DIY Pomoc Białystok

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Pitejro1
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 10:57
Lokalizacja: Lubuskie

#21

Post napisał: Pitejro1 » 21 maja 2017, 21:34

Raczej chodziło mi o chwilowy wydatek i zdolność do przeciążania.



Tagi:


Autor tematu
Tooonek89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2017, 20:25
Lokalizacja: Białystok

#22

Post napisał: Tooonek89 » 21 maja 2017, 21:57

No to temat trochę ruszył. Zasilacz był w zestawie z całą elektroniką, póki co wszystko działa i ja osobiście tylko tyle mogę do tego dodać :) Śruby trapezowe zamówione i nakrętki stalowe. Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale zamówiłem je tylko na X i Y. Kombinować coś z kasowaniem luzu czy na razie odpuścić? Sprzęgła fakt też mogłem od razu zamówić i byłoby o jedna szyderę mniej :P


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#23

Post napisał: Natan5064 » 21 maja 2017, 22:18

Na upartego można dać kawałek sztywnego wężyka ( prowizorka). Kasowanie luzu bylo by wskazane ale zwiększą sie opory


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#24

Post napisał: Andrzej 40 » 21 maja 2017, 22:53

upanie pisze:Jakie przepięcia?
Zasilacz impulsowy, taki z fabryki a nie zrobiony na kolanie, jest zawsze obciążony.
Z resztą już sama diodka na wyjściu czy układ sprzężenia zwrotnego bądź filtry sprawiają, że prąd płynie. Ładowarkę do telefonu zapewne często podłączasz bez telefonu.
Sam pisałeś, że nowy włączony bez obciążenia padł ! Dlaczego?
Przez samą diodkę bez obciążenia prąd nie popłynie, przez układ sprzężenia i kondensator ( bo tylko to mamy zwykle na wyjściu impulsowego) też niewiele. Bez obciążenia układ zaprojektowany na większą moc pracuje z bardzo krótkimi impulsami i czasem z przerwami żeby utrzymać zadane napięcie a to powoduje powstawanie przepięć.
W zasilaczach telefonów, jak rozbierzesz, to znajdziesz rezystor równolegle do wyjścia. Poza tym projektowane są na małe wartości prądu (nie ładujesz telefonu 10A) i dla nich minimalne obciążenie wyjścia wystarczy do pracy w zaprojektowanym zakresie szerokości impulsów.
Taki zasilacz impulsowy ma np. większe tętnienia niż liniowy przez co często jest skreślony przez audiofili
Jak myślisz - łatwiej wykonać filtr na wysokie czy niskie częstotliwości? Bo m.in. od filtru zależą tętnienia. Impulsowe pracują z dość wysokimi częstotliwościami, na ogół poza zakresem przenoszonym przez wzmacniacze akustyczne. Jeżeli "sieją" to przez pojemności i niewłaściwe ekranowanie.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#25

Post napisał: upanie » 23 maja 2017, 11:50

Sam pisałeś, że nowy włączony bez obciążenia padł ! Dlaczego?
Dlatego, że to gówniane chińskie gówno było :smile:
Podłączyłem w życiu mnóstwo innych różnych zasilaczy bez obciążenia i żaden nigdy się nie spalił.
Pisząc "diodę" miałem na myśli diodę świecącą, która zazwyczaj jest nwyjściu i przez nią popłynie prąd. Czasami nie jest podłączona na wyjściu.
Filtry, najczęściej LC, są montowane na wyjściach - nie tylko kondensatory. Te filtry są na niskie częstotliwości i mają za zadanie eliminację tętnień. Jaki ma cel pytanie o trudność wykonania filtrów?
Gdzie powstają te przepięcia?
Zasilacza poprawnie zaprojektowany ma poprawnie pracować w całym zakresie napięć wyjściowych i obciążeń. Zasilacz, który wymaga zewnętrznego obciążenia jest albo źle zaprojektowany albo do specjalnych zastosowań.
czilałt...


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#26

Post napisał: Andrzej 40 » 23 maja 2017, 16:12

upanie pisze: Pisząc "diodę" miałem na myśli diodę świecącą, która zazwyczaj jest na wyjściu i przez nią popłynie prąd. Czasami nie jest podłączona na wyjściu.
Filtry, najczęściej LC, są montowane na wyjściach - nie tylko kondensatory. Te filtry są na niskie częstotliwości i mają za zadanie eliminację tętnień. Jaki ma cel pytanie o trudność wykonania filtrów?
Gdzie powstają te przepięcia?
Zasilacza poprawnie zaprojektowany ma poprawnie pracować w całym zakresie napięć wyjściowych i obciążeń. Zasilacz, który wymaga zewnętrznego obciążenia jest albo źle zaprojektowany albo do specjalnych zastosowań.
Przepięcia powstają na indukcyjnościach transformatora w wyniku przełączania.
Nie ma zasilacza impulsowego pracującego w zakresie wypełnienia 0-100% w związku z czym trzeba minimalnie obciążyć tak, żeby wypełnienie wyniosło 5% a maksymalnie ca 95%. Poniżej i powyżej pewnych wartości wypełnienia przetwornica będzie niestabilna i trudno przewidzieć jakie będą tego efekty.
LED dla większego zasilacza nie jest żadnym obciążeniem - prąd rzędu 10mA. Dla telefonicznego może wystarczyć.
Filtry LC, a częściej RC, są nie tylko na niskie częstotliwości. Oblicza się dla określonej częstotliwości i dopuszczalnych tętnień. LC są łatwiejsze do wykonania na w.cz. i takie zwykle mamy w impulsowych. Jaka trudność w wykonaniu? Policz filtr dolnoprzepustowy LC na prąd 10A z tętnieniami 1% dla np. 50Hz to zobaczysz.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#27

