Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

Spawalnictwo i obróbka cieplna

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16236
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

#21

Post napisał: kamar » 20 lut 2018, 05:46

Byle z pierwszego tłoczenia :) A poważnie to gatunek oleju ma znaczenie wtórne, znacznie ważniejsze jest równomierne nagrzanie do odpowiedniej temperatury. Objętości oleju ma być tyle aby chłodził wsad a nie wsad podgrzewał olej, czyli jak najwięcej :)
Pilnik się ślizga ale to dopiero połowa obróbki.




kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

#22

Post napisał: kolec7 » 20 lut 2018, 09:40

Wacław Luty jako jeden z twórców polskiej (nie byle jakiej) szkoły obróbki cieplnej, pisał w swoim dziele pod tytułem "Chłodziwa hartownicze", że oleju powinno być masowo minimum sześciokrotnie więcej niż masy wsadu.
Stal NC6 znakomicie nadaje się do oleju OH-70.
Ważne aby olej miał powyżej 40...50 ° C.
Ważne aby chłodziwo cyrkulowało wokół wsadu, dla obrywania pęcherzy parowych i zwiększenia efektu konwekcji.
Nie "machamy" wsadem w oleju.
Dobrze mieć w pobliżu "beczki" z olejem, pokrywkę szczelnie do niej pasującą - w wiadomym celu!
W warunkach domowych znakomitym chłodziwem jest olej słonecznikowy.
Gdzieś spotkałem się z opracowaniem charakterystyk szybkości chłodzenia w funkcji temperatury startu procesu. Efekty były bardzo zbliżone do OH-120. Zaletą - milsze dla zdrowia opary....zapach palonych frytek. Olej słonecznikowy znakomicie nadaje się do hartowania podgrzany w okolice granicy zapłonu, co predystynuje go do "gaszenia" stali o większych zawartościach chromu - o szerszych pasmach hartowności, które jednocześnie mają także wyżej położone Ms i Mf.
Odradzam jako chłodziw używanie w warunkach amatorskich chłodziw typu roztopiony ołów - bo ołowica miłą choroba nie jest.
Zresztą jak ktoś się porwie na hartowanie na bainit (izotermiczne), to raczej nie będzie tutaj szukał informacji, bo doświadczenie jego prawdopodobnie będzie przewyższało moje. Tak samo w warunkach amatorskich odradzam roztopione sole. Oparzenia solne baaardzo ciulowo się goją, a blizny są gorsze niż miała Stefania Harper! Start procesu topienia soli nie jest łatwy, a o wybuch łatwo.


itd......itp.... :-)
"W życiu piękne są tylko chwile...."


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

#23

Post napisał: kolec7 » 20 lut 2018, 15:06

Aha - olej słonecznikowy inaczej chłodzi niż gluty po jego zjełczeniu, które pływają na dnie wanny hartowni hartowniczej.
Dlatego warto dla powtarzalności wyników obróbki cieplnej, używać świeżego oleju. Tym bardziej, że w Biedronce kosztuje grosze. Szybkość degradacji słonecznikowego, to zdecydowana wada w stosunku do OH-70. Pomimo, że to także olej mineralny, to jednak jego starzenie jest wolniejsze. Za to zaletą kujawskiego jest jego łatwa utylizacja. Grzechem nie będzie wylanie go po prostu do kanału.

A tak na serio, to najfajniejsze na dzień dzisiejszy są polimerowe chłodziwa hartownicze, bo można dość łatwo sterować ich charakterystyką chłodzenia i to różnie w zakresach różnych przemian alotropowych.

....i to wszystko się zaczęło od rozważań o zwykłej NC6 :-)

Jak już jesteśmy przy tej fajnej stali, to warto jeszcze pamiętać o prawidłowym odpuszczaniu.
Najlepiej takim, w którym uniknie się stabilizacji austenitu szczątkowego........
Jak widać - temat rzeka!
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 19
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

Re: Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

#24

Post napisał: acetylenek » 21 lut 2018, 10:32

Oh 70 20dm3 już kurier wiezie, dziś będzie. Wychodzi równo 3kg wsadu 20x0,9/6 to aż nadto co planuję.

Popatrzyłem na opisy "frytkownic przemysłowych" i podstawa to grzanie, pokrywa do gaszenia, może być ociekacz, chłodzenie, ruchomy ruszt automatyczny - raczej dla dużych wsadów, wyciąg.

