Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
inzynierkotara
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 cze 2018, 07:42

Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

#1

Post napisał: inzynierkotara » 23 cze 2018, 08:06

Witam,
chciałbym się z Wami przywitać, to mój pierwszy post na forum.

Potrzebuje pomocy z prasą krawędziową GASPARINI - problem polega na tym, że prasa nie chce się opuścić.
Usterka pojawiła się po tym jak operator zostawił prasę na pełnym docisku na weekend. Raz już tak było, ale prasa odpuściła.

Teraz urządzenie nie wyświetla żadnego błędu, serwis GASPARINI'ego spojrzał na te zdjęcia i zaproponował nam zestaw nowych przekaźników za ponad 600EUR.
Mam do Was prośbę czy to na pewno przekaźniki - sam sprawdziłem je i wyglądają dobrze.
1. skrzynka rozdzielcza
2. praca
3. podnoszenie
4. opuszczanie
5. moduł LAN
6. panel

Obrazek
Obrazek

Dodane 4 minuty 40 sekundy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




stara_kuznia
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2012, 10:32
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

#2

Post napisał: stara_kuznia » 24 cze 2018, 10:10

Diagnoza na podstawie samych zdjęć? "Odważnie"!

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

#3

Post napisał: gelo » 24 cze 2018, 21:46

NA początek pozamieniaj przekaźniki miejscami. Jak to wina przekaźnika to zamiast problemu z opuszczaniem pojawi się inny.
A masz jakiś error na modułach DM w szafce? Jakie nr się wyświetlają?
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
inzynierkotara
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 cze 2018, 07:42

Re: Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

#4

Post napisał: inzynierkotara » 25 cze 2018, 17:23

Dzięki za podpowiedź gelo - zamieniałem miejscami, aż w końcu wyjąłem wszystkie, rozebrałem i przeczyściłem styki (faktycznie niektóre były przyciemniałe). Sprawdziłem każdy z nich podłączając do zasilacza i sprawdzając styki miernikiem. Są w 100% sprawne.
DM (jeśli to sterowniki ) nie wyświetlają, żadnych błędów. Widać na nich jedynie "-"

Na panelu głównym po lewej u góry wyświetlane są wartości około:
Y1 - 0.001
Y2 +0,001

Obrazek

a jak widać na zdjęciach jakby one nie trafiały do sterownika, bo HMI wyświetla że nie odczytuje tych wartości.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

#5

Post napisał: gelo » 25 cze 2018, 19:51

No to Ci się maszyna nie zreferowała... Gdzie aktualnie jest suwak? Na dole czy na samej górze? Nie znam Delema aż tak dobrze, ale z tego co wiem, to znaczniki referencyjne są gdzieś po koniec podnoszenia, ale jak suwak jest już na samiutkiej górze to nie ma szans znaleźć punktów referencyjnych. Spróbuj wymusić ( np. upuszczając olej na blokach hydraulicznych) opadnięcie suwaka o ok 5cm. Wyłącz/ włącz sterowanie i zrób referencję... Widziałem też u jednego klienta, że w trybie ręcznym naciskając pedał byli w stanie spowodować lekkie opadnięcie suwaka. PO kilku takich zabiegach można było zreferować suwak..
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
inzynierkotara
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 cze 2018, 07:42

Re: Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

#6

Post napisał: inzynierkotara » 26 cze 2018, 16:44

Udało mi się poprzez złącza dla manometrów spuścić na tyle oleju by prasa opadła o 10cm.
Przy załączeniu górna część pojechała w górę, zreferowała się i pokazał nam się Y - jednak Y1 i Y2 trochę się od siebie różniły (około 2.000 do 9.000 czyli troszkę krzywo sie ustawiła), po drugim naciśnięciu pedału jazdy do góry pojechała wyżej - wartości Y1 i Y2 doleciały do okolic zera i nawet je przekroczyły wówczas ta sama sytuacja co poprzednio.. Y1 -0.001, Y2 12.358 (nie wiem skąd po zerze nagle wskakuje taka duża liczba)
Akcja wykonana dwa razy i dwa razy to samo.

Czy w takim przypadku można już spokojnie obstawić zepsute liniały ? Może ta część, która odpowiada za max. górne położenie jest na tyle wyeksploatowana, ze tam się gubi. Bardzo kumaty gość, który serwisował nam tę maszynę rok temu, mówił że się kończą (nie wiem ile w tym prawdy) - faktem jest że operator wspominał, że w niedużym zakresie ale jednak prasa czasami zagina bardziej z lewej a czasami z prawej.


