Dobór posuwu drutu

Dobor posuwu drutu porady i wskazowki

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
szymcio135
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2018, 13:39

Dobór posuwu drutu

#1

Post napisał: szymcio135 » 11 lut 2018, 13:50

Witam.
Spawam magiem pol roku, ale nadal mam troche problemu z doborem posuwu drutu.

W podajniku mam rozne funkcje "soft start", "burn back", "post gas", jaki wpływ maja te rzeczy na spoine, ilosc odpryskow?

Jak ustawic odpowiedni posuw drutu wzrokowo patrzac na koniec drutu jak przechodzi w ciekly metal spoiny oraz na sluch?

Jakie sa objawy za malego posuwu oraz za duzego?

Pracuje w malym zakladzie i nie mam mozliwosci zeby ktos starszy doswiadzeniem mnie poduczyl, wiec prosze o porady i wskazowki.

Pozdrawiam.




mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dobór posuwu drutu

#2

Post napisał: mareq_bb » 11 lut 2018, 14:08

Spawacz pół roku i jeszcze nie wyrobiłeś sobie wyczucia? Ja mam za sobą pierwszą godzinę i ustawiam posów tak, żeby było dobrze. Przy za małym łuk jest niestabilny i przerywany. Przy za dużym czuć jak drut odpycha uchwyt. Po tym jak brzmi odgłos łuku wiesz, że jest dobrze.
Odnośnie odprysków spawasz z CO2? Zmień na mieszankę CO2+Ar. Wiem, że drożej ale u mnie odprysków niemal nie ma.


Autor tematu
szymcio135
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2018, 13:39

Re: Dobór posuwu drutu

#3

Post napisał: szymcio135 » 11 lut 2018, 16:54

Spawasz godzine i juz masz wyczucie :D Ty to jesteś gość....


norwid
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2016, 09:40
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Dobór posuwu drutu

#4

Post napisał: norwid » 03 kwie 2018, 07:53

A jakiego konkretnie drutu używasz? Pytam, bo też spawam MIG/MAG, i szukam jakiegoś uniwersalnego drutu. Możecie polecić mi coś w tym zakresie?


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

Re: Dobór posuwu drutu

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 03 kwie 2018, 09:02

Zgodnie z norma powinno ustawic sie zgodnie z WPS, w ktorym ten parametr jest okreslony. Jesli zaklad nie ma swoich WPSow to mozna skorzystac z bazy wpsow na internecie, nie bedzie to tak dokladne i zetelne ale da pewien obraz jak dla danej srednicy drutu, dla danego natezenia dobrac predkosc.

Spawacze czesto ustawiaja "na sluch" do momentu az odglos spawania bedzie przypominal chrzest gniecionej skorupki jajek ( czy jak kto woli to nazwac ) - metoda jak kazda inna - malo precyzyjna, dla jednego bedzie juz cos slychac dla drugiego niekoniecznie.

Najlepsza metoda jest oczywiscie posiadanie wlasnej procedury WPS ktora zostala kwalifikowana ( to jest slowo klucz w tym wszystkim - "kwalifikowana" ) w danym zakladzie pracy na danej spawarce.

Proponuje zrobic jeszcze jedno - przy takich ustawieniach i technice spawania jak zawsze spawasz - zrob probke na scinkach materialu tego samego ktory uzywacie do produkcji a nastepnie przetnij w poprzek, wyszlifuj, wypoleruj a nastepnie przyjzyj sie w przekroju jaki jest przetop. Czy wogole jest przetop czy tylko z zewnatrz ladnie wyglada a w srodku linia przetopu nie wnika w material - czyli przyklejenie.
Mozesz tez wyciac waski pasek materialu ze spawem ktory wykonales i poddac go probie zginania - zobaczysz w ktorym miejscu dochodzi do wyrywania materialu - artykulow na internecie jest ogrom jak w taki prosty sposob oszacowac jakosc spoiny. Nie sa to metody bardzo dokladne ale sa proste i latwe do wykonania i daja poglad. Od czegos mozna zaczac ale suma sumarum dobry WPS oparty na WPQR i trzymanie sie ustalonych parametrow oraz badania spoin to sa wymogi ktorych nie przeskoczysz.


quick
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 25 paź 2015, 20:12
Lokalizacja: Krk/Wawa/Gda

Re: Dobór posuwu drutu

#6

Post napisał: quick » 03 kwie 2018, 11:19

norwid pisze:
03 kwie 2018, 07:53
A jakiego konkretnie drutu używasz? Pytam, bo też spawam MIG/MAG, i szukam jakiegoś uniwersalnego drutu. Możecie polecić mi coś w tym zakresie?
Zależy jeszcze co planujesz spawać kolego, bo jest kilka rodzajów drutów.
Ewentualnie pójść w kierunku uniwersalnych. Np drut spawalniczy SG2: http://www.metalurgia.pl/materialy-spaw ... lniczy-sg2

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”