały do tej firmy wykonanie elementów, z którymi sobie nie radzili. Połączenie NX + 5 osi i można robić wszystko. Oprogramowanie jest bardzo intuicyjne, pod warunkiem, że opanuje się podstawy, ścieżkę można położyć dosłownie każdą - nigdy nie trafiła mi się robota, w której miałbym jakiś problem - pomijając brak zdecydowania, której funkcji użyć przy danej obróbce :mrgreen:

Tak aby Ci zobrazować, na zdjęciu poniżej wkleiłem różne strategię obróbek (nie wszystkie, te istotne), oraz przykład możliwości przekształcenia, wydawałoby się, tak prostej operacji jaką jest wierszowanie - więc jeśli ktoś ma zamiar krytykować unigraphicsa, to niech chociaż pozna jego podstawy, a nie ściąga nieupdatowaną wersję z neta, po czym klika generuj i płaczę, że ścieżka nie jest taka jaką sobie wymarzył.

Obrazek



btw
Obrazek
NX CAM.
Produkcja, dystrybucja, masturbacja.


Tomek11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2013, 15:13
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Edge CAM vs NX vs SolidCAM

#5

Post napisał: Tomek11 » 15 lip 2018, 08:03

W jakiej cenie są powyższe programy ? Szczególnie ten polecany NX ?
Tomek


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

Re: Edge CAM vs NX vs SolidCAM

#6

Post napisał: SACZI » 15 lip 2018, 20:59

NX: największe możliwości, najlepsze wsparcie w PL (chociaż i tak daleko im do doskonałości), a to Ci gwarantuje, że kasy nie wtopisz.
Będziesz musiał się tylko (lub aż) postarać o ludzi znających NX'a.

Z EdgeCAM'em daj sobie spokój. O ile sam program to nie tragedia, o tyle wsparcie nie istnieje.

PS
Nie jestem dystrybutorem NX'a,nie sprzedaje go, a jedynie od 10 lat na nim pracuję.


EDIT
Jeszcze Mastercam jest godny polecenia. Ja z programem sam sobie poradziłem, a postprocesory dostarczali z Zalco.
jednak jest specyficzny i trzeba się do niego przyzwyczaić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”