jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
romanov
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:44
Lokalizacja: Piotrkow tryb
Kontakt:

jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

#1

Post napisał: romanov » 08 maja 2018, 14:08

Witam serdecznie
Silniki krokowe i sterowanie ich jest nowym wyzwaniem przed którym stoję. Planuję zrobić na silniku krokowym auto posuw do małej frezarki osi X. Dużych obciążeń nie ma bo głównie aluminium i mosiądz obrabiam.
Planuję silnik umieścić na osi śruby bezpośrednio i zastanawiam się nad tym silnikiem :
http://allegro.pl/silnik-krokowy-jk57hs ... 79165.html
Do tego sterownik na na TB6600 tylko nie wiem jaki dobrać do tego zasilacz na pewno 24v ale jaki amperaż będzie potrzebny ?.
Pozdrawiam
Romanov




zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

#2

Post napisał: zibi » 08 maja 2018, 14:28

Na TB może obsłużyć chyba do 40V więc taki kupuj, 10A wystarczy.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

#3

Post napisał: strikexp » 09 maja 2018, 18:51

Niektóre TB6600 wytrzymują tylko 32V, takie ja kupiłem bez obudowy. Haczyk jest pewnie w tańszych kondensatorach na niższe napięcie. Lepiej dopłacić kilka złotych jak potrzebny tylko jeden niż potem mieć awarię.
U mnie mam podobny silnik na 3A i taki właśnie sterownik TB6600 z zasilaniem 24V. Prędkość jest dość mała więc nie polecam, chyba że faktycznie potrzebujesz 30-60obr/min. Prąd powinien wynieść 3A na każdą fazę, czyli zasilacz z zapasem około 8A. Dla wyższych napięć bardziej opłaca się chyba kupić tranformator i zrobić zasilacz. Bo za duże impulsowe na napięcia ponad 24V liczą jak za złoto.
Przy podłączeniu równoległym uzwojeń prąd wynosi dwa razy tyle, wtedy już TB6600 będzie za słaby. Ale moim zdaniem powinieneś zrobić pomiar siły na posuwie i dopiero wtedy dobrać silnik. Robisz to za pomocą wagi hakowej i sznurka nawiniętego możliwie na jednej średnicy. Jak zmierzysz, to wyjaśnię jak to przeliczyć albo poszukaj jednego z wielu opisów które pisałem wcześniej.


Autor tematu
romanov
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:44
Lokalizacja: Piotrkow tryb
Kontakt:

Re: jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

#4

Post napisał: romanov » 13 maja 2018, 22:02

Witam serdecznie
Dziękuję za zainteresowanie się moim problemem. W moim przypadku jest to chińczyk wiertarko frezarka ten model:
http://allegro.pl/mtp-wiertarko-frezark ... 54297.html
Zasadniczo obrabiam tylko aluminium i w porywach mosiądz. Jak znajdę chwilkę czasu to zmierzę tak jak piszecie i zobaczymy jak to wyjdzie.
Jedynie zapytam czy mam robić pomiar na jałowym przebiegu czy pod obciążeniem ?

Pozdrawiam Serdecznie

Roman


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

#5

Post napisał: strikexp » 14 maja 2018, 00:51

Robisz pomiar przy maksymalnym obciążeniu. Czyli wsadzasz jakiś element z najtwardszego materiału, bierzesz największym wiórem i próbujesz ciągnąć tak jak by Cię to interesowało. W ten sposób będziesz miał pewność że silnik o 25% większy na pewno będzie w stanie powtórzyć to samo.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

#6

Post napisał: kwarc » 17 maja 2018, 14:45

Nie kupuj tego sterownika . prosta i bezpośrednia porada .Wiem że za zakupem przemawia cena ale cena niska jest przeciwienstwen funkcjonalności i parametrów .Jeśli jak pisaleś maszyna do metali kolorowych nie kupuj tych sterowników .nie robisz wycinarki do styropianu !.

Dodane 36 minuty 35 sekundy:
Minimum to 4,5A na 45V a w zasadzie to celować w 6-7A na 80V ,wtedy będziesz miał normalne wykorzystanie maszyny .Wiem że to nieco dziwnie brzmi na tle wypowiedzi innych osób ale ja nie odpowiadam za wypowiedzi innych a jedynie za swoje wypowiedzi.

Dodane 4 minuty 12 sekundy:
Chcesz miec nieżle pracujący napęd to 80V .
--------------
nawiasem pisząc ,jak mi sie bedzie nudzić to zaprojektuje sterownik na np. 200V zasilania .


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

#7

Post napisał: strikexp » 17 maja 2018, 15:26

I tu kolega nie ma racji, moment silnika zależy od konstrukcji a nie od prądu. Mam dwa silniki na 3A, wielkością i momentem różnią się o blisko 100%.
Najpierw trzeba zmierzyć jaka siła i szybkość jest potrzebna. Potem można dopiero dobrać silnik. Może się okazać że na śrubie nie będzie potrzebna duża szybkość i wystarczy tani sterownik TB6600.