Rozmawiałem ze znajomym o hartowaniu czasem coś robią z NC6 palnikiem, jak pytałem jak odpuszczają nastąpiła konsternacja, wyszło na to że albo nie odpuszczają albo gość od palnika mniej więcej wie co robi i palnikiem odpuszcza. Tak czy owak pieca/piekarnika do odpuszczania nie używają.

Zdążyło mi się robić "badania" co można wycisnąć z odpuszczania na kolor nalotowy da się. 40HM bez odpuszczania pęka krucho, żółte ma już jakąś plastyczność, niebieskie wyraźnie ma większą plastyczność. Robiłem 4 podkładki fi 20 więc odpuściłem palnikiem po tych próbach.

Dziękuje za kolejną porcję informacji.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

#25

Post napisał: kolec7 » 21 lut 2018, 13:00

1) Najtańszą frytkownicą jest metalowy pojemnik z grzałką od grzejnika olejowego elektrycznego.
Kontrola temperatury nie musi być z dokładnością do dwóch stopni Celsjusza. Plus minus dwadzieścia, też będzie OK.
Olej musi być ciepły. Nie zimny jak smalec. Nie gorący na skraju dymienia.

2) O grzaniu palnikiem do hartowania i odpuszczania, to ja sobie daruję....noł koments....

3) 40HM potrafi być czuła na "efekt kruchości nieodwracalnej" - czyli "kruchości 500".
Trzeba tylko wiedzieć jak ten problem ominąć - da się - łatwo! :-)
"W życiu piękne są tylko chwile...."


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

#26

Post napisał: strikexp » 21 lut 2018, 13:37

kolec7 pisze:
20 lut 2018, 15:06
Za to zaletą kujawskiego jest jego łatwa utylizacja. Grzechem nie będzie wylanie go po prostu do kanału.
Jak do kanału??? Rurką do pieca! Mróz jest!


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 19
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

Re: Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

#27

Post napisał: acetylenek » 21 lut 2018, 16:49

Poezja hartowania taki olej. Na razie prowizorycznie w garnku ale z grzaniem i kontrolą temperatury. Pręcik fi 8 przetoczony na wybijak fi 6 na próbę. Już robię projekt frytkownicy. Czysto, ładny czarny kolor detalu, łatwe w czyszczeniu z resztek.

Z tą kruchością I i II rodzaju to na pewno się zgadza? Kruchość II rodzaju "500" jest odwracalna a kruchość I rodzaju "300" nieodwracalna i nie zależna za bardzo od składu stali. Kruchość "500" jest zależna od składu stale chromowe, chromowo-niklowe, manganowe oraz chromowo-wanadowe, zwłaszcza z podwyższoną zawartością fosforu są wrażliwe (tak wyczytałem). Generalnie po odpuszczaniu wysokim szybko chłodzić i po problemie.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

#28

Post napisał: kolec7 » 21 lut 2018, 19:20

"[...]...i po problemie"

Skoro tak twierdzisz, to OK :-)

Ale, że się tak zapytam - czy przypadkiem jednym z wielu powodów, dla których prowadzimy proces odpuszczania, nie jest przypadkiem usunięcie naprężeń? Tak sobie myślę, że jak znowu zamoczysz w oleju detal z temperatury około 500 ° C, to raczej naprężenia nadal będą. OK - inne niż po hartowaniu, ale jednak....

"[...]...ładny czarny kolor detalu[...]"

Znaczy - odwęglone podczas grzania. Cała dobroć skrywa się jakieś 0.3mm poniżej :-)
Tylko jak ją wyzyskać?

Dodane 24 minuty 18 sekundy:
acetylenek pisze:
21 lut 2018, 16:49
Z tą kruchością I i II rodzaju to na pewno się zgadza? Kruchość II rodzaju "500" jest odwracalna a kruchość I rodzaju "300" nieodwracalna i nie zależna za bardzo od składu stali. Kruchość "500" jest zależna od składu stale chromowe, chromowo-niklowe, manganowe oraz chromowo-wanadowe, zwłaszcza z podwyższoną zawartością fosforu są wrażliwe (tak wyczytałem). Generalnie po odpuszczaniu wysokim szybko chłodzić i po problemie.
Acetylenku - ja Cię wpuszczam w maliny, a Ty nadal w nie brniesz ;-)

1) Jest pierwiastek, który eliminuje efekt kruchości 300! Jaki?
2) Jak naprawić detal z wadą kruchości 300, czyli nieodwracalnej?
3) Dlaczego fosfor powoduje kruchość?

