Emulgol - pytanie amatora

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Emulgol - pytanie amatora

#1

Post napisał: strikexp » 10 wrz 2017, 20:45

Ostatnio toczyłem na posówie automatycznym wałek C45 z 30mm na 25mm, przy chłodzeniu emulgolem (z wodą destylowaną). Temperatury były rzecz jasna spore i emulgol wyraźnie dymił.
I tu moje amatorskie pytanie, czy to jest normalne że z kolicy ostrza unosi się taki białawy dym?

Zużyłem właściwie płytkę wymienną ( 3 ostrza, tnące samym czubkiem ) i zastanawiam się czy to normalne przy takiej twardej stali czy były po prostu złe parametry (a było Vc 50m/min)?

I jeszcze jedno pytanie, czy emulgol powoduje korozję korozję? Wiercąc na Zośce, nalało mi się emulgolu w rowki teowe. Wytarłem to bo nie miało gdzie spłynąć a ja nie pojawię sie w warsztacie co najmniej przez tydzień. Ale może to nie jest potrzebne i wystarczy wywiercić otwór spływowy?



Tagi:

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Post napisał: Petroholic » 10 wrz 2017, 21:03

strikexp pisze:czy były po prostu złe parametry (a było Vc 50m/min)?
j/w
strikexp pisze:I jeszcze jedno pytanie, czy emulgol powoduje korozję korozję?
Jeśli zrobisz w dobrym stężeniu to nie. Jak żydzisz na emulgolu i lejesz za dużo wody to tak.
Tak samo jak spryskujesz "odstałym". Emulgol trzeba co jakiś czas przemieszać... I najlepiej rozrabiać z ciepłą wodą - nie zimną.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#3

Post napisał: upanie » 10 wrz 2017, 21:11

Sorki ale nie mogłem się powstrzymać:
... ciepłą wodą - nie zimną
:mrgreen:
czilałt...

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#4

Post napisał: Petroholic » 10 wrz 2017, 21:20

strikexp pisze:przy chłodzeniu emulgolem (z wodą destylowaną)
Po tym wywnioskowałem, że zrobił z zimną :) Ale fakt masło maślane wyszło :D


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: strikexp » 10 wrz 2017, 21:21

Petroholic pisze:Jak żydzisz na emulgolu i lejesz za dużo wody to tak.
Tak samo jak spryskujesz "odstałym". Emulgol trzeba co jakiś czas przemieszać... I najlepiej rozrabiać z ciepłą wodą - nie zimną.
No to już znam przyczynę, miałem bańkę 5L stojącą już z 2 miesiące. Złapałem, nalałem, wymieszałem i kolor był dobry tzn mleczny. Stężenie nawet wieksze niż zalecane 5-10%, bo dolewałem jak dymił i pewnie było z 20%.
A że dymił a ja ostrożny to nie zwiększałem obrotów ponad 500obr/min, i tak wychodziło lustro na wałku.

To jeszcze tak odnośnie tych płytek wymiennych, jakie jest przykładowe zużycie takiej płytki?

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#6

Post napisał: Petroholic » 10 wrz 2017, 21:28

strikexp pisze:Złapałem, nalałem, wymieszałem i kolor był dobry tzn mleczny.
Kolor mleczny zawsze będzie nawet jak się odstoi. Bardziej chodzi o to żeby nie wytrącił oleju. Tzn też żółty kożuch też jest potrzebny w mieszaninie. Bez tego żółtego emulgol traci właściwości smarujące i ma słabsze chłodzące przez to...
strikexp pisze:To jeszcze tak odnośnie tych płytek wymiennych, jakie jest przykładowe zużycie takiej płytki?
To zależy od miliona czynników. Jaka płytka, jak mocno orasz, jaki materiał, jak drga maszyna... Tak to tylko wróżbita Maciej umie :D


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: strikexp » 10 wrz 2017, 21:45

Dlatego prosiłem o jakiś przykład żebym mógł sobie to przekumać na jakieś swoje warunki i do tego dążyć. U mnie to te płytki lecą pewnie od drgań, jak to w tym lipnym mini lathe. Ale warto byłoby wiedzieć do czego dążyć, nie tyle że szkoda płytek po 2zł ale dlatego że głupio je tak niszczyć.

A odnośnie emulgola to w końcu wycierać czy nie? Chodzi mi oczywiście o pojedyńcze plamy tu i ówdzie a nie zbiornik w postaci rowka teowego :wink:


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: creative1agh » 10 wrz 2017, 22:09

Dla świętego spokoju najlepiej przetrzeć jeżeli maszyna rzadko używana. Po pracy lekko natłuścić olejem i śpisz spokojnie, że ruda zaraza nie rozpanoszy się po warsztacie :)

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post napisał: zacharius » 10 wrz 2017, 22:13

jak na płytkę po 2zł to i tak długo pożyła.
zainwestuj w iscara albo mitsu to poczujesz różnice.
ja te chińskie płytki które dostałem razem z nożami wywaliłem dosłownie na drugi dzień do dalekiej szuflady. to samo zrobiłem z sumitomo.
masz filmik, gadam tam co prawda po rosyjsku ale na końcu widać jak płytka iscara DCMT070204 bierze 0,6mm na promień przy posuwie 0,05mm/obr, i to był tryb lajtowy dla niej. toczę ta płytka już długo i póki co nie wymaga nawet zmiany krawędzi. więcej jak 1mm na promień po stali nie biorę bo tokarka zaczyna drgać, szkoda maszyny.
sorry jakosc wideo troche lipna, nagrywane na kamere mini DV
[youtube][/youtube]
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: strikexp » 10 wrz 2017, 22:47

Te moje płytki to właśnie mitsubishi, tyle że z aliexpress i bardzo małe. Dlatego takie tanie i mi ich nie szkoda. Zbyt dobrych płytek też nie chcę na razie testować bo dopiero się uczę na zepsutych płytkach.

Ja zrobiłem u siebie z 10 przejazdów po 0,3-0,6mm na wałku fi30x200mm. Posów bardzo mały z racji grubości. Ale pewnie od tych kiczowatych parametrów zarżnałem 2 ostrza.
No nic, trzeba będzie popróbować na lepszych parametrach :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”