Druga sprawa zdjąłem je dzisiaj w celu wyczyszczenia/sprawdzenia na tym czarnym pasku po prawo jest mało widoczna strzałka w połowie. Wózek który ślizga się po liniale też ma strzałkę, ale ona w pozycji prasy max w górze jest aż kilkanaście milimetrów ponad paskiem. (nic nie jeszcze nie zmieniałem/regulowałem)

Czy to ma jakieś znaczenie ?

Obrazek

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

#7

Post napisał: gelo » 26 cze 2018, 21:33

Te liniały mają znacznik referencyjny 35mm ( tam gdzie ta strzalka).
Pytanie pierwsze: czy jak na Y kach masz roznicę 2-9mm to czy faktycznie jest tak roznica miedzy suwakiem a stolem? TO da ci odpowiedź na sprawność liniałów w momencie referencji. Faktycznie przeskok z 0 na 12mm może swiadczyc o wadliwości liniału lub głowicy. Masz możliwość zamiany liniałów miejscami? Jeżeli tak, to zaobserwuj czy ta roznica również przeniesie się z liniałami. Sprawdz również zamocowanie glowiczek czytających czy czasem nie sa obluzowane mocowania, oraz czy glowiczki maja rowną szczelinę ( czy nie są przekrzywione),
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
inzynierkotara
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 cze 2018, 07:42

Re: Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

#8

Post napisał: inzynierkotara » 26 cze 2018, 23:38

Tak o ile dobrze pomierzyłem liniały pokazały prawidłowo, a górna część była przekoszona - dokładnie o tą wartość.
Jeśli dobrze rozumiem, maszyna dojeżdża z dołu do punktu referencyjnego zatrzymuje sie i po ponownym naciśnięciu wyłącznika nożnego (kiedyś serwis mówił operatorowi, żeby załączenie maszyny robić w dwóch kolejnych naciśnięciach jazdy do góry) jedzie do punktu maksymalnego - i wówczas wtedy zgubił nam sie dzisiaj Y.
Odległości są ok, a co do mocowania to było dość mocno poluzowane, ale to już ogarnąłem;)
Czy da się zamienić miejscami ? - sprawdzę to jutro rano.
Jeśli chodzi o zmianę wartości z okolic zera na ponad 12 w obu jest to samo - zauważyłem to już na początku.

A co jeśli zmienimy punkt referencyjny zmienimy na niższą pozycję - może w górnym zakresie liniał jest zużyty i prasa będzie pracować w mniejszym zakresie.Prasa mogłaby się zatrzymywać niżej, nie potrzebujemy takiego prześwitu ;)

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

#9

Post napisał: gelo » 27 cze 2018, 19:07

inzynierkotara pisze: co jeśli zmienimy punkt referencyjny zmienimy na niższą pozycję - może w górnym zakresie liniał jest zużyty i prasa będzie pracować w mniejszym zakresie.Prasa mogłaby się zatrzymywać niżej, nie potrzebujemy takiego prześwitu
Nie idź tą drogą... Dlaczego po referencji podciągasz jeszcze raz suwak? Nie da się go opuścić tuz po referencji?
A skoro masz dość duże przekoszenie to raczej wskazanie jest na problem z hydrauliką lub mechaniką... Sprawdź smarowanie prowadnic suwaka.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
inzynierkotara
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 23 cze 2018, 07:42

Re: Prasa krawędziowa - GASPARINI (problem z opuszczaniem)

#10

Post napisał: inzynierkotara » 27 cze 2018, 20:36

Źle mnie zrozumiałeś, przekoszenia w czasie referencji nie ma. Jedynie delikatnym problem w trakcie normalnej pracy nie wpływający defacto na problem - zauważyłem że wartość pozycji Y na dole jednego z programów, akurat na który pracujemy jest zaprogramowany Y1 263.25 a Y2 263.75 było spowodowane tym, że na regulacji śruby wózka, który jest poruszany przez suwak była różnica 1 zwoju.

Zastanawia mnie fakt, czemu w max górnej pozycji, zawór od podnoszenia działa za każdym razem - nie podniosę prasy wyżej, bo tłoki są już na górze, ale wciskając włącznik nożny zawór podnoszenia puka zawsze...

Rozebrałem dziś jeden z liniałów (Y2) i nic niepokojącego nie zauważyłem, ciężko jest więc coś wywnioskować. Znalazłem wtyczkę, która prowadzi z liniału do sterownika DM - może tam szukać czegoś na wtyczce, jakiegoś sygnału w konkretnym położeniu?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”