4) Jak będziesz kontrolował i sterował temperaturą pracy oleju w swojej frytkownicy?
5) Masz charakterystykę dla OH-70?
6) Jak będziesz mieszał olej? Wiesz jak zmienia się szybkość chłodzenia w zależności od szybkości przepływu oleju wokół wsadu?
7) Jak głęboka wannę będziesz miał w tej frytkownicy? Jak głęboko trzeba zanurzać wsad?

8 ) Co z grzaniem? Palnik?
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 19
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

Re: Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

#29

Post napisał: acetylenek » 21 lut 2018, 21:13

Co do kruchości odpuszczania to mam deja vu

to mój post z 2010 roku
"Już wiem po co po odpuszczaniu chłodzić w oleju lub w wodzie. Zapobiega to kruchości odpuszczania w stalach które zawierają Cr, Cr-Mn, Cr-Ni, Cr-V (powstaje poprzez zbyt powolne chłodzenie w zakresie 600-400st. C). Sprawę można rozwiązać używając stali z dodatkiem molibdenu które nie mają tendencji do kruchości odpuszczania.
(Takiej odpowiedzi się spodziewałem pytając po co się chłodzi w oleju po odpuszczaniu)

Typuje następujące stale 30H2N2M, 40H2MF, 40HM w zależności którą będzie łatwiej kupić.
Najbardziej pasowałaby 30H2N2M Rm-110-130 kg/mm2 Re-90 kg/mm2 (jednostki stare ale takież źródło) to ok 3 razy więcej niż "zwykła stal". Wszystkie mają w składzie molibden więc z kruchością o. nie ma problemu."

material-na-sciagacz-t22505-10.html?hil ... %C4%85gacz

[...]
3) 40HM potrafi być czuła na "efekt kruchości nieodwracalnej" - czyli "kruchości 500".
Trzeba tylko wiedzieć jak ten problem ominąć - da się - łatwo! :-)
[...]
Acetylenku - ja Cię wpuszczam w maliny, a Ty nadal w nie brniesz ;-)
[...]

Co ja mam z tego rozumieć? Egzaminujesz mnie czy co, mam przejść przez swoje jak student a ty chcesz się dobrze bawić?

1) Jest pierwiastek, który eliminuje efekt kruchości 300! Jaki? - Krzem
2) Jak naprawić detal z wadą kruchości 300, czyli nieodwracalnej? można zmniejszyć przez powtórne zahartowanie i odpuszczanie poniżej lub powyżej zakresu temperatur kruchości odpuszczania I rodzaju
3) Dlaczego fosfor powoduje kruchość?
przypuszcza się że przyczyną są wydzielenia jakichś faz (węglików, fosforków, arsenków itp.) na granicach ziarn. Fazy te wydzielają się podczas powolnego chłodzenia i rozpuszczają podczas grzania.

4) Jak będziesz kontrolował i sterował temperaturą pracy oleju w swojej frytkownicy?
Chłodzenie pompa i chłodnica oleju. Sterowanie na Ds18b20 i Atmega8 i 2xSSR.

5) Masz charakterystykę dla OH-70?
Nie mam.
6) Jak będziesz mieszał olej? Wiesz jak zmienia się szybkość chłodzenia w zależności od szybkości przepływu oleju wokół wsadu?

Mieszadło na silniku. Nie wiem.

7) Jak głęboka wannę będziesz miał w tej frytkownicy? Jak głęboko trzeba zanurzać wsad?

ok 35cm. Nie wiem

8 ) Co z grzaniem? Palnik?

Grzałka z parnika 2kW.

Pisząc że robię projekt nie oznacza że wycinam właśnie blachę na to i już spawam wszystko w ... razem. Oznacza że jak na inżyniera przystało robię przegląd istniejących rozwiązań. Moje wstępne założenia były aby użyć 20 litrów oleju. Przemysłowe wanny hartownicze mają sporo więcej i ciężko o istniejące rozwiązania na tak małą objętość oleju. Raczej ludziska stosują stare beczki wiaderka skrzynie po amunicji. Dzisiaj użyłem prawie nierdzewnego garnka który już w kuchni nie posłuży łatwo w nim zagrzać olej gorzej z chłodzeniem.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie gatunki stali narzędziowej kupić? Na zapas.