Z ciekawostek, kupiłem trochę używanych silników krokowych na 24V po 5zł. Można je sterować pełnokrokowo bez sterownika, wystarczy mostek H.
Niestety te moje mają coś koło 0,3Nm więc niewiele zastosowań dla nich znajdę w warsztacie.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

#8

Post napisał: kwarc » 17 maja 2018, 16:37

strikexp pisze:
17 maja 2018, 15:26
I tu kolega nie ma racji, moment silnika zależy od konstrukcji a nie od prądu. Mam dwa silniki na 3A, wielkością i momentem różnią się o blisko 100%.
Najpierw trzeba zmierzyć jaka siła i szybkość jest potrzebna. Potem można dopiero dobrać silnik. Może się okazać że na śrubie nie będzie potrzebna duża szybkość i wystarczy tani sterownik TB6600.

Z ciekawostek, kupiłem trochę używanych silników krokowych na 24V po 5zł. Można je sterować pełnokrokowo bez sterownika, wystarczy mostek H.
Niestety te moje mają coś koło 0,3Nm więc niewiele zastosowań dla nich znajdę w warsztacie.
Pan elita może jak najbardziej napisać iż niemam racji .potem pisze że trzeba zmierzyć jaka sila i szybkość jest potrzebna . Spoko . problem polega na tym że Ja niepotrzebuje tego mierzyć bo wiem . Nie wpieprzaj ludzi w badziewne sterowniki kolego .A używaj silników po 5zł a ja urzywam siników po 500zł problem polega na tym ile zarabiamy z pracy tych silników ,ja zarabiam i tego życze autorowi tematu zamiast wywalani9a kasy i dociekaniu przez 2 lata co jest nie tak .
-------
strikexp- nic niemam do ciebie ale napisze tak , jesli cos ci sie wydaje to jest zupełnie inaczej .jesli sam nie wyszedleś z pieluch cnc to niedawaj rad innym ,ok? bo robisz tym wiecej szkody im niż pożytku.twoje porady wrecz wbijają innych w problemy kiedy to coś nie zadziała jak powinno.

Dodane 17 minuty 11 sekundy:
-------------------------------------------------------
Człowiek chcąc miec minimum pracy swojej maszynki musi miec te minimum 4,5A przy 45V zasilania .Te dane sa dla tych tanich chinskich sterownikow.optymalne bedzie z 6A przy 80V zasilania ,wtedy maszynka bedzie w miare normalnie pracować .


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

#9

Post napisał: strikexp » 17 maja 2018, 21:11

Tylko chyba nie doczytałeś że chodzi o "auto posuw do małej frezarki osi X" a nie napęd frezarki CNC.
Tak jak u siebie kręciłem korbką ZX7016 przy aluminium, to myślę że spokojnie ten silnik 3A/4Nm i TB6600 by sobie poradził ;) Dlatego zalecałem pomierzyć i dobrać a nie w ciemno wywalać te 500zł na być może jakieś hobby.
Zgodzę się że sterownik zdecydowanie lepiej na wyższe napięcie, ale silnik to już niekoniecznie na większy amperaż, liczy się moment obrotowy.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: jaki zasilacz do określonego silnika i sterownika

#10

Post napisał: kwarc » 19 maja 2018, 13:21

strikexp pisze:
17 maja 2018, 21:11
Tylko chyba nie doczytałeś że chodzi o "auto posuw do małej frezarki osi X" a nie napęd frezarki CNC.
Tak jak u siebie kręciłem korbką ZX7016 przy aluminium, to myślę że spokojnie ten silnik 3A/4Nm i TB6600 by sobie poradził ;) Dlatego zalecałem pomierzyć i dobrać a nie w ciemno wywalać te 500zł na być może jakieś hobby.
Zgodzę się że sterownik zdecydowanie lepiej na wyższe napięcie, ale silnik to już niekoniecznie na większy amperaż, liczy się moment obrotowy.
Fakt ,nie doczytałem iż idzie tu o pojedyńczy posuw w jednej osi znaczy nie chodzi o CNC . To zmienia postać
rzeczy i Tu masz racje ,wystarczy coś co uciągnie oś z daną prędkością . Przepraszam ciebie za zbyt surową ocene ,jednak to Ja pomyliłem sie a nie Ty .Pisząc wcześniej bylem przekonany iż chodzi o sterowanie do maszyny CNC i rozpędziłem sie w krytyce stosowania najtańszych rozwiązań .Mam nadzieje że sie jakoś trwale nie obrazieś na mnie.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ale jeśli o to chodzi autorowi to rozwiązaniem nie są silniki krokowe tylko silnik DC z przekładnią i prostym sterownikiem . Wychodzi taniej w cenie a wielkim plusem jest brak jakichkolwiek drgań napędu .Nawet nie mam tu na myśli jakiegoś serwa tylko zwykły silnik DC z przekładnią oraz do tego sterownik PWM .Takie rozwiązanie przy podobnych kosztach zapewni autorowi znacznie lepsze parametry pracy tej osi napędowej niż zastosowanie silnika krokowego .Wymiary posuwu można wtedy prosto rozwiązać na przesuwnych krańcówkach .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”