Okuma LB 15

Pomoc w uruchomieniu konika i w tworzeniu detalu

Dyskusje o maszynach Okuma

Autor tematu
mirongd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 0
Rejestracja: 08 lis 2017, 18:31

Okuma LB 15

#1

Post napisał: mirongd » 08 lis 2017, 18:49

Witam, pracuję jakiś czas na maszynie Okuma LB 15 i interesuje mnie uruchomienie konika. Chciałbym również uzyskać pomocy w doborze narzędzi do detalu z aluminium który chce sam zrobić. Toczenie jestem wstanie zrobić jak i również ciecie na maszynie ale mam problem z gwintowaniem i zrobieniem promieni. Czy będzie ktoś wstanie podpowiedzieć kilka rzeczy do detalu który poniżej widać na zdjęciach. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

Re: Okuma LB 15

#2

Post napisał: viper » 10 lis 2017, 10:25

Uruchomiłeś już konika? Co do gwintów to są cykle tylko dobrze noża opisać


Autor tematu
mirongd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 0
Rejestracja: 08 lis 2017, 18:31

Re: Okuma LB 15

#3

Post napisał: mirongd » 12 lis 2017, 15:10

Viper ___ > Nie uruchomiłem konika .... zrobię kilka zdjęć jakimi dysponuję narzędziami w pracy i jakie mam płytki do gwintowania ... obawiam się że tej płytki nie widziałem i musiałbym takie... podpowiadają mi że to będzie skok 1 ... jeżeli chodzi o środek to pewnie gwintownik w koszyczku i to już ogarnę bo wiem jak to wpisać w maszynę ... ale ten górny to już problem ...

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

Re: Okuma LB 15

#4

Post napisał: viper » 12 lis 2017, 23:32

co do konika sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Musisz pierwsze wcisnąć na panelu przycisk PARAMETY, a następnie zjeżdżasz jedną lub kila stron na dół aż pojawi się narysowany konik. Tam będzie opcja wybory która Cie interesuje czyli uruchomienie konika (zamiast 0 dajesz 1) i konik ma już działać z pedału lub z M funkcji. Masz tam też inne ciekawe funkcje ale mniejsza o to...

Będą jeszcze problemy jak będziesz chciał włączyć wrzeciono (pojawi się alarm) bo trzeba ustawić krańcówki w koniku ale jak coś to pisz :wink:


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

Re: Okuma LB 15

#5

Post napisał: MacGregor » 13 lis 2017, 08:27

Jeśli chodzi o gwinty to ten zewnętrzny jest lewy z tego co widać.
Jak masz lewy nóż do zewnętrznych gwintów to ok. ustawiasz płytką do góry obroty M4 i jazda.
A jeżeli używasz prawego noża to nacinanie gwintu zaczynasz przy kołnierzu kończysz na zewnątrz obroty M3 nóż płytką do dołu.
Wewnętrzny spokojnie zrobisz nożem, oczywiście należy gabarytowo dobrać odpowiedni nóż, szybciej, wygodniej i dokładniej niż zabawa z gwintownikami.

Jeśli chodzi o cykle gwintowania to przejrzyj Moje posty, wklejałem kilka razy przykłady cykli
gwintowania.

Promień zrobisz przy ucinaniu detalu, nacinasz na gł. promień x 2(załóżmy R2)(przecinak zmierzony po prawej)
(przykładzik)
G00 X36 Z-13
G01 X31 F.1
G00X36
Z-11
G01 X35 F.1
G03 X31 Z-13 L2.
G01 X0

Chyba w szkole rysować rysunków technicznych to nie uczyli, czy też nie chciało się 8)
POZDRAWIAM


Autor tematu
mirongd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 0
Rejestracja: 08 lis 2017, 18:31

Re: Okuma LB 15

#6

Post napisał: mirongd » 13 lis 2017, 20:05

Viper... dzięki za podpowiedź :) jutro będę próbować go uruchomić
MacGregor ... Przepraszam za rysunek ... Jeśli chodzi o promień to też jestem wstanie ogarnąć, akurat to znam ;) tylko z tym gwintowaniem ciężko ... zaraz sobie poszukam coś w twoich postach :) ps. Jestem po kursie ( tam wszystkiego nie uczyli :/ ) , widzę że dużo trzeba wiedzieć o programowaniu i rysunkach itp... Szukam dobrych książek i będę sam starać się wbić wiedzę do głowy :)

Dodane 41 minuty 42 sekundy:
sprawdzałem jakie posiadam narzędzia do wykonania mojego detalu:
nóż do cięcia + płytki
nóż do toczenia + płytki - czy ten nóż nada się do gwintowania strony zewnętrznej po zastosowaniu odpowiedniej płytki ???
koszyczki pod wiertła i gwintowniki - wiertło pod M14 posiadam ale gwintownik już nie ... muszę go zamówić ( jeśli chodzi o nóż do gwintowania wewnątrz również brak ) dlatego myślę o zastosowaniu gwintownika M14x1 Prawy i Lewy

Może macie jakieś strony gdzie można zakupić tego typu narzędzia.


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Okuma LB 15

#7

Post napisał: CNC-Bogi » 14 lis 2017, 14:42

Dobrze napisał "viper". Działanie (lub nie) konika deklaruje sie na obrazku w OSP-5000L, który trzeba znaleźć i wpisać 1 lub 0 (działa/nie działa).
.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny Okuma”