Zamiana silników krokowych na serwonapędy

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Jarekr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 30 wrz 2017, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Zamiana silników krokowych na serwonapędy

#1

Post napisał: Jarekr » 30 wrz 2017, 12:11

Posiadam ploter frezujący firmy Kimla na silnikach krokowych , chciałbym dokonać zmiany na serwo napędy, niestety maszyna ma już 10 lat i w firmie Kimla nie bardzo są zainteresowani taką usługą. W związku z tym mam pytanie czy można to zrobić w jakiś inny sposób poza serwisem ?


JAREK

Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 30 wrz 2017, 13:26

można ale pewnie i oprogramowanie się zmieni - jeden kolega z foprum miał właśnie problem ze sterownikiem w starym ploterze kimli i też się na niego wypieli bo oni już tego nie produkują. a sterownik jest dedykowany do oprogramowania i nie da się tego po prostu podmienić.

czyli wymian to nowy program + elektronika + silniki + ich adaptacja do mechaniki maszyny
możesz dać np. zlecenie na forum w dziale zlecenia może ktoś się podejmie.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#3

Post napisał: mc2kwacz » 30 wrz 2017, 18:57

adam Fx pisze:można ale pewnie i oprogramowanie się zmieni - jeden kolega z foprum miał właśnie problem ze sterownikiem w starym ploterze kimli i też się na niego wypieli bo oni już tego nie produkują. a sterownik jest dedykowany do oprogramowania i nie da się tego po prostu podmienić.
Czyli jest to firma-krzak.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 30 wrz 2017, 20:27

a jakie teraz firmy nie krzak wspierają swoje produkty 10+ letnie?. Jaj sobie ludzie nie róbcie.

Mam stary komputer, chciałbym go podrasować a tu producent dupę wypiął bo ani nic do mojej płyty głównej, pamięci, dysku nic już nie dołożę bo ten blebleble producent sprzętu tego już nie wspiera. :lol: :lol: :lol:
Fantaści.

Jarekr jaki to dokładnie ploter?, jakie krokowce dokładnie? Często taka modernizacja na nowych podzespołach przekracza cenę maszyn tego typu stąd też serwis/ producent tematu nie podejmuje.
Najważniejsze czego po modernizacji oczekujesz? zwiększenia prędkości, mocy, stabilności, wygody obsługi? Warto opisać co chce się osiągnąć.
I don't like principles, I prefer prejudices


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

#5

Post napisał: Robert_K » 30 wrz 2017, 20:50

dance1 pisze:a jakie teraz firmy nie krzak wspierają swoje produkty 10+ letnie?. Jaj sobie ludzie nie róbcie.
Ot chociażby Siemens. Niedawno padł nam system Sinumerik (nie pamiętam numeru) w maszynie z 1995 roku i potrzebowaliśmy kilka plików do uruchomienia. Bez problemu udało się zdobyć potrzebne rzeczy, trzeba było się co prawda odzwonić trochę, ale nawet podczas wgrywania Pan z Siemensa instruował krok po kroku co i gdzie trzeba wgrać i ustawić. A mógł powiedzieć że to musi serwis przyjechać.

Nie każda firma jest takim "krzakiem" jak widać.

Pozdrawiam.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 30 wrz 2017, 21:00

a jak to ma się do modernizacji? wymiana krokowców na serwa to przeważnie wymiana całego sterowania, zasilania itd, gdzie podobieństwo do zapodania kilki plików? które do zdobycia na necie lub wśród serwisantów/serwisów

Siemens działa od kilkudziesięciu lat, jest mega producentem z za***istym wsparciem. Kimla do niego nawet nie raczkuje, jaki Polski producent oferuje jakiekolwiek wsparcie? o długo terminowym nie wspominając.
I don't like principles, I prefer prejudices


suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

#7

Post napisał: suj » 30 wrz 2017, 21:37

Nie podejmując tematu firma daje do zrozumienia, że interesuje ją tylko sprzedawanie aktualnych produktów a potem martw się człowieku sam. W ten sposób nie buduje się długoterminowych relacji z klientem. Zawsze zwracało moją uwagę to, że oni pakowali tam swoje zamknięte sterowania (rozwodząc się jakie to ech i ach) zamiast stosować się do przemysłowych standardów. No ale CCC, czyli nachapać się a potem niech się inni martwią. Ja w swojej branży obserwuję zysk ze wspierania wiekowych produktów. Zazwyczaj klienci wracają do nas, po czasie moralnego zużycia naszych urządzeń (rozwój technologii, dostępność części zamiennych etc). Ale przez cały czas życia produktów oferujemy wsparcie, upgrade oprogramowania, części zamienne w miarę możliwości. No i stosujemy rozwiązania które są standardami przemysłowymi, znormalizowane interfejsy etc. Ostatnio okazało się, że jesteśmy znowu pierwszym wyborem dla klienta który zakupił nasze rozwiązanie 17 lat temu, nadal go używa tylko zakład mu się rozwinął i potrzebuje zmian. Nie podejmowanie prób rozwiązania to nie jest dobra rekomendacja dla producenta. Źle też świadczy o projekcie tego urządzenia (które niemało pewnie kosztowało), że producent nie widzi drogi upgrade. Przemysł to nie rynek RTV czy AGD gdzie kilka lat i elektrośmieci.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: lepi » 01 paź 2017, 07:29

Nie powinno byc zadnego problemu. Podmieniasz silniki i drivery, przepinasz sygnaly sterujace i to wszystko.

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#9

Post napisał: ONATOS » 01 paź 2017, 12:54

A czy nie warto by pomyśleć o krokowcach z enkoderami ( tzw hybrydy ) ?...


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 01 paź 2017, 13:34

suj pisze:, że producent nie widzi drogi upgrade. .
napewno nie widzi? nie wiem co komu Kimla odpowiedział ale znam przypadek że na za pytanie o upgrade sterowania zainteresowany otrzymał odpowiedź, co jak i za ile także jak nie ma możliwości upgrade?.
Kimli nie bronię, nie mam w tym żadnego interesu, nieraz zresztą potępiałem jego praktyki ale nie przesadzajmy.
Mógłbym tu wypisać kilkanaście firm działających na rynku europejskim które mają totalnie w poważaniu klienta sprzedając maszyny za grube $ a mają problem odpowiedzieć na jakiekolwiek zapytanie.
Człowieku ile ja razy się na przepychałem z firmami robiąc serwisy to moje i raczej nikt mi nie wmówi jakie to korporacje przemysłowe są cudowne i jak cudownie dbają o klienta.
Przepraszam za OT i zaśmiecanie tematu.
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”