Ustawienie parametrów do cięcia papieru

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
mamdiam
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 0
Rejestracja: 22 sty 2018, 13:11

Ustawienie parametrów do cięcia papieru

#1

Post napisał: mamdiam » 22 sty 2018, 13:17

Dostałam w spadku ploter laserowy (chińczyk) i chciałam wykorzystać go jakoś w swojej firmie. Potrzebuję ciąć głównie papier, ale też czasem filc i sklejkę. Próbowałam już co nieco na papierze, ale nie mogę dojść do tego jak ustawiać parametry. Nie wiem gdzie ploter był kupowany, w internecie też nie znalazłam za bardzo informacji na ten temat.
Problemem jest to, że krawędzie są okopcone i przy przejechaniu palcem cała kartka jest brudna. Są na to jakieś sposoby?
Zauważyłam, że jak zmniejszę moc, to okopcenie jest mniejsze. Ale jednorazowo chciałabym wycinać co najmniej 10szt, więc chyba moc trzeba zwiększyć...?
Help! :)




LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Ustawienie parametrów do cięcia papieru

#2

Post napisał: LTofik » 22 sty 2018, 22:36

Zapomnij o cięciu więcej niż 1 warstwy na raz. To po prostu nie wyjdzie. Okopowa krawędź to temat rzeka. Wszystko ma znaczenie. Moc, prędkość, grubość papieru, jego gramatura, sam rodzaj papieru też może mieć znaczenie, nadmuchowe, wyciąg... Generalnie trudny temat i raczej chińczyk średnio się nadaje


lasery.pl
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 05 lis 2011, 21:49
Lokalizacja: Bytom

Re: Ustawienie parametrów do cięcia papieru

#3

Post napisał: lasery.pl » 01 lut 2018, 20:18

Pozwolę się nie zgodzić, że chińczyk się nie nadaje. Zgadzam się natomiast, że wiele czynników ma wpływ na jakość cięcia.


rsz
Posty w temacie: 2

Re: Ustawienie parametrów do cięcia papieru

#4

Post napisał: rsz » 02 lut 2018, 08:15

lasery.pl pisze:
01 lut 2018, 20:18
Pozwolę się nie zgodzić, że chińczyk się nie nadaje. Zgadzam się natomiast, że wiele czynników ma wpływ na jakość cięcia.
Bo się nie nadaje. Jak każdy inny laser jeśli oczekujemy krawędzi czystej jak po cięciu nożem.

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

Re: Ustawienie parametrów do cięcia papieru

#5

Post napisał: bratanek65 » 06 lut 2018, 01:09

Ktoś pytał o krawędź czystą jak po cięciu nożem?
"Let's Go Brandon"


rsz
Posty w temacie: 2

Re: Ustawienie parametrów do cięcia papieru

#6

Post napisał: rsz » 06 lut 2018, 08:53

W pierwszym poście jest problem z brudzeniem. Papier tnie się na możliwie dużej prędkości. Ale i tak zostają przypalenia. Mniejsze lub większe, ale są.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Ustawienie parametrów do cięcia papieru

#7

Post napisał: abyss » 06 lut 2018, 10:06

W pierwszym poście jest problem z brudzeniem. Papier tnie się na możliwie dużej prędkości. Ale i tak zostają przypalenia. Mniejsze lub większe, ale są.
Znacząco mniejsze przypalenia otrzymuje się na laserach ze źródłem RF ("metalowa tuba"). Sprawdzone praktycznie. Niby to samo pasmo pracy, a jednak. Tak przy okazji pytanie do osób pracujących z takimi źródłami - jakiej średnicy promień macie przed skupieniem (i przy jakiej mocy lasera)?


lasery.pl
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 05 lis 2011, 21:49
Lokalizacja: Bytom

Re: Ustawienie parametrów do cięcia papieru

#8

Post napisał: lasery.pl » 12 lut 2018, 20:44

rsz pisze:
06 lut 2018, 08:53
W pierwszym poście jest problem z brudzeniem. Papier tnie się na możliwie dużej prędkości. Ale i tak zostają przypalenia. Mniejsze lub większe, ale są.
Tam jest informacja, że papier brudzi po przejechaniu palcem. Zapewniam, że można ciąć papier nie brudząc przy tym palców ani trochę.


LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Ustawienie parametrów do cięcia papieru

#9

Post napisał: LTofik » 13 lut 2018, 17:49

Cięcie papieru to jego przepalanie, - zawsze powstanie zwęglenie tylko kwestia większe czy mniejsze, a te zależy z moich obserwacji - od stosunku mocy do prędkości, grubości papieru oraz jego składu. Najlepsze rezultaty uzyskiwałem tnąc możliwie szybko z minimalną mocą - dosłownie na granicy przecięcia.
Tutaj pomocna okazała by się precyzyjna soczewka, z możliwie ostrym stożkiem i to w dodatku precyzyjnie zogniskowana - tak aby punkt wpadający na papier był jak najmniejszy... i dalej będę twierdził, że wszystko zależy od materiału - karkta 80g faktycznie tnie się ładnie, ale to kwestia tego, że ilość popiołu który się osadza na lini cięcia jest minimalna, - proszę spróbować przeciąć papier ozdoby o gramaturze 300g - brudne palce gwarantowane.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Ustawienie parametrów do cięcia papieru

#10

Post napisał: cinematic2 » 14 lut 2018, 01:40

abyss pisze:
06 lut 2018, 10:06
Znacząco mniejsze przypalenia otrzymuje się na laserach ze źródłem RF ("metalowa tuba"). Sprawdzone praktycznie. Niby to samo pasmo pracy, a jednak. Tak przy okazji pytanie do osób pracujących z takimi źródłami - jakiej średnicy promień macie przed skupieniem (i przy jakiej mocy lasera)?
RF- pracują w innym trybie. Porównując do laserów DC to tak jak praca stroboskopu a praca zwykłej żarówki. Sumarycznie moc ta sama ale efektywność zupełnie inna.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”