Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

wampum
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 48
Rejestracja: 22 cze 2007, 14:46
Lokalizacja: Kalisz

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

#21

Post napisał: wampum » 18 sty 2018, 00:55

blasterpl pisze:
17 sty 2018, 20:23
wampum pisze:
17 sty 2018, 18:22
daj tak na start ze Vc=180m/min. to będzie około 3200 obr/min.
Do tego posów dla tej śrenicy na poziomie 0,05-0,08mm/obr.
Jak jeszcze będzie problem to podnieś prędkość do Vc=200-220 m/min.
Próbowałem , przy 3000 obr/min było jeszcze gorzej , eksperymentalnie wyszło ze najlepiej to S 1500 i F 80. Płytki WCMT 030208 , wiertło chińczyk.
No to nic Ci nie pomogę.
Masz za małą prędkość skrawania aby połamać wióra. Choćbyś nie wiem jaką płytkę dał (geometria), będą Ci wychodzić z otworu długie wstęgi lub kawałki prostego wióra zamiast ładnych "ślimaczków" (tak sobie nazywam prawidłowe wióry po wierceniu). Musiałbyś kupić wiertło renomowanej firmy, bo chinczyk najwyraźniej na takich parametrach nie pójdzie prawidłowo. Przyczyną jest dupne ustawienie płytek, masz płytki "W" to narzędzie powinno Ci się idealnie prowadzić na dwóch wierzchołkach tworzących z krawędzi płytki zewnętrzej i wewnętrznej, a tutaj chyba płytki są przypadkowo ustawione wzgędem siebie.
Jedyne co możesz zrobić to wzmocnić (usztywnić) układ zakładając to wiertło na oprawkę Weldon i doprowadzić lepsze chłodzenie wewnętrzne. Możesz spóbować podzielić operację na wstępne centrowanie (wjazd na zminiejszonym posuwie o 50%) tak aby płytka zewnętrzna złapała materiał krawędzią zewnętrzną względem czubka na czole narzędzia (będzie z 2mm.) a później rura na 100% posuwu. Co prawda taką metodę stosuje się dla innego typu wierteł, ale może Twoje wiertło "tańczy" przy wejściu w materiał.
Nie czytałem całego posta - ale ze zdjęcia wynika że to płytki otwór gdzieś x2D. Obawiam się, że gdy to wiertło pójdzie głębiej wyciągniesz sam zespawany kikut.
Ogólnie uważam, że takim wiertłem nie zrobisz poprawnie otworu.

Dodane 20 minuty 20 sekundy:
jasiu... pisze:
17 sty 2018, 20:37
Moment, po pierwsze, chłodzenie mamy dobre, bo wiertła zawsze są chłodzone przez narzędzie, płytka jest pokryta i dopasowana do gatunku materiału, to skąd się bierze niby przyklejony do płytki materiał i czemu nie odskoczy on przy pierwszym dotknięciu do materiału podczas powrotu. Wiór zgrzewa się z płytką? Jakiego producenta płytka zgrzewa się w takich wypadkach z wiórem? Powtarzam, dobre chłodzenie i płytka dostosowana do gatunku.
Kolego - po pierwsze ogólnie jest błedem zakładanie wierteł płytkowych w tulejki rozprężne ER.Powinno się zakładac takie narzędzia w Weldona. ER bez kołnieża uszczelniającego traci na ciśnieniu chłodzenia i ono leje się pomiędzy nacięciami ER.
Odnośnie wióra źle mnie zroumiałeś. Chodzi o to, że nie połamany wiór (najgorzej wstegowy) ma wpływ na jakość otworu i jego wymiar. Wiór nie odprowadzony a pchany w obszarze wiercenia i upchany w rowkach wiórowych przegina narzedzie (przeważnie in "-", ale czasami też rozbija), dlatego często otwory wychodzą na minus a przy powrocie narzędzie rysuje powierzchnię otworu. Jednakże same wióry, które nieodprowadzone zalegają w obszarze skrawania powodują wzrost temperatury (bo chłodzenie nie może dotrzeć) wieksze zużycie płytek, otwór skokowy - czasami widac że na jakimś odcinku otwór jest jakby z mini kanałkiem bo wióry przepchnęły wiertło i chwilę pracowało bardziej na "+". A samo zniszczenie narzędzia spowodowane jest właśnie wiórami - temperatura, coraz ciaśniej i tworzy się tzw. "kulka" wiórowa i narzędzie masz zespawane. Wiór pchany przez płytkę na obrotach działa jak śrut, jak się nie mieści to zaczyna się zgrzewać i rysować otwór. Aczkolwiek spirala w otowrze to efekt wycofywania wiertła, które nie pracowało poprawnie.

