Uruchomiłem na tym układzie cpdl a dokładniej EPM240 /3,3v zasilania licznik 8 pozycyjny (8 pozycji wyswietlacza led 7 segmentowego) ,rewersyjny,programowalny,dziesietny. .nIE JEST TO POTRZEBNE DLA dcocelowego układu ale swietnie ulatwia wszelkie testy dzialania .Licznik jest z buforami wejść i wyjśc z każdej pozycji cyfry np. dla podpiecia w układ np. mikroprocesora .
To jedna kwestia druga .
Uruchomiem po wielu problemach szybki dekoder kodu Graya na impulsy .Inaczej piszac uruchomiłem Interfejs Przyjmujący dane z enkodera i zamieniające je na ciągi impulsów dla liczników .Działa to bardzo obiecująco ,czestotliwoć poprawnie zliczanych faz z enkodera siega przynajmniej 2Mhz . Jest wysoka odporność na impulsy pochodzące z drgań obudowy enkodera ....Czyli na pewien etap prac -sukces .Najważnieszą dla projektu jest poprawne zliczanie impulsów z enkodera ...bez tego du** .ale poprawne zliczanie impulsow z enkodera już mam ,czyli mam podstawe do wszelkich dalszych prac.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Sporo ludzi podchodzi do tematu kontroli silnika na podstawie sprzezenia zwrotnego z encodera czy linialu z tym iz prubują to rozwiazanie upchac najlepiej w jednym typowym tanim mikroprocesorze .....ja wybralem inne podejście ,droższe .Pozatym pozostaje kwestia parametrów układu .W moim przypadku enkoder po przetworzeniu Kodu kwadraturowego na impulsy daje 144 000 impulsów na jeden obrót .
Dodane 9 minuty 31 sekundy:
PS .wiem iż sa takie mikroprocesory wręcz dedykowane do takich zadań jak to opisywane ....niestety ja jestem w tym zielony .....i musze iść wlasną ścieżką.
-------------------------------------------------
Oczywiście jest to tylko jeden z etapów , pozostaje zliczanie impulsów sterujących ,porównanie pozycji impulsów sterujących z rzeczywistą pozycją , wygenerowanie impulsów korygujących sterujących silnikiem.
Dodane 26 minuty 34 sekundy:
--------------------------
info dla amatorów chcących wejść w świat CPDL .... Kwestia tego zasilania 3,3v i jak siem to odnosi np. do podlaczenia z ukladami zasilanymi z 5v .Wiec nie jest to takie straszne jak to malują .
A sorki sa uklady CPDL na 5V ale sa strasznie drogie ,polityka firmy Intel która jest wlascicielem firmy aLTERA jest dziwna ...W kazdym razie mają w produkcji wspaniale uklady CPLD na 5volt ale zadają za nie kosmiczne ceny .nP TAKI UKLAD z kolo 500 makro komórek to .....300zł .Odpowiednik w klasie 3,3Volta to okolo 100zl .
Te 100 zl to cena na naszym polskim rynku .......
ale sciągając taki uklad z wschodu można zejść bardzo z ceny ,bardzo .Ale to o cenach tak z grubsza a nie o tym chcialem napisac

chcialem napisac iż nie trzeba siem bać tego ze np . mamy atmege na 5v i chcemy ja polaczyc z EPM240 ......
Dodane 9 minuty 26 sekundy:
jak polaczyć uklady pracujące na 3,3v z ukladami pracujacymi na 5V zasilania.
Wystarczy rezystor 200ohm

....to wystarczy jesli z jednej strony mamy zadeklarowane wyjscie a z drugiej strony wejscie .Troche inaczej wyglada sytuacja jesli chcemy miec magistrale dwustronna ale to jest temat na inne tematy .....w KaŻdym razie niema jakiś wielkich problemów z polączeniem ukladów 3,3v z 5V w prostych konfiguracjach.
Tak wiec przyklad , mam enkoder na 5V , jego wyjscie podlanczam na wejscie ukladu EPM240 3.3v przez rezystor 200ohm .
Dodane 6 minuty 28 sekundy:
----------------------------------------------
zapewne nikt mi nie podziekuje za te info
