Rury aluminiowe, problem z wymiarami ścianek

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
KKolodziejek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2017, 10:02
Lokalizacja: Warszawa

Rury aluminiowe, problem z wymiarami ścianek

#1

Post napisał: KKolodziejek » 26 paź 2017, 10:10

Witam,

od jakiegoś roku obserwuję pewne zjawisko, otóż pożytkując miesięcznie między 50 a 100 metrów rur aluminiowych przy cięciu ich po metr do dwóch często ze współpracownikami spotykamy się z tym, że rury na różnych odcinkach mają różne grubości ścianek.

rura 20x1.5 potrafi uciec w przekroju w bok i robi się nam z jednej strony nawet do 20x1.2 - z jednej i 20x1.7-1.8 z drugiej na tej samej rurce, czy ktoś jeszcze zauważył podobny problem?

zmienialiśmy już dostawców jedynie na innych podwarszawskich i wszędzie napotykamy ten sam problem, od 5 lat jestem w zawodzie i przedtem takich bubli nie doświadczyłem

pod postem prosiłbym o odzew czy podobny problem jest równie pospolity w waszych zakładach pracy / regionach Polski

Pozdrawiam,
Kamil Kołodziejek



Tagi:

Awatar użytkownika

AB Engineering
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:52
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

#2

Post napisał: AB Engineering » 26 paź 2017, 21:53

Sprawdź czy odchyłki te są zgodnie z normą.
Ja używałem rur aluminiowych z firmy SAPA.
Projektowanie maszyn i części
Frezarka CNC (DIY)
Wsparcie inżynierskie


Mózg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 27 lis 2012, 16:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rury aluminiowe, problem z wymiarami ścianek

#3

Post napisał: Mózg » 17 lut 2018, 13:15

Ja ostatni spotkałem się z inny problemem. Rura aluminiowa 25x1 różni się średnicą na końcach - stopniowo się zwęża w jedną stronę. Na początku mamy fi wew 23,2mm a na drugim końcu 22,7mm. Problem zauważyłem u wszystkich trzech dostawców których sprawdzałem. Drugi bubel na jaki trafiłem to bardzo jajowate rury. Mierząc w jednym miejscu po średnicy jajo jest w przedziale 44,65-45,2mm (dla rury 45x2).
Przy składaniu prototypu takie kwiatki nie przeszkadzają bardzo bo się dopasuje średnice i jest ok, ale nieźle daje w kość gdy trzeba zrobić serię identycznych elementów.

Takie odchyłki mieszacz się jeszcze w normach? Czy można taki towar reklamować już jako wadliwy? W okolicznych sklepach już zrobiłem rozeznanie z suwmiarką i zostało mi tylko zamawianie wysyłkowo. Nie wiem czemu ale niestety dla większości sprzedawców przejść się na magazyn z suwmiarka to jest misja niemożliwa i wolą wysłać w ciemno twierdząc, że przecież jest ok.


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Rury aluminiowe, problem z wymiarami ścianek

#4

Post napisał: mareq_bb » 17 lut 2018, 21:34

Bardzo możliwe, że okoliczne sklepy mają towar od tego samego producenta, bo ten ma w pobliżu swojego przedstawiciela. Wypytaj się w sklepach, kto jest producentem rur.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Rury aluminiowe, problem z wymiarami ścianek

#5

Post napisał: WZÓR » 17 lut 2018, 22:27

Mózg pisze:
17 lut 2018, 13:15
Ja ostatni spotkałem się z inny problemem. Rura aluminiowa 25x1 różni się średnicą na końcach - stopniowo się zwęża w jedną stronę. Na początku mamy fi wew 23,2mm a na drugim końcu 22,7mm. Problem zauważyłem u wszystkich trzech dostawców których sprawdzałem. Drugi bubel na jaki trafiłem to bardzo jajowate rury. Mierząc w jednym miejscu po średnicy jajo jest w przedziale 44,65-45,2mm (dla rury 45x2).
Przy składaniu prototypu takie kwiatki nie przeszkadzają bardzo bo się dopasuje średnice i jest ok, ale nieźle daje w kość gdy trzeba zrobić serię identycznych elementów.

Takie odchyłki mieszacz się jeszcze w normach? Czy można taki towar reklamować już jako wadliwy? W okolicznych sklepach już zrobiłem rozeznanie z suwmiarką i zostało mi tylko zamawianie wysyłkowo. Nie wiem czemu ale niestety dla większości sprzedawców przejść się na magazyn z suwmiarka to jest misja niemożliwa i wolą wysłać w ciemno twierdząc, że przecież jest ok.
Sprawdź tolerancję kształtu i wymiarów zakupionego towaru ( w/g norm) ...... , potem rozmawiaj o bublach.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Rury aluminiowe, problem z wymiarami ścianek

#6

Post napisał: Petroholic » 18 lut 2018, 09:56

Wydaje mi się, że ostatnio wszyscy dostawcy lecą w ciula... Ostatnią partię profili oddałem spowrotem... Profil 100x100x6 miał ściankę 5.6, a wypełnienie tej konstrukcji z 40x40x3 miało ściankę 2.7... Gdyby to była nie wiem brama czy płot to bym olał ale to była konstrukcja wagi samochodowej no to już był problem :(


Mózg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 27 lis 2012, 16:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rury aluminiowe, problem z wymiarami ścianek

#7

Post napisał: Mózg » 18 lut 2018, 13:48

Jeśli rury okrągłe też wchodzą w normę EN 12020-2 no to niestety te odchyłki o których pisałem jeszcze się mieszczą choć na styk. Ech, najgorsze jest to, że wiadomo, że da się te profile wyciskać bardzo precyzyjnie. Większość jest w o rząd lepszej tolerancji niż ta norma wymaga więc się człowiek przyzwyczaja, że zatyczkę z oringiem można robić z luzem 0,05mm...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”