W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

Tutaj prosze umieszczać rysunki, kody i inne prace, które można wykonać na maszynie CNC

Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

#1

Post napisał: lukasz89 » 16 gru 2017, 11:37

Dzień dobry. Mam za zadanie pewne logo z pliku PNG zamienić na format DXF. Wykorzystuję do tego oprogramowanie Inkscape. No wychodzi mi różnie. Jest to soft bezpłatny, ale zastanawiałem się, czy bardziej zaawansowane programy typu Corel czy Photoshop, a może jeszcze coś innego potrafią wykonać robotę jeszcze lepiej od darmowego Inkscape ? Chodzi oczywiście o wektoryzację i zapis pliku do formatu dxf na ploter tnący, aby wycięte kontury jak najbardziej przypominały oryginalny obrazek. Podobno zależy to od silnika zawartego w programie, lecz nie ma takiego, który by to zrobił idealnie, ale chyba warto wybrać najlepsze narzędzie.

Chętnie podeślę plik z obrazkiem komuś, kto będzie chciał pomóc lub coś doradzić/podpowiedzieć, ale to już na priv. Dzięki za pomoc i pozdrawiam.




Azzader
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 185
Rejestracja: 10 cze 2010, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

#2

Post napisał: Azzader » 16 gru 2017, 12:36

Corel da radę bym powiedział że jest stworzony do tego:) Długo na nim nie pracowałem ale mi osobiście nie przypadł do gustu.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

#3

Post napisał: Yarec » 16 gru 2017, 13:55

BMP to DXF .pdf
(68.18 KiB) Pobrany 506 razy
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

#4

Post napisał: rdarek » 16 gru 2017, 13:59

lukasz89 pisze:
16 gru 2017, 11:37
Dzień dobry. Mam za zadanie pewne logo z pliku PNG zamienić na format DXF. Wykorzystuję do tego oprogramowanie Inkscape. No wychodzi mi różnie. Jest to soft bezpłatny, ale zastanawiałem się, czy bardziej zaawansowane programy typu Corel czy Photoshop, a może jeszcze coś innego potrafią wykonać robotę jeszcze lepiej od darmowego Inkscape ? Chodzi oczywiście o wektoryzację i zapis pliku do formatu dxf na ploter tnący, aby wycięte kontury jak najbardziej przypominały oryginalny obrazek. Podobno zależy to od silnika zawartego w programie, lecz nie ma takiego, który by to zrobił idealnie, ale chyba warto wybrać najlepsze narzędzie.
Widzę, że kolegę wrzucono na głęboką a zarazem mętną wodę :D
należy zacząć od tego, że nie ma narzędzia które zrobi to w pełni automatycznie i poprawnie.
1. Plik PNG jest to jeden z z plików bitmapowych a DXF jest jednym z formatów wektorowych
2. Photoshop nie zapisuje do formatu DXF można w nim wykonać w ten czy inny sposób ścieżkę i wyeksportować do formatu AI które to dopiero importujesz do innego programu graficznego pracującego na wektorach. Corel, Adobe Ilustrator itp. dopiero wtedy masz możliwość eksportu do DXF z większym lub mniejszym sukcesem.
3. Programy Adobe są bardziej wyspecjalizowane a Corel to taki fajny kombajn. Udostępnia on narzędzie Trace do wektoryzowania bitmap jednak efekt końcowy naprawdę zależy od jakości bitmapy i efekty są różne :?
Corel do obróbki bitmap udostępnia Photopainta jednak ze względu na długi okres rozwoju Photopainta (Corelowy odpowiednik Photoshopa) niestety nie znam go. Pierwsze wersje były tak słabe, że nie warto było sobie nimi zawracać głowy. No chyba, że trzeba było szybko coś wymazać to upraszczało sprawę ze względu na integrację z Corelem.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

#5

Post napisał: Yarec » 16 gru 2017, 14:06

RasterVect 22.pdf
(61.69 KiB) Pobrany 250 razy
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

#6

Post napisał: Petroholic » 16 gru 2017, 21:16

Inkscape sobie z tym poradzi z palcem w uchu :) Robiłem to miliony razy :D

Podeślij plik na PW albo mail to ci zrobię od ręki :D Ważne żeby był jak największej rozdzielczości :)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

#7

Post napisał: lajosz » 16 gru 2017, 21:17

@ lukasz89

Wszystko co koledzy napisali, to prawda.

