Płyta główna SSK-MB2 problem z krańcówkami EMGR

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Rayu85
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 30 cze 2017, 23:21
Lokalizacja: Poznań

Płyta główna SSK-MB2 problem z krańcówkami EMGR

#1

Post napisał: Rayu85 » 19 kwie 2018, 22:36

Witam,
Posiadam płytę główną SSK-MB2 i mam problem z podłączeniem krańcówek limitu (EMGR).
E-Stop nie sprawia problemu, krańcówki Home też działają poprawnie natomiast mam problem z krańcówkami EMGR.

Na wstępie bym chciał przytoczyć fragment dokumentacji:
dokumentacja.JPG
Czy nie lepiej krańcówki NC szeregowo? Wtedy wciśnięcie dowolnej przerywa obwód.

Wracając do mojego problemu, mam podłączone krańcówki, zworka ustawiona na "EY" miernikiem sprawdzam że jest przejście 12 V pomiędzy pinami +12V a EMGR - więc technicznie wszystko wydaje się być ok podłączone.
W ustawieniach macha mam włączone wszystkie krańcówki np. X++ oraz X--, port 1, PIN 10 (ten sam co E-Stop), funkcja Acitve LOW odznaczona (jak ją zaznaczę widzi cały czas wciśnięte krańcówki).
Mach 3.JPG
Tyle że po wciśnięciu krańcówki nic się nie dzieje:/
W zakładce diagnostyka gdzie obserwujemy że tak powiem stan na pinach LPT też nie widać żeby wciśnięcie krańcówki dawało jakiś sygnał. Wciśnięcie E-Stopa powoduje zapalenie diody sygnalizującej PIN 10 oraz zapalają się wszystkie limity oraz E-Stop (czyli działa poprawnie). Natomiast wciskanie krańcówki nic nie daje.

Czy coś trzeba jeszcze włączyć dodatkowo w programie o czym nie wiem? Dokumentacja w zasadzie prawie nic nie mówi o podłączeniu tych krańcówek. Ale gdyby było coś nie tak w programie to i tak powinien zmieniać się stan na Pinie 10 najwyżej program powinien go niewłaściwie interpretować.

Dla lepszego zrozumienia zasady działania przejrzałem sobie schemat płytki i nie ma tam wielkiej filozofii. Załączam wycinek schematu dla E-Stop oraz EMGR.
Przechwytywanie.JPG
Zastanawiam się czy może być przyczyną uszkodzenie jakiegoś elementu na płycie? W zasadzie to chyba tylko tranzystor mógłby tam paść. Jest jakiś sposób na sprawdzenie poprawności jego działania?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie co może być nie tak zrobione :/



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Płyta główna SSK-MB2 problem z krańcówkami EMGR

#2

Post napisał: adam Fx » 20 kwie 2018, 19:26

1- sprawdź multimetrem czy na gnieździe LPT płytka ssk wysyła sygnał do PC
to wyeliminuje błąd macha
2 jasne jak wszystko i płytka może być padnięta ... np zimne luty
3 tranzystor sprawdzisz
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Rayu85
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 30 cze 2017, 23:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Płyta główna SSK-MB2 problem z krańcówkami EMGR

#3

Post napisał: Rayu85 » 21 kwie 2018, 17:20

Udało mi się rozwiązać problem ;)
Przyczyna była wręcz głupia ale wpadłem na podczas analizy schematu.
Mianowicie E-Stop miałem podłączony w trybie NO w efekcie czego cały czas na pinie 10 było. W związku z tym sygnały z krańcówek nic nie dawały.
Przestawiłem E-Stop na NC i jak ręką odjął krańcówki ruszyły ;)

Przy okazji sam sobie odpowiedziałem dlaczego krańcówki muszą być NC równolegle a nie mogą być po prostu NO szeregowo :oops: :oops:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”