Post napisał: upanie » 24 maja 2017, 00:09

Wiem, że na indukcyjności ale gdzie w zasilaczu masz te przełączania? Otóż nie ma ich na wyjściu zasilacza. Transformator impulsowy jest gdzieś tam w trzewiach a za nim jeszcze trochę elektroniki takiej jak prostownik, filtry, układ sprzężenia zwrotnego. Zadając te pytania chcę uzyskać odpowiedź w jaki sposób obecność obciążenia wpływa na to generowanie przepięć na transformatorze impulsowym? Tak naprawdę to tam nie ma "przełączeń" a jest zwyczajnie jakiś przebieg. Czy to sinus czy prostokąt to cały czas płynie prąd więc i przepięć nie ma.
A LED jest obciążeniem bo wystarczy, żeby popłynął jakikolwiek prąd aby wystąpił spadek napięcia po to aby układ sprzężenia zwrotnego zadziałał. Chociaż LEDy akurat tam nie po to są ale może wystarczyć. Z resztą nawet często nie ma LEDa. Inna sprawa to stabilność i tu faktycznie jeśli obciążenie jest za niskie dla danej konstrukcji zasilacza to może on pracować niestabilnie. I wtedy trzeba dać rezystor wstępnie obciążający. No ale na boga to ten rezystor ma dać konstruktor zasilacza w projekcie a producent ma go zamontować. Ja jako klienty nie muszę niczego podłączać żeby zasilacz działał prawidłowo.
Na wyjściu zasilacza stosuje się filtry LC a nie RC. Jaki to byłby filtr RC gdy rezystancja musi być tak mała jak to możliwe?
Poza tym na zdrowy chłopski rozum po jaką cholerę Ci zasilacz przy którym nie możesz wyłączyć zasilanego urządzenia po stronie niskiego napięcia albo co jeśli zasilane urządzenie się zepsuje albo spali się bezpiecznik? Zasilacz ma się skopcić? Jeśli tak to powtarzam, że jest zwyczajnie źle zaprojektowany ew. wykonany.
I nadal nie rozumiem o co Ci chodzi z tą trudnością wykonania filtru. Jaki to ma związek?
Trudno czy nie trudno trzeba go zrobić a jak się nie da to też trudno i tętnienia będą większe. Tak to już jest, że im większy prąd obciążenia tym większe tętnienia.
czilałt...

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#28

Post napisał: Yarec » 24 maja 2017, 06:28

Andrzej 40 - daj koledze upanie link do prostego opisu zasad działania zas. impulsowych bo : "..to tam nie ma "przełączeń" .." - powala
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#29

Post napisał: upanie » 24 maja 2017, 06:48

Yarec specjalisto od wszystkiego, przecież napisałem przełączeń w w cudzysłowie. Chodzi o to, że to nie jest to takie przełączanie jak np. w przypadku sterowania przekaźnikiem. W zasilaczu impulsowym prąd z sieci jest prostowany a następnie generowany jest przebieg o wysokiej częstotliwości zasilający pierwotne uzwojenie transformatora impulsowego. Przebieg ten jest zazwyczaj prostokątny bo m.in. najprościej go zrobić. Ot i tyle. Przebieg musi być zmienny bo inaczej nie działałby transformator. Pomyśl o tym cudownym zasilaczu opartym o trafo toroidalne i mostek, który jest tak uwielbiany tu na forum. Czy wg Ciebie też się generują przepięcia bo jest on "przełączany" sygnałem sinusoidalnym z sieci?
Z resztą po kiego grzyba ta cała rozkminka. Zaczęło się od tego, że zasilacza impulsowego nie można czy też nie powinno się podłączać bez obciążenia. Dalej twierdzę, że to bzdura mimo, że oczywiście są konstrukcje zasilaczy wymagające obciążenia wstępnego ale to obciążenie jest wtedy zawarte w samym zasilaczu.
czilałt...

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#30

Post napisał: Yarec » 24 maja 2017, 07:09

Wysłany: Dzisiaj 6:48 - ten "wykład" wraz z uszczypliwością to dla mnie ?
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”