Pytania początkującego tokarza odnośnie tokarki cnc

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
hejkam425
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 02 sie 2017, 20:08
Lokalizacja: WROCŁAW

Pytania początkującego tokarza odnośnie tokarki cnc

#1

Post napisał: hejkam425 » 11 sie 2017, 19:53

Witam, na wstępie chce powiedzieć, że jestem dopiero po szkole i bardzo mi brakuje doświadczenia z podstaw obsługi maszyn. Chciałbym zadać kilka pytań i proszę o wyrozumiałość i pomoc.

Posiadam chińską maszynę - tokarkę cnc. (Zdjęcie poniżej)
Obrazek
Noże 16x16, bądź fi 14/16

1) Noże tokarskie.

Niestety nigdzie nie znalazłem informacji odnośnie rodzaju noży tokarskich (wewnętrznych) wiem tylko, że jest kilka rodzai noży do toczenia zgrubnego. Chciałbym się dowiedzieć jakie mogę stosować u siebie. Aktualnie posiadam 3 rodzaje noży do toczenia wewnętrznego.
1 - Obrazek
2 - Obrazek
3 - Obrazek

Zdjęcie nr. 1 - to noż wykańczający (jeżeli nie, proszę mnie poprawić)
Zdjęcia nr. 2 i 3 to noże zgrubne (z tego co wiem) lecz mają one różne kąty nachylenia. Dodatkowo widziałem, że są jeszcze inne, których nie posiadam. Chciałbym zapytać kogoś doświadczonego o informacje czym one się różnią i które proponowalibyście do używania na takiej małej tokarce.

2) Ustawienie noża w karabinku z narzędziami.

Drugą sprawą o którą chce zapytać to jak powinny być ustawione noże wewnętrzne w karabinku z narzędziami. Bardzo mnie martwi ustawienie mojego noża.
Mianowicie, po wsadzeniu w uchwyt wygląda on tak:
Obrazek

Jest on postawiony pod bardzo dużym kątem a dodatkowo znajduje się wysoko ponad osią. Czy tak powinno to wyglądać? Prosiłbym o zdjęcia z ustawienia waszych noży żebym mógł porównać. Jeden z tańszych noży oszlifowałem aby koniec noża znajdować się w osi, lecz przez to nóż wylądował w drugą stronę i teraz opada w dół (tak jak na zdjęciu)
Obrazek

Jakie powinno być prawidłowe ich ustawienie?

3) Parametry

*zewnętrzne

Kolejna moja prośba to pomoc w doborze parametrów mam do przetoczenia rurę z około fi 60,5 do fi 59. Do toczenia zgrubnego zewnętrznego używam tego noża -
Obrazek

Wzdłuż:
W programie ustawiłem 500 obrotów i posuw F0.2 w pierwszym przejeździe (Zbiera w nim około 0,8mm) a kolejny przejazd jest przy parametrach S500, F0.15 i zbieram nim 0.5mm (drugi przejazd na wykończenie oraz ładną powierzchnię.
Wszytko brałem na oko ponieważ kompletnie nie wiem jak wyliczyć zarówno obroty jak i posuw - i tutaj prosiłbym o pomoc abyście pomogli mi dobrać parametry a także pokazali jak je dobierać i ewentualnie poprawili. Dodatkowo kierując mnie może na jakieś wzory bądź sposoby wyliczenia.

W poprzek: (aby początek rury był prosty a nie ścięty pod skosem)
Takie same parametry jak w obróbce wzdłużnej - pytanie czy mają one się jakoś różnić?

*wewnętrzne
Od wewnątrz do przetoczenia rura

aktualnie do toczenia wewnątrz rury, używam noży
Obrazek
Obrazek

Dla obydwu ustawione mam 500 obrotów. Przy pierwszym posuw F0.2, zbieram nim ok. 0.8 mm jednak najgorszy jest przeraźliwy zgrzyt i pisk noża przy wejściu w materiał, nóż wchodzi bardzo tępo a dodatkowo pozostawia bardzo brzydką powierzchnię.

Drugi nóż zbiera ustawione 0,15mm przy posuwie F0.1, jednak gdy wyłączyłem cykl po przejściach pierwszego noża zauważyłem że zostawiają one aż 0,3mm naddatku - tak jakby odsuwały się od materiału.

