Mała prędkość posuwu maszyny w Linuxcnc.

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
Tonick
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2017, 17:22
Lokalizacja: Katowice

Mała prędkość posuwu maszyny w Linuxcnc.

#1

Post napisał: Tonick » 23 paź 2017, 16:58

Czy jitter może mieć wpływ na spadek prędkości posuwu maszyny w czasie jej pracy?
W trakcie testu osi podczas konfiguracji stepconf, osie poruszają się z prędkością ok. 200, natomiast w trakcie pracy ledwo jadą.
Co może być przyczyną?
Po uruchomieniu programu wyskakuje mi błąd jak na zdjęciu.
Załączniki
DSC_0407~01~01~01~01.jpg



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 23 paź 2017, 23:25

Hmm cieżko zgadywać co namieszałeś ... może zrób jeszcze raz config albo odwiedź mnie w Gliwicach wtedy sprawniej to ogarniemy

Jietter owszem może wpływać ale chyba nie w taki sposób jak objawia się to Tobie
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#3

Post napisał: markcomp77 » 24 paź 2017, 16:07

...może wpisany jitter do setupu jest niższy od realnego?
Komunikat sugeruje, że ...unexpected realtime delay --- czyli opóźnienie niespodziewane
Właśnie pomiar jittera i wpisanie "nie mniej", niż wykazał test ma ustrzec nas przed tego rodzaju problemami.
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
Tonick
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2017, 17:22
Lokalizacja: Katowice

#4

Post napisał: Tonick » 24 paź 2017, 19:09

Potwierdzam Jitter jest niższy ale nie mogę wpisać realnego, ponieważ po wpisaniu gdy zakończę edycję tego pola wówczas wraca do wartości 50000. Mogę go obniżyć ale nie mogę podwyższyć.
Próbowałem edytować plik konfiguracji i w nim wpisać prawidłową wartość, ale to znowu przy bazowaniu osi powoduje zatrzymanie programu i błąd coś właśnie z poruszaniem osi (nie pamiętam dokładnie) a gdy chciałem anulować to wyświetliło "nie mogę zatrzymać ponieważ trwa bazowanie".

[ Dodano: 2017-10-25, 16:32 ]
Problem rozwiązany, przyczyną nie był jitter, konfiguracja softu również.
Dziękuję za chęć pomocy. Pozdrawiam


Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mała prędkość posuwu maszyny w Linuxcnc.

#5

Post napisał: Ganz_Conrad » 11 gru 2017, 09:23

Mógłbyś podrzucić rozwiązanie? Mam ten sam problem: Podczas testu osi w "Stepconf" silniki jadą całkiem szybko na ustawieniu 25mm/s natomiast już w trakcie pracy w programie prędkość siada.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Mała prędkość posuwu maszyny w Linuxcnc.

#6

Post napisał: grg12 » 11 gru 2017, 12:09

Wartości przetestowane w stepconfie należy traktować jako "optymistyczne" - stepconf ma statyczne okno i w minimalnym stopniu obciąża system, standardowe ui linuxcnc wyświetla ścieżkę narzędzia w 3d - na słabym komputerze może to spowodować wzrost jittera. Na moim systemie można po dźwięku silników rozpoznać czy pracują pod stepconfem czy pod normalnym ui - żeby nie gubić kroków muszę w praktyce zredukować max szybkość i przyspieszenie o około 20%. Kolejna sprawa - linuxcnc nie lubi mojego kompa z procesorem amd, zdecydowanie lepiej działa na maszynie z procesorem Intel (mimo że - teoretycznie - jest słabsza). Na procesorze amd wartości jittera podawane przez test również były poza zakresem... Kolejna sprawa - miałem problem z kartą dźwiękowa na płycie głównej - musiałem ją wylaczyć w biosie.
W tej chwili linuxcnc nadal narzeka na "unexpected delay" ale poza ostrzeżeniem nie widzę żadnych problemów.
Jeśli chodzi o szybkość - "unexpected delay" nigdy nie redukował ustawionej prędkości - najwyżej silniki zaczynały gubić kroki aż do kompletnego zatrzymania. Jesteś pewny że nie przestawiłes suwaka "speed override"?


Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mała prędkość posuwu maszyny w Linuxcnc.

#7

Post napisał: Ganz_Conrad » 11 gru 2017, 16:25

Trochę to dziwne, przecież jitter jest ustawiony wcześniej (ustawiłem 25000, mimo, że przez większość czasu mam 16000), czasy generowania sygnałów też są wpisywane wcześniej (mam SSK-MB, ustawiłem Gecko 540 - nie wiem czy dobrze?) generowanie sygnału do silników powinno być niezależne od ui tylko od timera.
Jeszcze nie dotarłem do końca konfiguracji, więc nie wszystkie rzeczy są dla mnie jasne.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Mała prędkość posuwu maszyny w Linuxcnc.

#8

Post napisał: grg12 » 11 gru 2017, 23:31

Jiteru się nie "ustawia" - to, w przybliżeniu - wartość maks. odchyłki długości impulsu generowanego przez komputer od wartości pożądanej. Chcesz np. mieć impulsy w równych odstępach po 1ms. Komputer wygenerował serię 1.1ms, 0.7ms, 1.2ms, 0.8ms, 1.2ms ... itd. (wartości bardzo przesadzone :) ) - średnio 1ms ale każdy ma nieco inną długość - dla silnika krokowego i mechaniki oznacza to że z kroku na krok musi przyśpieszyć/zwolnić. Mierzysz tą wartość przy pomocy "Latency test" - podczas testu powinieneś odpalić jakiś program (np. glxgears) żeby obciążyć komputer i uzyskać najgorszą możliwą (największą) wartość. Podczas konfiguracji podajesz uzyskaną wartość linuxCNC żeby wiedział ile się da wycisnąć z systemu. Możesz oczywiście podać fałszywą wartość - bo np. wynik Latency Test jest poza zakresem - tylko licz się z tym że silniki będą chodziły nierówno albo gubiły kroki.


Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mała prędkość posuwu maszyny w Linuxcnc.

#9

Post napisał: Ganz_Conrad » 12 gru 2017, 10:12

Robiłem Latency test przy włączonych 3 kopiach glxgears i wychodziło nieco ponad 16000, dopiero praca na przeglądarce i internecie/plikach dała wynik około 25 000. Natomiast do frezarki podłączam komputer odłączony od internetu i nijak nie mogę przekroczyć tych 16000, dlatego wpisałem 25000 dla bezpieczeństwa.
Wszystko to jest dla mnie jasne i uściślając nie ustawiam, ale "deklaruję" wartość z latency test przed testami osi, więc domyślam się, że powinna ona być uwzględniona przez oprogramowanie przy generowaniu sygnałów sterujących silnikami, ale nie rozumiem, dlaczego te sygnały są inaczej generowane przy teście osi w "stepconf" i w "linuxcnc".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”