Program do zarządzania produkcją w małej firmie


Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Program do zarządzania produkcją w małej firmie

#1

Post napisał: einstein » 06 sie 2017, 19:48

Poszukuję programu do zarządzania produkcją w małej firmie.
Fajnie jak by był moduł do wykonania wycen.
Chodzi mi głównie o to, że 1 osoba wpisuje co jest do zrobienia i ile to powinno zająć i na jakich maszynach powinno być robione, a pracownicy logują się i sprawdzają co maja na bieżąco robić.
Oczywiście można zrobić to w exelu, ale po co wyważać otwarte drzwi.
Nie chciał bym też brać bardzo rozbudowanego programu do zarządzania produkcją w firmie która zatrudnia np 5000 osób, bo to już inna liga. Interesuje mnie system dla małych firm do 10 osób.

Czy może ktoś coś polecić?



Tagi:


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#2

Post napisał: dasza77 » 06 sie 2017, 21:33

W firmie do ... 10 osób, taki program może sporo namieszać.
Nie myślał kolega o tym :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 06 sie 2017, 23:27

w małej firmie to się najlepiej dogadanie międzyludzkie sprawdza i żaden program w tym nie pomoże, co najwyżej zaszkodzi, niepotrzebne zamieszanie wprowadzi.
Pracownik dostaje rysunek/program z opisem i swoje robi, nie ma potrzeby się logować.
Programy tego typu sprawdzają się w wieloosobowych firmach gdzie kilkanaście/dziesiąt maszyn, praca zmianowa itd.
I don't like principles, I prefer prejudices


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16210
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#4

Post napisał: kamar » 07 sie 2017, 05:48



kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 07 sie 2017, 10:28

Witam

Kolego w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie "kartka i ołówek" Wszelkie innowacje z oprogramowaniem organizacyjnym prace w firmie to zwykła porażka. Po pierwsze to zakup programu, wdrożenie itd. Jak już tak chcesz to lepiej przygotuj takie dokumenty w excelu. Ale to i tak będzie sporym obciążeniem dla produkcji i w końcu umrze śmiercią naturalną.

Kiedyś pracowałem w takiej firmie gdzie pan prezes miał parcie na taki program. Nie chciał rozmawiać z pracownikami tylko w programie "zadaniowym" umieszczał dokumenty z zadaniami dziennymi/tygodniowymi i oczekiwał raportu z pracy co dzień i na koniec tygodnia oraz miesiąca. Wyglądało to w ten sposób, że firma pracowała od 9 do 17 a pracownicy zaczynali pracę o 10 a kończyli o 16. A w każdy piątek prace kończyła się o 15 bo każdy siadał i opisywał co robił, gdzie robił, czym robił. A tak na marginesie to spróbuj nakazać człowiekowi który cały życie pracował na maszynach manualnych aby włączył komputer, uruchomił program i napisał w odpowiednim "okienku" co robił. Ciekaw jestem co Ci odpowie - bo co odpowiadali ludzie w tej firmie w której ja pracowałem to już wiem.



robert


Slavco
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:29
Lokalizacja: Bytom

#6

Post napisał: Slavco » 07 sie 2017, 18:33

Ale dlaczego wykluczacie ręczne bieganie z rysunkami jak ma się jakiś program do organizacji pracy?
U mnie kierownik często ręcznie daje zlecenie, ale każde zlecenie ma numer, i jest program, i służy on do odhaczania detali gotowych.
Laserowiec wypali? odhacza i wszyscy inni wiedzą że ten detal MUSI być na magazynie.
Ktoś pognie? Odhacza.
Ślusarz powierci? odhacza.
Magazyn wyda klientowi? To znika z systemu.
Komuś detal się zepsuje? Odhacza brak i kierownik od razu to widzi i ogarnia by detal dorobić.

I dzięki temu można monitorować na bieżąco co się dzieje z danym zleceniem, kierownik w burze też to widzi.

Wiadomo że wymaga to posiadania komputera przy stanowiskach, ale w innej firmie były pisane listy i różnie z tym bywało... Bo lista leży w jednym miejscu a system jest "wszędzie".