Prosiłbym o uwagi i pomoc dla młodego i pełnego zapału tokarza. W zasadzie tylko na Was mogę liczyć. Pozdrawiam.



Tagi:


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: mag999 » 11 sie 2017, 20:30

Polecam poradnik obróbki skrawaniem sandvika oraz bazę wiedzy na ich stronie. Tam znajdziesz odpowiedź na pytania.

Co do ustawienia noża to musi on być jak najdokładniej w osi. Trzeba go tak ustawić żeby był.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Pytania początkującego tokarza odnośnie tokarki cnc

#3

Post napisał: WZÓR » 11 sie 2017, 21:31

hejkam425 pisze:...
1) Noże tokarskie.

Niestety nigdzie nie znalazłem informacji odnośnie rodzaju noży tokarskich (wewnętrznych) wiem tylko, że jest kilka rodzai noży do toczenia zgrubnego. Chciałbym się dowiedzieć jakie mogę stosować u siebie. ...
Ciężko powiedzieć jak nie wiem co chcesz obrabiać.
Pomimo to proponuję Tobie zainwestować w narzędzia EcoCut .
.... , poza roztaczaniem będzieaz miał czym także wiercić.
...
2) Ustawienie noża w karabinku z narzędziami.

Drugą sprawą o którą chce zapytać to jak powinny być ustawione noże wewnętrzne w karabinku z narzędziami. Bardzo mnie martwi ustawienie mojego noża.
Mianowicie, po wsadzeniu w uchwyt wygląda on tak:
[/URL]

Jest on postawiony pod bardzo dużym kątem a dodatkowo znajduje się wysoko ponad osią. Czy tak powinno to wyglądać? Prosiłbym o zdjęcia z ustawienia waszych noży żebym mógł porównać. Jeden z tańszych noży oszlifowałem aby koniec noża znajdować się w osi, lecz przez to nóż wylądował w drugą stronę i teraz opada w dół (tak jak na zdjęciu)
[/URL]

Jakie powinno być prawidłowe ich ustawienie? ...
Kiepskie foro , więc trudno coś powiedzieć / napisać w temacie.
...
Prosiłbym o uwagi i pomoc dla młodego i pełnego zapału tokarza. W zasadzie tylko na Was mogę liczyć. Pozdrawiam.
Przestań jeździć do Katarzyny ..... , szkoda kasy. :neutral:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: Steryd » 11 sie 2017, 22:03

Noże 2i 3 różnią się przede wszystkim plytkami, dodatkowo nóż 3 w zasadzie nie nadaje się do toczenia poprzecznego (a raczej mocno preferowany jest kierunek wzdłużny.
Co do ustawienia, to masz tam mocno dziwne mocowanie, szczerze mówiąc pierwszy raz coś takiego widzę (ale jeszcze jestem młody ;) )
Mozesz zrobic zdjecie noza razem z uchwytem?
Co to jest karabin?
Co do parametrów, to jaka jest prędkość przy 500 obr?
Zazwyczaj nie zaszkodzi zejść z parametrami "z pudełka" o połowę, one są wyznaczane dla trwałości 15 minut.
Można?
Morzna!!!


bartoszmista
Posty w temacie: 2

#5

Post napisał: bartoszmista » 12 sie 2017, 15:33

1) i 2) Noże takie jakie potrzebujesz, zależy jakie prace będziesz wykonywał. Oczywiście o trzonku 16x16 żeby były w osi (jeśli mniejsze można zastosować podkładki). Przejrzyj katalog, zawsze możesz zadzwonić do przedstawiciela i się poradzić. Rozwiązać jest cała masa (np. właśnie kąty, systemy mocowania). Nie wiem co i jak dokładnie będziesz obrabiał, ale ja bym się zaopatrzył w kilka typów (wg obróbki zew/wew), zawsze w "komplecie" noże zgrubne i wykańczające.

Noże ustawiaj zawsze w osi. Chociaż kiedyś coś było w szkole żeby wytaczaki ustawiać 1/50 średnicy powyżej osi. (jak się nie mylę :grin: ). Dziwne te oprawki... też jeszcze taki nie widziałem. Ale nie pracowałem na maszynie ze "szweckim" systemem. Może tak będzie dobrze, a może potrzebny inny nóż (kąt)?

