Odwrotny VAT, do czego dokładnie

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Odwrotny VAT, do czego dokładnie

#1

Post napisał: strikexp » 20 lut 2018, 10:32

Jestem dopiero na etapie kolekcjonowania magazynu stali i muszę często dokupować coś czego mi brakuje. Z racji że moja działalność zarobkowa to zupełnie inna branża a stal kosztuje. Staram się to robić według potrzeb, na zasadzie 30kg stali z allegro czy innego sklepu wysyłkowego.
Mam spory problem z rozpoznaniem na które produkty jest odwrotny VAT. Pręty i płaskowniki S235 kupowałem do tej pory prywatnie żeby nie robić zamieszania. I tak to pewnie zużyję do własnych celów. Jednak mam teraz potrzebę kupienia samych profili kwadratowych/prostokątnych i nie wiem czy podlegają odwrotnemu VAT?

Byłbym wdzięczny jakby ktoś mi to ktoś w prosty sposób wyjaśnił. Bo jak czytam ustawę to nie mam pewności co jest czym według prawa.




mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

Re: Odwrotny VAT, do czego dokładnie

#2

Post napisał: mc2kwacz » 20 lut 2018, 12:13

Tego się nie da wytłumaczyć, bo zakres towarów objętych odwróconym vatem się zmienia (poszerza). Ale po co Ci to wiedzieć? Na fakturze zakupu jest napisane i wtedy odpowiednio rozliczasz. Dopiero jakbyś miał magazyn wyrobów hutniczych i tym handlował.
Na pewno odwrócony vat obejmuje wyroby hutnicze z miedzi i jej stopów. Ale na wyroby z miedzi (np kable) już odwróconego vat nie ma.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odwrotny VAT, do czego dokładnie

#3

Post napisał: strikexp » 20 lut 2018, 12:49

Tyle że ja kupuję jak na razie przez internet. I jak kupuję np przez allegro to płacę brutto co tworzy komplikacje, zwrot albo bez faktury.
Istotne jest to dlatego że teraz chce kupić trochę profili do spawania konstrukcji dla klienta. No i pasowałoby to jednak odliczyć jako koszt żeby nie wyjść na zero.
Ale skoro piszesz że to takie trudne, pozostaje tylko telefon to sprzedawcy...


atlc
Posty w temacie: 3

Re: Odwrotny VAT, do czego dokładnie

#4

Post napisał: atlc » 20 lut 2018, 17:08

Dla stali czarnej odwrotne obciążenie VAT jest na wyroby pełne, tj. pręty, płaskowniki, kątowniki, dwuteowniki, druty (spawalnicze również) itp.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Odwrotny VAT, do czego dokładnie

#5

Post napisał: FTW » 20 lut 2018, 17:48

Więc tak:

- na towar z odwrotnym VAT jeśli jest sie vatowcem jest faktura na kwotę netto, VAT do zapłaty w urzędzie
- jeśli się nie jesteś vatowcem, wtedy faktura normalnie z kwotą brutto

Podając NIP do faktury sprzedawca sprawdza w bazie, czy firma jest czynnym podatnikiem VAT czy nie. I w zależności od tego wystawia odpowiednią fakturę. Kupując nie potrzeba Ci wiedzieć tego jaki towar jest tym dokładnie objęty, mc2kwacz dobrze napisał.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odwrotny VAT, do czego dokładnie

#6

Post napisał: strikexp » 20 lut 2018, 18:21

Problem nie w tym ile zapłacę ale kiedy. Jak kupuję na allegro czy w sklepie internetowym to raczej dostaję kwotę brutto. I nie wiem czy mam płacić czy pytać sprzedawcy...

Czyli zwykłe profile kwadratowe niecynkowane kupuje się z 23% VAT? Natomiast pozostałe wygibasy już z odwrotnym VAT. Tak właśnie wyczytałem ale nie byłem pewny jak kwalifikują się niecynkowane profile i rura.

Z tym drutem spawalniczym ciekawie piszesz, nawet nie wiedziałem. Rozumiem że chodzi o goły drut, a nie szpulki do migomatu?


atlc
Posty w temacie: 3

Re: Odwrotny VAT, do czego dokładnie

#7

Post napisał: atlc » 20 lut 2018, 19:06

Drut do miga mam w dużych ilościach zakupiony jeszcze przed odwrotnym obciążeniem, więc nie wiem, ale drut do tiga kupowałem ze dwa tygodnie temu w Kamino w Wawie i na fakturze mam odwrotne, ale tylko za czarnucha, bo nierdzewny już z 23% VAT.
Rury i profile też masz z 23% VAT. Daleko masz do Domu Stali w Regułach? Ceny niższe niż na allegro(dużo niższe), a pręty sprzedają od 3mb, rury precyzyjne od 1mb, profile od 3 albo 6mb, nie mam pewności, bo zawsze biorę całe sztangi.

Ps. zaleta z kupowania u nich taka, że wszystko trzymane pod dachem. Nie uświadczysz plamki rdzy na materiale od nich.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odwrotny VAT, do czego dokładnie

#8

Post napisał: strikexp » 20 lut 2018, 21:31

Warsztat mam koło Siedlec, a do hurtowni stali z 10km. Ale ja dużo nie potrzebuję i w sumie taniej mi zamówić wieczorem niż jechać po 30kg busem.

No to chyba już wszystko wyjaśnione poza tym drutem do MIG. Ale Drut MIG jest chyba miedziowany i to właśnie zmienia jego kategorię jako produkt przetworzony zwolniony z odwrotnego obciążenia. W TIG jest zdaje się goły drut, czyli sytuacja identyczna jak z prętami.
Ogólnie nierdzewka i aluminium jest chyba całkowicie zwolnione z odwrotnego VAT.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Odwrotny VAT, do czego dokładnie

#9

Post napisał: dasza77 » 20 lut 2018, 22:09

Nic nie musisz wiedzieć, bo to wie sprzedawca i wystawia Tobie odpowiednią fakturę z obowiązkową adnotacją "NIP - odwrotne obciążenie" oraz zazwyczaj dopiskiem z podaniem podstawy prawnej np. VAT rozlicza Nabywca zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 7 Ustawy o VAT.
Ty wystawiasz sam sobie fakturę wewnętrzną w której doliczasz 23 % VAtu i którą następnie księgujesz. W miesięcznej lub kwartalnej deklaracji VAT wstawiasz kwotę netto i pod VAT odpowiednio w pole 34 i 35.

Dodane 3 minuty 24 sekundy:
A w zestawieniu VAT- zakupy ta faktura wewnętrzna również jest ujęta.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Odwrotny VAT, do czego dokładnie

#10

Post napisał: kamar » 20 lut 2018, 22:24

strikexp pisze:
20 lut 2018, 21:31
Warsztat mam koło Siedlec,
Taki mi się dowcip przypomniał z czasów pracy na PKP w Dęblinie :
- Gdzie mieszkasz ?
- w Warszawie
- to czemu wysiadasz w Życzynie ?
- do domu mam bliżej :)

Dodane 5 minuty 36 sekundy:
dasza77 pisze:
20 lut 2018, 22:09
Ty wystawiasz sam sobie fakturę wewnętrzną w której doliczasz 23 % VAtu
I co też wypisujesz w tej fakturze ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”