Frezarka Elliott - pompa oleju

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Frezarka Elliott - pompa oleju

#1

Post napisał: dyziu215 » 06 lut 2018, 20:24

Witajcie!
Zakupiłem frezarkę Elliot Victoria V2 (informacje z tabliczki) i pojawił się problem. Spoglądając na najniższy poziom oleju przedstawiony na korpusie widać stan oleju w odpowiednim poziomie. Patrząc jednak na inne wskaźniki oleju jak ten powyżej dźwigni zmiany prędkości, czy poniżej stołu oleju nie widać wcale. Otrzymałem informację, że po uruchomieniu maszyny olej powinien ruszyć i pojawić się w dwóch w/w "oczkach". Jak zdiagnozować usterkę? Obrazek Obrazek Obrazek




Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Frezarka Elliott - pompa oleju

#2

Post napisał: Robert_K » 06 lut 2018, 22:46

W czym jest problem bo nie bardzo rozumiem z opisu? Chodzi o to, że po włączeniu maszyny nie pojawia się olej w oczkach? Jeśli tak to trzeba rozkręcić i przeczyścić wszystkie rurki od smarowania, mogą być zatkane, zwłaszcza jeśli maszyna nie pracowała dłuższy czas a z tego co kojarzę ta frezarka długo wisiała na olx.

Przyjrzyj się dobrze zanim zaczniesz się dobierać z kluczami do rurek, bo czasami smarowanie jest, tylko oczko nie jest już całkiem przezroczyste. W niektórych maszynach jest też tak, że w takim oczku nie widać lodziku oleju a jedynie krople, które wypływają z rurki umieszczonej za oczkiem - strumień ten wskazuje prawidłowe działanie układu smarowania.

Pozdrawiam.


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Frezarka Elliott - pompa oleju

#3

Post napisał: atlc » 06 lut 2018, 23:33

Spotkałem się z kilkoma maszynami, które do pompy oleju miały oddzielny silnik (np. TUB-32), zamień we wtyczce zasilającej dwa przewody fazowe miejscami, tak, żeby zmienić kolejność faz i sprawdź czy nie pojawi się olej w oczkach.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Frezarka Elliott - pompa oleju

#4

Post napisał: Petroholic » 07 lut 2018, 02:15

atlc pisze:zmienić kolejność faz
W tym przypadku jeśli napęd główny jest trójfazowy to powinien się kręcić nie w tą stronę... Jeśli frezarka ma na skrzyni przełącznik obrotów to może nikt nie zauważył że na lewych chodzi w prawo :) Napinaczy pośrednich między silnikiem, a skrzynią nie ma więc w obie strony chodzi tak samo i bez szarpania :) W takim przypadku frezarka chodzi ale pompa nawet na głównym silniku będzie chodzić nie w tą stronę :) A nie bulgocze przypadkiem w skrzyni?

Zwykle pod osłoną napędu jest rysunek paska ze strzałką, w którą stronę ma się kręcić...


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Frezarka Elliott - pompa oleju

#5

Post napisał: dyziu215 » 07 lut 2018, 09:53

Bardzo dziękuję za szybki odzew - można na Was polegać! Mam znajomego który posiada podobną maszynę i rozmieszczenie wszystkich elementów jest takie samo. Podobną jednak rozmiar większą :lol: Przestrzegał mnie przed rozbieraniem "jak leci" bo skończyć się to może męką przez składanie. Na plus dodał, że są to tęgie konstrukcje pozwalające osiągnąć wysoką precyzję ( niebawem wyprzedaję naddatki z warsztatu by zakupić liniały). Znalazłem też za 10 £ manual do maszyny który zakupię "na zaś". Ruszam do warsztatu by po kolei:

sprawdzić kolejność faz :oops:
spuścić stary olej i zacząć przeszukiwać możliwe zatkane przewody
zrobić przerwę na kawę....
i po kolei szukać miejsca gdzie mógłbym ugryźć ten problem :) Jeszcze raz dziękuję za szybką reakcję i niebawem raportuję co z tego wyszło :)


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Frezarka Elliott - pompa oleju

#6

Post napisał: dyziu215 » 07 lut 2018, 20:18

Dla potomnych:

-pompa oleju jest mechaniczna (napędzana mimośrodem)
- jeden ze śrutów (zawór?) znajduje się powyżej korpusu sitka ssącego
- rozdzielacz jest w ciężko dostępnym miejscu (dojście jest jedynie poprzez pokrywę dźwigni zmiany biegów)

Problemem braku smarowania był pęknięty wzdłuż przewód miedziany między pompą a rozdzielaczem ( w połowie przewód jest zawinięty w spiralę -myślę że ma to na celu zatrzymanie powracającego oleju). Pompa ma na tyle dużą wydajność, że obracając wałem (z mimośrodem napędzającym pompę) olej momentalnie pojawia się we wszystkich wyjściach z rozdzielacza. Co tam się musi dziać podczas normalnej pracy

1. Pompa
Obrazek :lol:

2. Najszybszy sposób demontażu (ważne by odkręcić cienki przewód odpowietrzający od korpusu przed wysunięciem z korpusu)
Obrazek

3. Środek dość pusty :D

Obrazek Obrazek


A teraz pytanie o smarowanie nr 2 czyli to którego wskaźniki pojawiają się pod stołem. Rozumiem że po jednej stronie mam pompę ręczna którą smaruję łoże, jednak mam też 2 podziałki (myślę że jedna wskazuje przepływ, a druga stan oleju jak w przypadku głównego korpusu maszyny). Czy realne jest by maszyna smarowana była z jednej pompy głównej? Czy jest możliwość że druga jest pod stołem?


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Frezarka Elliott - pompa oleju

#7

Post napisał: dyziu215 » 08 lut 2018, 18:07

Oleje uzupełnione, łoża o niebo lżej pracują :D

https://www.youtube.com/embed/tP3NqV86GHU>


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Frezarka Elliott - pompa oleju

#8

Post napisał: dyziu215 » 14 lut 2018, 00:26

Nowe mocno wydajne oświetlenie: Obrazek Obrazek Obrazek


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Frezarka Elliott - pompa oleju

#9

Post napisał: dyziu215 » 27 gru 2018, 22:48

Hej!

Czy posiada ktoś DTR do tej maszyny? Dziś nie zadziałała krańcówka i zamierzam zlokalizować ilość szkód...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”