Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Fiertoo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:42

Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

#1

Post napisał: Fiertoo » 19 lut 2018, 20:10

Cześć

Na wstępie chciałbym się przywitać ponieważ jestem nowy. Mam na imię Mateusz i mam 22 lata. Majsterkowaniem interesuję się od zawsze ale chciałbym zacząć tworzyć "grubsze" projekty, tak aby nie zastać się jedynie na arduino uno i parą ledów...

Od dawien dawna pociąga mnie temat cnc. Pracowałem trochę na ploterach tnących i laserach CO2 (mała agencja reklamowa) ale zawsze chciałem stworzyć mikro wersję takiego urządzenia w przydomowym zacisznym garażu.

Zwracam się do Was o pomoc. Mam w planach powolutku tworzyć frezarkę. podstawy takie jak znajomość materiałów, elektronikę czy narzędzia znam. Czy pomoglibyście lub doradzilibyście mi od czego zacząć swoją przygodę z CNC? Jakiś kurs? Chciałbym wiedzieć za co się zabrać zanim zacznę gromadzić materiały. A może posiadacie jakieś plany mini mini frezareczki biurkowej tak abym mógł najpierw sprawdzić się w tym temacie?

Troszkę chaotycznie się rozpisałem ale mam nadzieję, że mnie zrozumiecie.

Z góry dziękuję.
Mateusz



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

#2

Post napisał: WZÓR » 19 lut 2018, 20:31

Może jakaś książka na początek ?

.... np.
Obsługa i programowanie obrabiarek CNC - Podręcznik operatora
Autor: Witold Habrat

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

#3

Post napisał: adam Fx » 19 lut 2018, 20:43

Najszybciej to będzie jak spotkasz się z kimś z Twojego regionu kto zbudował już jakieś CNC
inna droga to wybrać sobie jakąś maszynkę z YT zobaczyć jak działa i jak się spodoba to wzorować się na niej jednocześnie prowadząc wątek na forum i dopytując o szczegóły modyfikacje i wady projektu
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Fiertoo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:42

Re: Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

#4

Post napisał: Fiertoo » 19 lut 2018, 20:49

@WZÓR Dziękuję za odpowiedź. Wydaje mi się, że ta książka może przydać się już po zrobieniu całej konstrukcji. A może jakiś materiał który zaprzyjaźnią mnie z budową takich zabawek? Widziałem, że któryś ze sklepów z elektroniką ma w ofercie kurs budowy robota wraz z częściami itd. Może coś podobnego istnieje tyle, że wersja pod frezarkę?

@adam Fx myślę, że to bardzo cenna uwaga. Siedzę już jakiś czas na YT i oglądam domowe konstrukcje i mam już pewien zamysł. Strasznie podoba mi się projekt Pana z tego forum. Chodzi o kompaktowego drewniaka. Myślę, że na tym projekcie chciałbym się wzorować najwięcej. Problem właśnie w tym, że ciężko jest mi ogarnąć od czego zacząć. Nie chcę narobić zakupów za studencką pensję a potem wyrzucić materiały bo coś uszkodziłem lub niepotrzebnie kupiłem :D

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

#5

Post napisał: adam Fx » 20 lut 2018, 13:38

Fiertoo pisze:Nie chcę narobić zakupów za studencką pensję a potem wyrzucić materiały bo coś uszkodziłem lub niepotrzebnie kupiłem

Dlatego zanim coś kupisz pokażesz nam na forum co chcesz zrobić i co chcesz kupić.
ale uważam że i tak super mieć kogoś na miejscu kto złapie za rękę zanim się zrobi głupotę

masz też opcje odwrotną ... kupujesz gotowe CNC na niej uczysz się obsługi . i albo ją modyfikujesz albo odsprzedajesz i mając już odpowiednią wiedzę budujesz sobie sam
np. (to zabawka ale do nauki ujdzie a markę swoja ma to i odsprzedasz bez problemu)
https://www.olx.pl/oferta/nowa-frezarka ... 120efb1770
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Fiertoo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:42

Re: Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

#6

Post napisał: Fiertoo » 20 lut 2018, 20:57

A może warto zainwestować w takiego chinola? https://www.gearbest.com/3d-printers--3 ... 56128.html

Konstrukcja na pierwszy rzut oka prosta. A do zabawy i sprawdzenia z czym to się je chyba jest ok. Tym bardziej, że samemu trzeba to poskręcać, a to już coś.


Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

Re: Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

#7

Post napisał: Ganz_Conrad » 20 lut 2018, 21:39

Jestem na podobnym etapie, ale po zakupie "frezarki" z paździerza na śrubach metrycznych, prowadnicach meblowych i uważam, że jest to jedno z najlepszych wyjść do nauki. Lepsze może być jedynie zbudowanie swojego drewniaka. Jak coś zepsujesz to koszty są żadne, a w budżecie 700-800 zł zrobisz maszynkę o polu roboczym 400x700 (prowadnice 700mm kosztują 40zł za 2 szt...). Poprawki będą tanie i szybkie, kawałek sklejki i po sprawie, a jak się nauczysz to zrobisz lepszą,a starą sprzedasz za bezcen, albo spalisz w piecu.
Należy jedynie pamiętać o dodatkowych kosztach typu komputer (jak pod linuxcnc to około 300zł) + jakieś normalne wrzeciono.
Jak zrobisz sterowanie na arduino to może wyjść jeszcze taniej.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

#8

Post napisał: Petroholic » 21 lut 2018, 00:12

Ja na początku swojej drogi popełniłem coś takiego:

Obrazek

Zdjęcie zapożyczone bo swoje utraciłem razem z dyskiem ale jest to JOE'S CNC 2006 R2 z powiększonym polem roboczym :) Plany ogólnodostępne w necie tylko uwaga - w standardzie są calowe... Trzeba szukać konwersji na metryczne - też dostępna :)


Autor tematu
Fiertoo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:42

Re: Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

#9

Post napisał: Fiertoo » 22 lut 2018, 20:34

Panowie, zacząłem zabawę z silniczkami. Arduino miałem, więc stwierdziłem, że je wykorzystam. Dokupiłem sterowniki A4899, CNC shielda i silniki. Po podłączeniu i wgraniu GRBL do arduino zadziałało. Wstawiam fotkę jak to w kawalerce w spartańskich warunkach rozgrzebałem na biurku. Bawię się GRBL i szukam najpierw sposobu jak wykonać jeden pełny obrót silnika bo w chwili obecnej wykonuje 1 i 1/4 obrotu, dziwne. Cieszę się, że jakiś krok już zrobiłem w tym kierunku. Teraz dumanie nad konstrukcją jak najniższym kosztem.

Obrazek


Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

Re: Podstawy potrzebne do zrozumienia CNC

#10

Post napisał: Ganz_Conrad » 22 lut 2018, 21:24

no i ładnie, tylko skróć te kable, bo jakieś tam prądy i częstotliwości chodzą, a Ty cewki porobiłeś ;-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”