przekładnia 30:1 na ekstruderze

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
WurTur
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2017, 13:36
Lokalizacja: Toruń

przekładnia 30:1 na ekstruderze

#1

Post napisał: WurTur » 10 lip 2017, 19:01

Ten temat również padł w innym wątku, żeby nie zginęło, zakładam osobny.

Czy ktoś wie gdzie można nie za drogo kupić (w Polsce) silnik z przekładnią 30:1 na
ekstruder? Szukam czegoś podobnego do tego kompletu:

https://pl.aliexpress.com/item/New-Best ... .80.psoa37

Pozdrawiam



Tagi:


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#2

Post napisał: STELMI » 11 lip 2017, 06:36

jak chcesz to mogę Tobie sprzedać 5:1 bo kupowałem kiedyś taki do ekstrudera i nigdy nie założyłem, ale 30:1 to chyba lekka przesada?


Autor tematu
WurTur
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2017, 13:36
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: WurTur » 11 lip 2017, 14:19

STELMI pisze:jak chcesz to mogę Tobie sprzedać 5:1 bo kupowałem kiedyś taki do ekstrudera i nigdy nie założyłem, ale 30:1 to chyba lekka przesada?
Dziękuję za ofertę, niestety 5:1 mam aktualnie. Czy przesada? Zależy jaką przesadę masz na
myśli.. Na dyszy 0.5mm często stosuje się przekładnie 5:1. Dysza 0.1 jest mniejsza 25 razy
od dyszy 0.5. Dysza 0.05 jest aż 100 razy mniejsza od dyszy 0.5. Więc licząc w ten sposób, to
dla tak cienkich dysz, powinna być przekładnia 125 lub 500 razy - tutaj nie ma żadnej
przesady.

Przesada jednak może być z tego powodu, że bez względu na dokładność podawania drutu,
zawsze może z dyszy wypłynąć glut pod wpływem grawitacji, no i sam drut zazwyczaj ma
tolerancję plus/minus 0.05mm, tańsze druty mają jeszcze większą tolerancje. Z powodu
tych dwóch problemów niedoskonałości wydruku może być tak dużo, że stosowanie
większej przekładni niż 5:1 może po prostu nic nie pomóc. Jeśli masz na myśli taką
przesadę, to możesz mieć rację. A bym zapomniał, radełko też nie podaje zawsze w
równym tempie drutu.

Można to jeszcze inaczej przeanalizować. Jeśli silnik krokowy ma 200 kroków na obrót, jeśli
sterownik daje 8 mikrokroków na pełen krok, jeśli radełko ma średnicę 1cm, jeśli drukujemy
warstwą 0.05, to na jeden krok przypada raz na:
1,89mm trasy przy dyszy 0.5mm
2,36mm przy dyszy 0.4
3,15mm przy dyszy 0.3
4,72mm przy dyszy 0.2
9,45mm przy dyszy 0.1
18,89mm przy dyszy 0.05.

Nie wiem co jaki czas powinno być wyplucie filamentu aby uzyskać w miarę możliwości
dobry wydruk. Ale na pewno wypluwanie filamentu raz na 10-20mm trasy głowicy da
bardzo kiepski efekt. Przy dyszy dyszy 0.3 wypluwa raz na 3.15mm - moim zdaniem
przy dyszy 0.3 nie da się już drukować bez przekładni. Przy dyszy 0.05mm trzeba
dać przekładnię 25 i mikrokrok 16 lub przekładnię 50 i mikrokrok 8, aby wyplucie
filamentu było co 0.37mm. Jeśli są trzy wyplucia filamentu na milimetr, to można
uwierzyć, że wydruk będzie ładny.

Myślę że do takiej próby na ekstruderze jest potrzeba przekładnia przynajmniej 25:1, a
50:1 też nie zaszkodzi.