Kiedyś zafascynowany spiralką przewierciłem na tokarce kawałek materiału na wylot, a następnie zatrzymałem maszynę, żeby obejrzeć jak wygląda otwór. Był gładki, na płytkach nie było śladów przyklejonego materiału. Miał też mniejszą średnicę, niż zmierzona na maszynie pomiarowej średnica wiertła i różnica była spora, wynosiła około 0.3 mm. Po zmianie płytek na nowe różnica średnic otworu i wiertła (dalej otwór mniejszy) wyniosła niecałe 0.1 mm.

I tutaj się zgadza, większość producentów podaje tolerancję wykonania otworu -0,1/+0,2mm. Jakbyś przyłozył posów x2 to wiertło zbliżyłoby się do nominału,

To ja się pytam, czemu wiertło zostawia materiał? Temu, że pojawia się moment gnący pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną płytką, który powoduje przegięcie wiertła? Ja tak wydedukowałem. Żeby nie było, że mam małe doświadczenie, to obróbką się zajmuję od czasów, jak jeszcze składanych wierteł nie było, no może zaczynały się pojawiać. A co do teorii, strajk studencki przed stanem wojennym trochę namieszał w zajęciach, ale myślę, że tamten brak wiedzy już dawno nadrobiłem i mogę swoje zdanie mieć.


Krótkie, stabilniejsze wiertło ma mniejszą możliwość odgięcia. Dlatego przy takim narzędziu otwory wychodzą lepiej. Poza tym, jeśli otwór ma naddatek, to spiralka nie robi różnicy, a jeśli ma być w nim śruba M24, czy M30, to też po dokręceniu spiralki nie będzie widać.
Ogólnie wiertło dwupłytkowe należy traktować jako narzędzie zgrubne, tylko do przygotowania otworu pod dalszą obróbkę, lub wywalenia matriąłu gdzie nie ma tolerancji. Wiertła grotowe są predysponowane do robienia precyzjnych otworów bo prowadzą się na wiechołku ścinu i dwóch równych krawędziach skrawających.



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

#22

Post napisał: WZÓR » 18 sty 2018, 08:57

blasterpl pisze:
17 sty 2018, 20:23
...., wiertło chińczyk.
Przestań te chińczyki kupować. :D
Już nie mówię , że Sandvik ..... , ale zerknij na wiertła KOMET.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

#23

Post napisał: mag999 » 18 sty 2018, 10:45

Akko też są dobre. Tureckie


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

#24

Post napisał: blasterpl » 18 sty 2018, 19:11

WZÓR pisze:
18 sty 2018, 08:57

Przestań te chińczyki kupować. :D
Już nie mówię , że Sandvik ..... , ale zerknij na wiertła KOMET.

Mariusz.
Toz ja cały czas na dorobku ;) , ale fakt trafiły mi się płytki ( chińskie oczywiście) tak nędzne ze nie były w stanie zrobić nawet jednego detalu . Inne natomiast pracują +/- tyle samo co markowe ale kosztują np.60zl/10szt a nie 260zl/10szt.
[/quote]

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

#25

Post napisał: WZÓR » 18 sty 2018, 19:19

blasterpl pisze:
18 sty 2018, 19:11
WZÓR pisze:
18 sty 2018, 08:57

Przestań te chińczyki kupować. :D
Już nie mówię , że Sandvik ..... , ale zerknij na wiertła KOMET.

Mariusz.
Toz ja cały czas na dorobku ;) , ....
Swego czasu oferowałem w mega promocji Sandvik ...... , to nie skusił się. :D

P.s.
Jak będę miał coś na oku , to podjadę ..... , interes zrobimy.
..... , a na Miedziance transakcję opijemy . :D

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

#26

Post napisał: blasterpl » 19 sty 2018, 18:40

:)


darista
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 12 mar 2017, 11:17
Lokalizacja: Kutno

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

#27

Post napisał: darista » 19 sty 2018, 18:59

Jak dla mnie mocowanie trzeba zmienić .
DAR-TEC CNC Usługi toczenia cnc ●●●


burzaxxx
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 25 wrz 2010, 20:22
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

#28

Post napisał: burzaxxx » 22 sty 2018, 23:09

a chlodzenie przez wrzeciono pomaga?
Mazak/Mazatrol-Haas-NUM-GibbsCAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”