Kolumnowa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
longer43
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 11 lis 2013, 12:35
Lokalizacja: Kobylnica

Kolumnowa

#1

Post napisał: longer43 » 18 mar 2018, 13:39

Witam,

To moje drugie podejście do tematu domowej roboty cnc. Pierwszy projekt zamarł po urodzeniu się drugiego dziecka totalny brak czasu. Ale wracam z nowym, bogatszy w doświadczenia. Poprzednią koncepcję maszyny ze stałą bramą- skreśliłem być może "widzimisię" a może słuszna zmiana kierunku.
Na początek przedstawie trochę suchych informacji:

Konstrukcja maszyny:

- typowa jak seryjnych vmc pionowa, kolumnowa
- konstrukcja stalowa spawana



Pole robocze ok. 800 X , 400Y, Z 400
Prowadnice liniowe NSK 20 we wszystkich osiach

Napęd:


Śruby kulowe NSK 20x20 we wszystkich osiach
Na początek chyba krokowce 6,5 Nm bo takie posiadam chyba,że uda mi się wyłapać jakieś "fajne " serwa

Wrzeciono

Elektrowrzecino na bazie"jamnika" lub coś na przekładni pasowej ale na pewno na stożek "30" zaciągany śrubą


Sterowanie:

początkowo myślałem o Mach 3 ale zastanawiam się też na Linuxem

Konstrukcja jest jeszcze w fazie koncepcyjno-projektowej wiadomo jak każdy liczę kasę ale nie jest to determinujący warunek. Chciałbym aby maszynka mogła skrawać aluminium bez większych problemów.

Poniżej wrzucam wstępny szkic tego co chcę zrobić, liczę na konstruktywne uwagi. Obrazek



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kolumnowa

#2

Post napisał: adam Fx » 18 mar 2018, 18:57

longer43 pisze:Elektrowrzecino na bazie"jamnika"
tu musisz tak kalkulować żeby w obroty frezów się wpasować ;) alu=wysokie obroty
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


lukasixthm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 140
Rejestracja: 01 maja 2013, 21:41
Lokalizacja: Ostrowiec Św
Kontakt:

Re: Kolumnowa

#3

Post napisał: lukasixthm » 18 mar 2018, 20:39

Skok śrub 20 do aluminium to na pewno dobry wybór? Załóż te krokówki skoro masz (zawsze łatwo zmienić sterowanie), ale żeby im ulżyć i zabezpieczyć się przed utratą kroków to ja zastosowałbym maksymalnie skok 10mm.

Awatar użytkownika

Przemas1
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 26 paź 2010, 18:15
Lokalizacja: LUB

Re: Kolumnowa

#4

Post napisał: Przemas1 » 19 mar 2018, 09:35

Pytanie czy nie lepiej umieścić prowadnice pod stołem, a wózki na krzyżaku?


Autor tematu
longer43
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 11 lis 2013, 12:35
Lokalizacja: Kobylnica

Re: Kolumnowa

#5

Post napisał: longer43 » 19 mar 2018, 21:37

adam Fx pisze:tu musisz tak kalkulować żeby w obroty frezów się wpasować ;) alu=wysokie obroty

To prawda poniżej 10 mm to już naście tysięcy rpm. temat rozwojowy i nad tym popracuję problem w tym, że chciałem mieć narzędzia w oprawkach a tu przy szybkoobrotowych wrzecionach ceny konkret
lukasixthm pisze:Skok śrub 20 do aluminium to na pewno dobry wybór?
1. Mam już takie i przynajmniej na nich musi ruszyć wg. kart katalogowych powinny dać radę
2. Silnik krokowy przekładnia1:2 i mam w zakresie wysokich momentów posuwy na powyżej 6 m
Przemas1 pisze:Pytanie czy nie lepiej umieścić prowadnice pod stołem, a wózki na krzyżaku?