Pozdrawiam


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#4

Post napisał: STELMI » 11 lip 2017, 14:46

WurTur pisze:
STELMI pisze:jak chcesz to mogę Tobie sprzedać 5:1 bo kupowałem kiedyś taki do ekstrudera i nigdy nie założyłem, ale 30:1 to chyba lekka przesada?
Dziękuję za ofertę, niestety 5:1 mam aktualnie. Czy przesada? Zależy jaką przesadę masz na
myśli.. Na dyszy 0.5mm często stosuje się przekładnie 5:1. Dysza 0.1 jest mniejsza 25 razy
od dyszy 0.5. Dysza 0.05 jest aż 100 razy mniejsza od dyszy 0.5. Więc licząc w ten sposób, to
dla tak cienkich dysz, powinna być przekładnia 125 lub 500 razy - tutaj nie ma żadnej
przesady.

Przesada jednak może być z tego powodu, że bez względu na dokładność podawania drutu,
zawsze może z dyszy wypłynąć glut pod wpływem grawitacji, no i sam drut zazwyczaj ma
tolerancję plus/minus 0.05mm, tańsze druty mają jeszcze większą tolerancje. Z powodu
tych dwóch problemów niedoskonałości wydruku może być tak dużo, że stosowanie
większej przekładni niż 5:1 może po prostu nic nie pomóc. Jeśli masz na myśli taką
przesadę, to możesz mieć rację. A bym zapomniał, radełko też nie podaje zawsze w
równym tempie drutu.

Można to jeszcze inaczej przeanalizować. Jeśli silnik krokowy ma 200 kroków na obrót, jeśli
sterownik daje 8 mikrokroków na pełen krok, jeśli radełko ma średnicę 1cm, jeśli drukujemy
warstwą 0.05, to na jeden krok przypada raz na:
1,89mm trasy przy dyszy 0.5mm
2,36mm przy dyszy 0.4
3,15mm przy dyszy 0.3
4,72mm przy dyszy 0.2
9,45mm przy dyszy 0.1
18,89mm przy dyszy 0.05.

Nie wiem co jaki czas powinno być wyplucie filamentu aby uzyskać w miarę możliwości
dobry wydruk. Ale na pewno wypluwanie filamentu raz na 10-20mm trasy głowicy da
bardzo kiepski efekt. Przy dyszy dyszy 0.3 wypluwa raz na 3.15mm - moim zdaniem
przy dyszy 0.3 nie da się już drukować bez przekładni. Przy dyszy 0.05mm trzeba
dać przekładnię 25 i mikrokrok 16 lub przekładnię 50 i mikrokrok 8, aby wyplucie
filamentu było co 0.37mm. Jeśli są trzy wyplucia filamentu na milimetr, to można
uwierzyć, że wydruk będzie ładny.

Myślę że do takiej próby na ekstruderze jest potrzeba przekładnia przynajmniej 25:1, a
50:1 też nie zaszkodzi.

Pozdrawiam
domyślam się, że jeszcze niewiele drukowałeś i podajesz czystą teorię?
Nie ma hejtu z mojej strony, nie zrozum mnie źle, po prostu w swoich rozważaniach uwzględniasz tylko ekstruder, natomiast nic nie pisałeś o Z-ce w której również w takim wypadku przydałby się silnik z przekładnią.
Druga ważniejsza rzecz od Z-ki - wydruk będzie tracił na jakości, bo rozgrzana dysza głowicy będzie zbyt długo w miejscu kładzenia warstw i może nastąpić ich deformacja.
Nie zrobisz z FDMa jakości DLP.
Możesz więcej coś opisać odnośnie swojej drukarki?

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 11 lip 2017, 14:49

przełożenie spore, może ślimak?
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
WurTur
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2017, 13:36
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: WurTur » 11 lip 2017, 17:48