Jednak wierz lub nie, ale NIE MA takiego programu wektoryzujacego (czyli automatu), który z bitmapy zrobi ładne, regularne, "geometryczne" wektory.
Chcesz jakości, to MUSISZ RĘCZNIE obrysować bitmapę wektorami, a zrobisz to w KAŻDYM programie wektorowym do którego można zaimportować bitmapę.

Poza tym napisałeś, że potrzebujesz logo, czyli bardzo możliwe, że jeśli jest to logo jakiejś firmy która istnieje (lub istniała), to znajdziesz w necie gotowca, czyli logo w formacie wektorowym.
Jeśli tak, to w większości przypadków wystarczy tylko otworzyć to w jakimś edytorze wektorowym i zapisać do formatu DXF.
Napisałem "w większości przypadków" bo niektóre grafiki wektorowe są robione pod druk, czyli podczas projektowania nikt się nie przejmował zapętleniami, przecięciami, nakładaniem i dublowaniem się wektorów, bo też w zastosowaniach dla poligrafii/druku w/w rzeczy nie przeszkadzają, więc jeśli trafisz na akurat taki "kwiatek", to oczywiście można go oczyścić, ale (uwierz na słowo) o wiele lepiej będzie narysować od postaw.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt, że niektóre edytory wektorowe (np. Corel Draw) owszem, zapisują do DXF-a, ale wektory w takim rysunku są w formie splajnów (krzywych Beziera), a nie wszystkie CAM-y potrafią zaimportować wektory w formie splajnów.

Dlatego zanim cokolwiek zwektoryzujesz (albo narysujesz ręcznie), to warto się upewnić, że program (CAM) do którego będziesz importował taki rysunek współpracuje ze splajnami.
Jeśli okaże się, że nie, to jest problem, bo splajny należy wtedy zamienić na linie i łuki (np. w AutoCAD-zie) albo .... od razu rysować w programie który ma możliwość zapisu DXF-a w formie polilinii/linii, łuków i prostych, czyli np. w rzeczonym AutoCAD-zie tudzież np. Artcam-ie czy Vectric Aspire.

Akurat Artcam i Vectric Aspire, to CAM-y w których jest narzędzie do wektoryzacji.
Dodam, że moim zdaniem, najlepsze jak dotąd narzędzie do wektoryzacji z jakim pracowałem posiada właśnie Vectric Aspire.
W obu programach możesz również rysować od podstaw i jest to (również moim zdaniem) o wiele bardziej intuicyjne i szybsze niż w wydawałoby się lepszych Corelu i Adobe Ilustrator, a poza tym, rysując w Artcam-ie czy Vectric Aspire o razu możemy przygotować sobie ścieżki maszynowe (bo przecież są to CAM-y) i zasymulować obróbkę.

Dlaczego o tym wszystkim napisałem ?

Bo obrysowywanie bitmap i przygotowanie ścieżek do frezowania, to moja praca od wielu, wielu lat, czyli codziennie prze z8 gozin nic innego nie robię :) , więc wydaje mi się, że co-nieco wiem o zagadnieniu .

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

#8

Post napisał: Petroholic » 16 gru 2017, 21:50

lajosz pisze:Dlatego zanim cokolwiek zwektoryzujesz (albo narysujesz ręcznie), to warto się upewnić, że program (CAM) do którego będziesz importował taki rysunek współpracuje ze splajnami.
Problem z tym miałem w PIKOCam - czasami wariuje...


ElektroM
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 24 sie 2017, 15:40
Lokalizacja: Sanok

Re: W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

#9

Post napisał: ElektroM » 16 gru 2017, 22:18

Inkscape robi zygzaki, zniekształca a potem masz milion lini gcodu.
Corel 12 radzi sobie świetnie i nie jest skomplikowany.


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: W czym najlepiej obrabiać logo do formatu DXF ?

#10

Post napisał: lukasz89 » 17 gru 2017, 13:51

Corel się wysypał na instalacji 2 razy, 3 raz nie próbowałem, ale zainstalowałem Adobe Illustrator. Ten obrys robi się na zasadzie łączenia punktów wierzchołków liniami ? Program cam to SheetCam.

Dodane 1 godzina 25 minuty 8 sekundy:
Nie ogarniam tego Ai, chyba dam sobie spokój z tym, ale dzięki wszystkim za odzew.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „DXF, NC, HPGL, itp”