3) Parametry dobieraj z opakowania płytek lub katalogu (jak kolega wyżej zauważył - zmniejsz je trochę). Ja bym raczej użył stałej prędkości skrawania a nie obrotów.


Autor tematu
hejkam425
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 02 sie 2017, 20:08
Lokalizacja: WROCŁAW

#6

Post napisał: hejkam425 » 13 sie 2017, 10:58

niestety na stronie sandvika nie zauważyłem informacji o tym jaki ma być posuw.
A czy kolega WZÓR może powiedzieć coś więcej odnośnie sklepu w Katarzynie?

To, że noże się różnią płytkami to widać, tylko chciałem się dowiedzieć kiedy jaki nóż używać.

Problem z wytaczakami jest taki, że one strasznie piszczą. Najpierw były wysoko ustawione ponad oś, zostały zeszlifowane aby były na równo z osią, lecz to niestety nic nie dało.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 13 sie 2017, 11:18

hejkam425 pisze:niestety na stronie sandvika nie zauważyłem informacji o tym jaki ma być posuw. ...
Wylicz sobie

http://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/k ... fault.aspx
....
A czy kolega WZÓR może powiedzieć coś więcej odnośnie sklepu w Katarzynie?

To, że noże się różnią płytkami to widać, tylko chciałem się dowiedzieć kiedy jaki nóż używać.

Problem z wytaczakami jest taki, że one strasznie piszczą. .....
.... , więc o czym tu pisać (?) :grin:
....
Najpierw były wysoko ustawione ponad oś, zostały zeszlifowane aby były na równo z osią, lecz to niestety nic nie dało.
Raz jeszcze zrób foto mocowania tych noży.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#8

Post napisał: ak47 » 13 sie 2017, 14:55

Często i gęsto ustawiałem wytaczaki nie w osi tylko ponad i od tego piszczeć nie będą na pewno. Prędzej będą piszczały jak dasz za nisko bo podpora płytki zacznie trzeć o materiał. Nie rozpoznaję tych oprawek, które masz na noże powiedz więc czy możesz nóż w takiej oprawce dowolnie obracać i blokować śrubkami ? jeśli tak to może masz ten nóż ustawiony tak, że trze on bokiem o materiał zamiast brać samą krawędzią ?


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: mag999 » 13 sie 2017, 16:43

Posuwu nie liczy się jak na frezarce, tylko zadaje z zakresu podanego na paczce płytek, ewentualnie skorygowane w oparciu o doświadczenie. Myślę że każda płytka wytrzyma 0.2mm/obr przy ap 1-1,5mm.
Posuw też zależy od powierzchni jaka chcesz uzyskać, lamacza, materiału.

Jeszcze raz. Znajdź sobie w pdf poradnik obróbki skrawaniem sandvika i przeczytaj dział o toczeniu a gwarantuje że będziesz mądrzejszy


bartoszmista
Posty w temacie: 2

#10

Post napisał: bartoszmista » 13 sie 2017, 18:29

Dobór parametrów to temat rzeka. Zależy od materiału oczywiście, narzędzia, maszyny... i od tego jaki wiór chcemy uzyskać.

Tak najlepiej wg maszyny, np.:
Vc - 180-200 m/min (stała prędkość skrawania)
f - 0,2-0,5 mm/obr
ap - ja bym dał do 1mm, zależy od obróbki - dla wykańczającej do 0,2mm (1,5 nie wiem czy ta maszyna da rade)

Rzeczywiście poczytaj sobie katalog. Technika idzie do przodu, materiały na narzędzia też inne niż kiedyś i parametry się zmieniają (to już nie to co za moich czasów :grin: ). Trzeba być na bieżąco.

Generalnie idzie zauważyć, że młodzież nie ma problemów z nauką programowania. Ale za to ma ogromny problem z technologią (ja też :grin: ). Moim zdaniem to wina poziomu nauczania w szkołach... Także się nie martw, trochę chęci i wszystkiego da się nauczyć.

A nie ma u was we firmie technologa albo starszego tokarza co by Cię trochę poduczył technologii właśnie?

Zajrzyj tu jeszcze:
Ostatnio zmieniony 13 sie 2017, 22:44 przez bartoszmista, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”