CAM - formy wtryskowe


Autor tematu
marcinml
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 gru 2011, 22:46
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

CAM - formy wtryskowe

#1

Post napisał: marcinml » 19 gru 2011, 22:49

Witam,

przeszukałem forum wzdłuż i wszerz... ale wciąż nurtuje mnie pytanie - jaki CAM najlepszy jest pod kątem wykonawstwa form wtryskowych? Aktualnie firma w której pracuję jest na etapie wyboru właściwego programu... Na chwilę obecną przoduje NX - co sądzicie o tym programie? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki...

Pozdrawiam



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 20 gru 2011, 06:56

Używam NX Cam mniej więcej w tym temacie, i mam taką ogólną opinię:
1. Najwięcej zależy od człowieka przy obrabiarce itd, tzn frezera, tokarza, ślusarza...
2. Bardzo dużo zależy od programisty, od tego jak się przyłoży do drobiazgów i zakamarków w formie
3. Program Cam jest na dalszym, może 3 miejscu, musi pozwalać na niemalże "ręczne" prowadzenie freza przy nietypowych i trudnych projektach. Zapewnia to większość programów cam-owskich, problemem jest człowiek, jeśli nie potrafi z nich "wycisnąć" żądanego rozwiązania.

Rzeczywiście, NX jest chyba przodującym systemem, ale dość wymagającym i momentami mało intuicyjnym i ma swoje wady. (jak wszystko na tym świecie)
Podsumowując systemy camowskie, moim zdaniem lepszym kompletem jest doświadczony (w tym temacie) człowiek z być może słabszym, ale bardzo dobrze znanym sobie systemem, niż ktoś nieobeznany z najlepszym nawet oprogramowaniem. Bo zanim się nauczy, przeszkoli i nabierze doświadczenia ileś tam robót spaprze.

Do tego, trochę po za tematem, jest dopasowanie Camu do reszty oprogramowania w firmie, lub pod głównego zamawiającego, bo to czasami jest priorytetem :wink:


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: RAJMUND » 20 gru 2011, 08:35

jaki CAM najlepszy jest pod kątem wykonawstwa form wtryskowych?
Od zawsze MasterCAM i żaden inny :))))) ale to moje subiektywne zdanie:))))))


Pod względem rodzai strategii, nakładania ścieżek i łatwości obsługi żaden program mu nie dorównuje - To akurat już obiektywne zdanie.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#4

Post napisał: STELMI » 20 gru 2011, 08:39

będąc jednocześnie frezerem i programistą i robiąc konstrukcje form uważam, ze NXa przebił ostatnio pod względem możliwości SolidCAM. W NXie nie ma obróbki helikalnej, która bardzo skraca czas pracy przy małym zużyciu narzędzi. Z NXa dostawałem programy od kolegi i byłem zadowolony do czasu aż przeszedłem na SolidCAMa 2011.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#5

Post napisał: Majster70 » 20 gru 2011, 10:39

STELMI pisze:ze NXa przebił ostatnio pod względem możliwości SolidCAM. W NXie nie ma obróbki helikalnej
Zgodnie z teorią krzywa po której porusza się punkt na kręcącym się okręgu i poruszającym się jednocześnie postępowo po jakiejś krzywej nazywamy trochoidą. Prawdopodobnie chodzi ci obróbkę trochoidalną. Większość systemów ma ją od zarania dziejów, nie jest to żadna nowość, miały i ja wszystkie wersje NX i wcześniej Unigraphicsa. Nawiasem mówiąc, nie przeceniałbym tej obróbki, ma problematyczne zastosowanie w zasadzie tylko w obróbkach zgrubnych, gdzie mamy tylko strome ścianki. Całościowo zgrubne obróbki przy formach na ogół nie przekraczają 10% czasu, przeważnie jest to grubo mniej. Traktowałbym znaczenie obróbki trochoidalnej jako marginalne. Rzecz rozbija się tutaj o obróbki do kopiowania powierzchni, to one decydują o kosztach i jakości formy.
Oprócz tego potwierdzasz moją tezę, że lepszy jest w bieżącym czasie komplet człowiek ze słabszym, ale dobrze opanowanym programem Cam, niż z teoretycznie mocniejszym, ale nie w pełni opanowanym.

Awatar użytkownika

1złoty
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 94
Rejestracja: 13 lis 2011, 16:56
Lokalizacja: Wł-ek

#6

Post napisał: 1złoty » 20 gru 2011, 18:46

Moim zdaniem Esprit to jest to! :mrgreen:


Romuald35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 23 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: Romuald35 » 20 gru 2011, 22:14

Esprita nie znam, ale NX dla mnie to pomyłka, jest trudny, a nie oferuje nic szczególnego.. względem konkurencji. Dla mnie jest to przereklamowany produkt odkąd trafił do simensa. Szkolenia szkoda gadać sprzedawcy życzą sobie po 5000 zł i więcej masakra. :roll:


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#8

Post napisał: STELMI » 21 gru 2011, 06:48

Majster70 pisze:potwierdzasz moją tezę, że lepszy jest w bieżącym czasie komplet człowiek ze słabszym, ale dobrze opanowanym programem Cam, niż z teoretycznie mocniejszym, ale nie w pełni opanowanym.
całkowicie się z tym zgadzam.

Romuald35 pisze:Esprita nie znam, ale NX dla mnie to pomyłka, jest trudny, a nie oferuje nic szczególnego.. względem konkurencji. Dla mnie jest to przereklamowany produkt odkąd trafił do simensa. Szkolenia szkoda gadać sprzedawcy życzą sobie po 5000 zł i więcej masakra. :roll:
szkolenie w PremiumSolutions z SolidCAMa to ok 1300zł brutto za 4 dni.


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#9

Post napisał: SACZI » 23 gru 2011, 17:58

Majster70 pisze:...
Oprócz tego potwierdzasz moją tezę, że lepszy jest w bieżącym czasie komplet człowiek ze słabszym, ale dobrze opanowanym programem Cam, niż z teoretycznie mocniejszym, ale nie w pełni opanowanym.
Nic dodać, nic ująć.
Nawet, gdyby program byłby z tzw dolnej półki, dobry programista cuda na nim zrobi.
Poza tym nie ma nic cenniejszego jak technolog/konstruktor/frezer/ślusarz z wieloletnim praktycznym doświadczeniem.
Młodzi absolwenci studiów inżynierskich bardzo dobrze opanowali obsługę komputera i programów CAD/CAD. Praktycznie żaden nie "czuje" różnicy między H7/g6, a H7/h6, czyli praktycznej wiedzy po prostu brak.

Jeżeli chodzi o program, to rzeczywiście NX "króluje", ale Mastercam bywa w wielu sytuacjach "sprzytniejszy" od znacznie droższego tego pierwszego.
Słyszałem również pozytywne opinie o Catii, ale znam tylko 1 firmę, która jej używa do generowania ścieżek CNC - Goodrich. Catia jest poza tym cholernie droga i nie ma materiałów do jej nauki w zakresie CAM.


kolos22
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 21 lis 2007, 17:53
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna

#10

Post napisał: kolos22 » 29 gru 2011, 19:26

Pracuje w NX już ponad 4 lata, uczyłem się w zasadzie metodą prób i błędów (literatury tyle było co w pomocy), uważam ten program za dobry.
Daje radę , można zrobić naprawdę dużo, wszystko jest kwestią chęci i znajomości pewnych funkcji. :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”