Jeżeli chcesz używać noży składanych to zależy to najbardziej od sztywności obrabiarki. Najbardziej wydajne szczególnie do zgrubnej obróbki są noże z płytkami ujemnymi (o ujemnej, "tępej" geometrii). Bardzo łatwo poznać płytki do takich noży: są 2-stronne. Czyli np bardzo mocna płytka o ujemnej geometrii WNMG08... o zarysie trygoidalnym (podobnym do trójkąta) ma 3 krawędzie skrawające na każdej z 2 stron, czyli 6.
Na bardzo podobnej płytce WCMT... o geometrii dodatniej ("ostrej") masz również 3 krawędzie, ale płytka jest tylko 1-stronna.
Płytki dodatnie, 1-stronne, są delikatniejsze, ale ze względu na "ostrą" geometrię dają mniejsze opory skrawania, w rezultacie czego obróbka jest "lżejsza". Stosuje się je szczególnie do obróbek wykańczających, do uzyskania dobrej powierzchni, albo do wiotkich detali, np do pracy na dużym wysięgu.
W twojej tokarce, jeżeli jest mniej sztywna, najprawdopodobniej noże z płytkami 2-stronnymi, o ujemnej geometrii się nie sprawdzą, za to bardzo dobrze będą pracowały "ostre" płytki dodatnie.
Płytki np typu W... zarówno dadatnie jak i ujemne są znormalizowane, i do raz zakupionej oprawki możesz wsadzać płytki danego typu od każdego innego producenta. Cały problem, to dobranie płytki, a konkretnie łamacza wiórów, pokrycia itd przy bardziej nietypowych warunków pracy żeby płytka pracowała maksymalnie wydajnie. A o to ci chodzi. Przy typowej pracy ma to mniejsze znaczenie.
Najfajniej, jak byś miał sztywną tokarkę, przy takich "tępych" płytkach jak WNMG08.. spokojnie można pracować z prędkością skrawania Vc 150m/min warstwą ap 3mm z posuwem 0,25-04 mm/obr i ponadto płytki te są dość trwałe. Ale wymaga to sztywnej obrabiarki o odpowiedniej mocy.
Jak nie masz sztywności, to musisz pracować na płytkach z dodatnią geometrią, lub dalej na nożach lutowanych ewentualnie z HSS i ostrzyć je samemu
