Błędy pozycjonowania, złe wycinanie, Ruida, RDWorks

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Yossarian
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2008, 14:18
Lokalizacja: Łódź

Błędy pozycjonowania, złe wycinanie, Ruida, RDWorks

#1

Post napisał: Yossarian » 22 maja 2018, 23:55

Witam,

czy ktoś może spotkał się z takim problemem - ploter laserowy na sterowaniu RUIDA RDC6442 - w każdym razie któryś tej serii.

Ploter jest po naprawie popożarowej i fatalnie pracuje w osi Y.

Nie domyka krzywych, w niektórych sytuacjach przesuwa mu się punkt Origin z każdą kolejną sztuką wycinanego projektu , czasem jest stabilny jak skała. Czasem symetryczne koła wycina idealnie, czasem przesunięcie sięga 2mm.
Elementy wycinane nie trzymają wymiaru wg osi Y.

Błąd jest praktycznie w 100% powtarzalny, tzn ten sam projekt wycinany po wczytaniu z komputera ma błędy zawsze w tym samym miejscu, ale przesunięcie punktu startowego, powoduje zazwyczaj, że błędy przenoszą się w inne miejsce. Po obróceniu projektu o 180st, błedy odwracają się identycznie z projektem. Nie sprawdzałem co się stanie po obróceniu 90st.

Jeżeli narysuję np 10 kwadratów 10x10mm stykających się krawędziami, to zewnętrzny obrys będzie 100mm praktycznie bezbłędnie, no może o grubość linii cięcia, wymiary zasadniczo może o 0,1mm błędu, za to w środku, na poziomych kreskach - sieczka, błędy od 0 do 2mm. W osi x 11 linii praktycznie idealnych..

Koła wycinane względem osi Y różnią się wymiarami. Względem osi X wydaje się być poprawnie.

Że tak zapytam - ktoś coś?

Na osi x praktycznie bezbłędny, sporadycznie coś zauważę, w osi Y kilkadziesiąt błędów na projekt.
Acha, błędy, ich układ, wydaje mi się że zależą od parametrów optymalizacji cięcia - ten sam projekt, z tego samego miejsca zaczynany będzie miał różne błędy zależnie od parametrów optymalizacji. Co prawda nie sprawdziłem tego w 100% empirycznie, bo właśnie sobie uświadomiłem, że chyba tak to wygląda, jutro sprawdzę.

Czy ktoś mógłby zasugerować co posprawdzać?

Po pożarze nowy sterownik, nowe paski, nowa oś x - prowadnica+wózki, star silnik krokowy.
w osi y wymienione wózki, pozostały prowadnice, wał z kołami pasowymi, ale praktycznie nienaruszone w pożarze, stary silnik krokowy
Stare pozostały sterowniki silników krokowych (542 oraz 860)
Pozostało całe okablowanie dla osi Y,Z, oś X ma nowe kabelki od kontrolera do silnika
Acha, wymieniony został sterownik z wersji 6332 na 6442, lecz okablowanie od kontrolera do sterowników silników - wydaje mi się że zostało stare.

Miłej nocy!




laserowelove
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 15 sty 2018, 18:34

Re: Błędy pozycjonowania, złe wycinanie, Ruida, RDWorks

#2

Post napisał: laserowelove » 03 paź 2018, 15:01

Hej, czy rozwiązałeś swój problem? Bo u mnie jest bardzo podobnie, w każdym projekcie mam niedocinki...


frydrych1
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 25 lip 2013, 15:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Błędy pozycjonowania, złe wycinanie, Ruida, RDWorks

#3

Post napisał: frydrych1 » 16 sty 2019, 09:08

Miałem kiedyś podobny problem. Okazało się, że... szyna była tak brudna, że stawiała opór i były przesunięcia :D aż wstyd się przyznać ale czyszczenie i smarowanie załatwiło temat. Oczywiście wcześniej chyba tydzień walczyłem z ustawieniami, regulacją itp.


Autor tematu
Yossarian
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2008, 14:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Błędy pozycjonowania, złe wycinanie, Ruida, RDWorks

#4

Post napisał: Yossarian » 24 lis 2019, 21:26

gruntowny remont i regulacja osi y, wymiana pasków napędowych które były fallusowe zasadniczo rozwiązała sprawę do dziś

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”