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#7

Post napisał: upanie » 08 sie 2017, 05:57

Bo jak w firmie pracuje kilka osób to prościej i taniej jest pójść do kierownika i powiedzieć, że detal się spieprzył czy tez się wykonał. Kierownik jak sobie chce to niech sobie to trzyma w programie X, Y czy w zeszycie.
czilałt...


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 08 sie 2017, 10:50

Mili Państwo.

W firmie w której teraz pracuję, jest taki system, czyli oprogramowanie do zarządzania/obsługi od zamówienia do gotowego produktu.

Działa ..... tak sobie, ale powiedzmy, ze zadanie spełnia.

Natomiast NIC NIE ZASTĄPI bezpośredniej rozmowy, bo wtedy jest bez niedomówień i wszyscy wszystko wiedzą.
Dlatego, pomimo iż system działa, to i tak jest mnóstwo bieganiny w celu wyjaśnienia tego czy tamtego.

W poprzedniej firmie w której pracowałem, systemu nie było, ale zamiast tego były kartki A4 z mnóstwem kretyńskich tabelek do wypełniania.
Już tu ktoś wspominał o tym, że wypełnianie tych tzw. "raportów" (czy rzeczonych kartek A4), to po prostu BEZSENSOWNE MARNOWANIE CZASU.

W firmie o której piszę, po roku wypełniania tych debilizmów, jako jedyny powiedziałem, że nie będę tego wypełniał, więc firma ma wybór, albo chcą mieć pracownika z dużym doświadczeniem (CNC), albo takiego któremu nie przeszkadza kretyniada żartobliwie zwana raportami.

Wierzcie lub nie, ale byłem jedynym pracownikiem w firmie, który od tego momentu nie wypełniał tych raportów.
Dopiero po 3 latach zatrudnili jakiegoś fachowca od organizacji produkcji, który pierwsze co zrobił, to zlikwidował w jasną cholerę tę głupotę, czyli rzeczone raporty.

Zresztą, nie trzeba być fachowcem, żeby dojść do wniosku, że przecież w tych raportach, obojętnie, papierowych czy elektronicznych, można sobie napisać dosłownie co się chce i kompletnie nic z tego nie wynika.
Po prostu, żeby sprawdzić prawdziwość wpisów, trzeba by zatrudnić dodatkową osobę dla każdego stanowiska, która sprawdza co kto robi i co wpisuje i która sama tworzy raporty z tych kontroli.

Przecież to zupełnie bezsensowne.

Tak więc system do zarządzania produkcją, jak najbardziej przydatny, ale moim zdaniem tylko po to, żeby zaoszczędzić czas na bieganinie i akurat do tego naprawdę się przydaje.


Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#9

Post napisał: einstein » 13 sie 2017, 09:20

Macie racje, raporty to wymysły "kadry zarządzającej" która kształciła się na kupowartych uczelniach. Nie słyszałem by pisanie raportów do czegokolwiek się przydała, oprócz "denerowwaniu" pracowników.

Chodzi mi o prosty program który działał by jak powiedział Slavco.
Pracownik kończy detal, odhacza, ze skończył i sprawdza co ma robić jako następne z detali przypisanych do swojego stanowiska.
Zdarza się przecież, że pracownik kończy swoją robotę, a potem nie wie co robić, bo brygadzisty nie ma i nie ma skąd brać informacji o następnej robocie, a jak się przyzna, że od godziny nic nie robił, bo nie wiedział co ma robić, to dostanie opierdziel.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#10

Post napisał: upanie » 13 sie 2017, 10:48

No nie wiem. To taki problem powiedzieć albo napisać gościowi co ma np. dzisiaj robić?
Robisz to, później tamto itp. a jak to wszystko skończysz to możesz wziąć się za sprzątanie stanowiska.
Jak jest robota to zawsze da się zlecić kilak zadań każdemu pracownikowi tak, żeby miał zapas.
A jak roboty nie ma to żaden program nie pomoże.
czilałt...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”