#30

Post napisał: kolec7 » 22 lut 2018, 18:48

Typuje następujące stale 30H2N2M, 40H2MF, 40HM w zależności którą będzie łatwiej kupić.
Najbardziej pasowałaby 30H2N2M Rm-110-130 kg/mm2 Re-90 kg/mm2 (jednostki stare ale takież źródło) to ok 3 razy więcej niż "zwykła stal". Wszystkie mają w składzie molibden więc z kruchością o. nie ma problemu."
Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie 40HM. Łatwo dostępna, tania, łatwa w obróbce praktycznie w każdym stanie dostawy.
W handlu są surówki i normalizowane asortymenty oraz do średnicy około ø 60mm ulepszone cieplnie.
Oprócz tego dostępne są pochodne modyfikacje, pod różnymi nazwami handlowymi.
Pozostałe dwa w detalu będą chyba trudno dostępne. Ale pewności nie mam, bo pewnie zaraz tu ktoś wyskoczy, ze gdzieś jest.
Zwyczajnie z praktyki nie znam. Ze źródeł - owszem.....
Co ja mam z tego rozumieć? Egzaminujesz mnie czy co, mam przejść przez swoje jak student a ty chcesz się dobrze bawić?
Dobrze się czujesz? Ja za malućki jestem, żeby kogokolwiek egzaminować.
Mam tez wrażenie, że ty chyba za stary jesteś, żeby przed kimś zdawać egzamin :-)
A zabawę mam przednią, bo nareszcie jest z kim pogadać, w cholernie interesujących tematach, jakimi jest obróbka cieplna.
Jak pewnie także zauważyłeś, wiedza i świadomość w tej dziedzinie jest tak nikła wśród inżynierów, że aż żal bierze.
Dlatego raduje się moje serce, że jest z kim słowo zamienić.
1) Jest pierwiastek, który eliminuje efekt kruchości 300! Jaki? - Krzem
Dlatego w ogóle można używac w ciekawych stanach obróbki cieplnej, stali sprężynowych.
2) Jak naprawić detal z wadą kruchości 300, czyli nieodwracalnej? można zmniejszyć przez powtórne zahartowanie i odpuszczanie poniżej lub powyżej zakresu temperatur kruchości odpuszczania I rodzaju
Wcześniej trzeba jednak wyżarzyć.
3) Dlaczego fosfor powoduje kruchość?
przypuszcza się że przyczyną są wydzielenia jakichś faz (węglików, fosforków, arsenków itp.) na granicach ziarn. Fazy te wydzielają się podczas powolnego chłodzenia i rozpuszczają podczas grzania.
Tutaj poległem! Często się nie zdarza w narodzie osobnik z wiedzą, na takim poziomie! :-)
4) Jak będziesz kontrolował i sterował temperaturą pracy oleju w swojej frytkownicy?
Chłodzenie pompa i chłodnica oleju. Sterowanie na Ds18b20 i Atmega8 i 2xSSR.
Nadal mówimy o amatorskim wykorzystaniu?
Jeśli tak, to chyba przerost formy nad treścią!....i to grubo!
5) Masz charakterystykę dla OH-70?
Nie mam.
Proszę:

Obrazek
6) Jak będziesz mieszał olej? Wiesz jak zmienia się szybkość chłodzenia w zależności od szybkości przepływu oleju wokół wsadu?

Mieszadło na silniku. Nie wiem.
Proszę:

Obrazek
7) Jak głęboka wannę będziesz miał w tej frytkownicy? Jak głęboko trzeba zanurzać wsad?

ok 35cm. Nie wiem[/uote]

Proszę:

Obrazek
8 ) Co z grzaniem? Palnik?

Grzałka z parnika 2kW.
Chyba nie uzyskasz równomiernego rozkładu temperatury. A to jest akurat bardzo istotny aspekt grzania.

Oznacza że jak na inżyniera przystało robię przegląd istniejących rozwiązań.
Za te słowa, już Cię pokochałem! :-)
Moje wstępne założenia były aby użyć 20 litrów oleju. Przemysłowe wanny hartownicze mają sporo więcej i ciężko o istniejące rozwiązania na tak małą objętość oleju.
Są w użyciu małe stanowiska laboratoryjne, choćby Nabathermu, starej Elterny albo Ipsena USA.
Ale umówmy się, że to jest raczej poza naszym zasięgiem. Chyba, że wygrałeś w totka!
"W życiu piękne są tylko chwile...."

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”