STELMI pisze: domyślam się, że jeszcze niewiele drukowałeś i podajesz czystą teorię?
Tak, dobrze się domyślasz, na zestawie: dysza poniżej 0.2, przekładnia na ekstruderze z
przekładnią powyżej 5:1, nie drukowałem wręcz nic. Natomiast na dyszy 0.4-0.6, na
detalach w okolicach 10-70 gram, mam wydrukowanych może z 5 szpul filamentu, w
tym niektóre dwukilogramowe i jeszcze trochę w pracy.
STELMI pisze: Nie ma hejtu z mojej strony, nie zrozum mnie źle, po prostu w swoich rozważaniach uwzględniasz tylko ekstruder,
Nie chodzi o to że uwzględniam tylko ekstruder, ale o to, że chcę najpierw w ekstruderze
zrobić zmianę przy eksperymencie z drukiem tak małych detali. W detalu o którym
rozmawiamy od paru dni, są elementy o rozmiarze 0.35mm, więc najpierw nasuwa się
właśnie zmiana dyszy, a to za sobą pociąga zmianę przekładni.


STELMI pisze: natomiast nic nie pisałeś o Z-ce w której również w takim wypadku przydałby się silnik z przekładnią.
To nieprawda że nic nie pisałem o osi z. Wspominałem o pewnej sztuczce, aczkolwiek tekstu
było dużo, można było przeoczyć. Zgadzam się, że przyda się zwiększenie dokładności w
osi Z, aczkolwiek ta zmiana prawdopodobnie będzie miała mniejszy wpływ na jakość wydruku
niż zmniejszenie średnicy dyszy.

Druga sprawa, nie wiem czy w ogóle z powodu ograniczeń technologi FDM, można w osi Z
zejść z grubością warstwy poniżej 0.05mm. Mój znajomy kiedyś mówił (facet ma
doświadczenie w konstrukcji drukarek), że nawet nie wierzy w warstwę poniżej 0.06mm.
Ale zwiększenie dokładności nie musi od razu oznaczać zmniejszania grubości warstwy, tylko
dokładniejsze pozycjonowanie.

STELMI pisze: Druga ważniejsza rzecz od Z-ki - wydruk będzie tracił na jakości, bo rozgrzana dysza głowicy będzie zbyt długo w miejscu kładzenia warstw i może nastąpić ich deformacja.
U mnie ten problem występuje tylko gdy drukarka zamuli i głowica zostanie na
chwilę w jednym miejscu. Najczęściej (z raz na kilka wydruków) zdarza się to u
mnie na koniec wydruku. Drukarka jakby za późno ucieka głowicą. Tego typu
usterki likwidujemy w obróbce po wydruku.
STELMI pisze: Nie zrobisz z FDMa jakości DLP.
Jak to? TO ja mówię, że nie zrobisz z FDM jakości DLP :)
STELMI pisze: Możesz więcej coś opisać odnośnie swojej drukarki?
Ale co by Ciebie konkretnie interesowało? W osi Z mam śruby trapezowe. W osiach X, Y
paski zębate. Silniki chińskie. Na ekstruderze mam przekładnię 5:1. Pole robocze w
okolicach 33x25x20cm, teoretycznie nawet większe. Wszystko zabudowane, ocieplone,
dociążone, w trakcie druku dochodzi do 60 stopni w komorze. Zadaj konkretne pytania,
będzie łatwiej odpowiedzieć.

Pozdrawiam


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#7

Post napisał: STELMI » 12 lip 2017, 07:04

WurTur pisze: Ale co by Ciebie konkretnie interesowało? W osi Z mam śruby trapezowe. W osiach X, Y
paski zębate. Silniki chińskie. Na ekstruderze mam przekładnię 5:1. Pole robocze w
okolicach 33x25x20cm, teoretycznie nawet większe. Wszystko zabudowane, ocieplone,
dociążone, w trakcie druku dochodzi do 60 stopni w komorze. Zadaj konkretne pytania,
będzie łatwiej odpowiedzieć.

Pozdrawiam
przydałyby się zdjęcia drukarki, konstrukcji Z-ki.
Przy tak małej dyszy czas wydruku może iść nie w godziny a w dni :)
Masz zdjęcia dokładnych wydruków z obecnego setupu drukarki?
Piszę o konstrukcji Z-ki, bo biorąc pod uwagę że masz jak piszesz śruby trapezowe to ciekawi mnie dokładność pozycjonowania.