Nie wiem, takie rozwiązanie podpatrzone z seryjnych vmc jak już wspomniałem na początku. Prowadnica pod stołem wygeneruje mi dłuższy stół, wypadałoby też przenieść tam śrubę by skrócić krzyżak a co za tym idzie silnik i dochodzi prowadnik do kabli. Może byłoby prościej osłony zrobić. Jeszcze argument za prowadnicami na krzyżaku, środek ciężkości będzie nieco niżej


Póki co walczę z odchudzeniem brył w projekcie o postępach będę meldował na bieżąco, czas na realizację projektu do uruchomienia do 6 m-cy.


Kamillo251
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 04 sie 2011, 19:11
Lokalizacja: Wdowin

Re: Kolumnowa

#6

Post napisał: Kamillo251 » 20 mar 2018, 13:43

Wybrałeś bardzo dobry kierunek.
Ja wykonałem frezarkę o takiej kinematyce i jestem bardzo zadowolony. Napędzam śruby kulowe fi25/10 750W serwo przez pas zębaty 1:1. Po doświadczeniu jakie dało mi wykonanie mojej maszyny na pewno silniki łączył bym z śrubami na sztywno, to zwiększa trochę koszty budowy bo trzeba zwiększać przestrzeń dla ukrycia silnika osi, jak chce się to wykonać schludnie. Daje za to znikomy błąd, bo mniej elementów pośrednich. Prowadnice W XY wykorzystałem 20 a w Z 25. Do mich potrzeb działa i jak na tę chwilę starcza.
Myśl odrazu o przeciwwadze Z lub Hamulcu. Odwrócony krzyżak to być może dobre rozwiązanie gdyż wózki ciągle znajdują się w stałej pozycji względem wrzeciona, ale w jednej osi gdyż i tak w Y musisz zrobić układ jeżdzących wózków. Przyłóż się też do osłon bo to ważny element. Generalnie jestem w tej samej sytuacji życiowej co ty(2 dzieci) z tym że budowę mam ukończoną w 70%. Też zakładałem że maszynę wykonam w pół roku jednak rzeczywistość zweryfikowała moje zamierzenia.
Obejrzyj seeeeee;)


A I JESZCZE JEDNO NICZEGO NIE ODCHUDZAJ, TO BŁEDNE MYŚLENIE!!!


Autor tematu
longer43
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 11 lis 2013, 12:35
Lokalizacja: Kobylnica

Re: Kolumnowa

#7

Post napisał: longer43 » 20 mar 2018, 22:10

Kamillo251 pisze:A I JESZCZE JEDNO NICZEGO NIE ODCHUDZAJ, TO BŁEDNE MYŚLENIE!!!


Mając na myśli odchudzanie, to co na załączonym screen'ie to są pełne bryły muszę to sprowadzić do płyt, profili zamkniętych etc.
PS. dzięki za dobre słowo.


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kolumnowa

#8

Post napisał: gozdd » 25 mar 2018, 15:46

Moim zdaniem kolumnowa jest właśnie najlepszą konstrukcją. Chociaż trochę drogo to wychodzi...

Też jestem za pomysłem Przemas1 - przenieś prowadnice na stół, a wózki na krzyżak. Owszem, stół wyjdzie dłuższy, ale to tylko zaleta. Dodatkowo zawsze miejsce obrabiane będzie na środku pomiędzy wózkami.

I zacznij właśnie od przerobienia tego na profile, płaskowniki itd. Takie rozwiązania jak tutaj masz fajnie wyglądają i dobrze się spisują na maszynach produkowanych seryjnie - bo tam całość to jeden odlew. A w takiej konstrukcji jak okaże się, że wysokość wózków z prowadnicami jest o 50mm mniejsza niż śruby z nakrętką to robi się mały problem. Właśnie sam przez to przechodzę...


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kolumnowa

#9

Post napisał: Adam Domański » 25 mar 2018, 19:17

Chyba, że odlew


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kolumnowa

#10

Post napisał: gozdd » 25 mar 2018, 21:44

Też nad tym myślałem. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest polimerobeton. Przy takich małych maszynkach może i ma sens. Ale Tak jak tutaj 800x400x400 czy jak u mnie 700x600x400 i wadze korpusu w okolicy tony, wychodzą masakryczne ceny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”