Dodatkowo mam 2 pytania:
1. gdzie kupiłeś w końcu dyszę 0,1 ?
2. gdzie kupujesz szpule 2kg ?

Ja mam dużą drukarkę, miałem też raz duży wydruk, gdzie bałem się czy 1kg szpula mi wystarczy, stąd powyższe pytanie (moje pole robocze to 440x400x360)


Autor tematu
WurTur
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2017, 13:36
Lokalizacja: Toruń

#8

Post napisał: WurTur » 12 lip 2017, 13:59

STELMI pisze:
WurTur pisze: Ale co by Ciebie konkretnie interesowało? W osi Z mam śruby trapezowe. W osiach X, Y
paski zębate. Silniki chińskie. Na ekstruderze mam przekładnię 5:1. Pole robocze w
okolicach 33x25x20cm, teoretycznie nawet większe. Wszystko zabudowane, ocieplone,
dociążone, w trakcie druku dochodzi do 60 stopni w komorze. Zadaj konkretne pytania,
będzie łatwiej odpowiedzieć.

Pozdrawiam
przydałyby się zdjęcia drukarki, konstrukcji Z-ki.
Nie mogę zdjęcia wrzucić. Jak już pisałem, mam śruby trapezowe w osi Z. Kilka elementów
dorobionych u ślusarza. Nie mam prowadnic w osi Z, tylko wózki. Cała konstrukcja z
profili aluminiowych, bez plastików.


STELMI pisze: Przy tak małej dyszy czas wydruku może iść nie w godziny a w dni :)
Może, ale taką dyszą opłaca się drukować tylko bardzo małe elementy. Ten trybik z
poprzedniego wątku na dyszy 0.1 drukowałby się 10 godzin przy prędkości 10mm/s.

STELMI pisze: Masz zdjęcia dokładnych wydruków z obecnego setupu drukarki?
Tak, ale zdjęć tego na czym pracuję nie mogę udostępnić. Za kilka dni będę mógł coś
wydrukować i wrzucić zdjęcia. Możesz podać jakiś projekt

STELMI pisze: Piszę o konstrukcji Z-ki, bo biorąc pod uwagę że masz jak piszesz śruby trapezowe to ciekawi mnie dokładność pozycjonowania.
160 kroków na milimetr w osi X i Y
3200 kroków w osi Z
852 kroki na milimetr filamentu

STELMI pisze: Dodatkowo mam 2 pytania:
1. gdzie kupiłeś w końcu dyszę 0,1 ?
Na razie tylko mi obiecali dyszę, jeszcze nie kupiłem. Jeśli kupię kilka w dobrej cenie,
to odsprzedam.

STELMI pisze: 2. gdzie kupujesz szpule 2kg ?
Dużo jest dostawców, zazwyczaj znajomy kupuje, ja odkupuję jedną lub dwie szpule. Znajdziesz
bez trudu na allegro, olx, lub na innych aukcjach.
STELMI pisze: Ja mam dużą drukarkę, miałem też raz duży wydruk, gdzie bałem się czy 1kg szpula mi wystarczy, stąd powyższe pytanie (moje pole robocze to 440x400x360)
Bym odsprzedał, ale jest dużo ofert w Polsce, znajdziesz na pewno.


Pozdrawiam


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#9

Post napisał: rendejad » 13 lip 2017, 00:06

WurTur pisze:Tak, ale zdjęć tego na czym pracuję nie mogę udostępnić.
Biorąc pod uwagę jakość tego co pokazałeś też bym się wstydził pokazywać na czym to było wydłubane :mrgreen:


Autor tematu
WurTur
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2017, 13:36
Lokalizacja: Toruń

#10

Post napisał: WurTur » 13 lip 2017, 09:57

rendejad pisze:
WurTur pisze:Tak, ale zdjęć tego na czym pracuję nie mogę udostępnić.
Biorąc pod uwagę jakość tego co pokazałeś też bym się wstydził pokazywać na czym to było wydłubane :mrgreen:
Głupi jesteś. Sam nic nie pokazałeś.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”