Kłopot z drukowaniem

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

Kłopot z drukowaniem

#1

Post napisał: kak » 26 kwie 2017, 21:45

Czołem.

Chciałem spróbować zrobić taką małą, lekko skomplikowaną rzecz i nie widzę żeby dało się ją zrobić inaczej niż na drukarce 3D. Podwójne drzwiczki w szafie regału w sypialni na tym się trzymają i jeżdżą w szynie u góry szafki na kółku. Pękło to czarne na pierwszym zdjęciu. Pytałem producenta i już tej części nie robią. A drzwiczki trochę ważą i są ulokowane tuż nad poduszką.

Wyjąłem więc reprapa z 3 letnim kurzem z szafy. Kupiłem nowy hotend 3mm/0,3mm, co prawda na ebay, ale cały z metalu i filament PETG 3mm. Miałem tylko trochę doświadczenia z PLA i J-head 3 lata temu.
Pierwszego dnia filament nie chciał z dyszy wychodzić. Zauważyłem takie jakby kołnierze na filamencie, jak go z hotendu wyjąłem. Pomyślałem że cały hotend się przesadnie nagrzewa i filament u góry hotendu robi się miękki i wgniata się w rowki pomiędzy wkręconymi "rurkami".
Zamontowałem trochę za duży wiatrak, który skierowałem na hotend i zaczęło działać.

Wydrukowałem dwie takie plastikowe rzeczy, ale nie zbyt wytrzymałe były. Warstwy nie były za dobrze sklejone ze sobą. To zwiększyłem temperaturę z 230 na 235 stopni. Z tym że temeratura mi skacze 10 stopni podczas drukowania. Około -5 do +5 stopni od wpisanej temperatury.
Teraz po 20 - 40 minutach drukowania filament w ogóle przestaje przez hotend przechodzić.
Nie wiem, czy filament 3mm spęczniał od wilgoci w powietrzu, po wyjęciu z torebki, i przez 3mm otwór nie chce przechodzić, (wsadzałem 3mm wiertło bez problemu, zanim zacząłem używać) czy dysza zapchana, ale próbowałem ją przeczyścić włosem ze szczotki drucianej, kilka razy. Śruba radełkowana zaczyna się kręcić w miejscu i koniec drukowania.

Po 4 dniach prób nabieram ochoty to wszystko na śmietnik wynieść.

Czy filament 2,9mm by coś pomógł?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


banmar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2008, 21:00
Lokalizacja: Myszków

#2

Post napisał: banmar » 30 kwie 2017, 09:41

Na PLA drukuje bez problemów?
Masz dobrze z kalibrowany extruder?, w programie do cięcia dobrze jest wpisana średnica filamentu?
Głowica jest gładka w środku nie zaczepia sie filament o łącznik?, nie ma pustych przestrzeni?
Chłodzenie głowicy musi być efektywne.
Filament PETG jest trudniejszy do drukowania jak nie opanujesz dobrze PLA i ABS.
Ja zmienił bym dyszę na min.0.4 - 0.5
0.3 jest za mała do PETG, jak opanujez druk z dyszą 0.5 lub wiekszą to zawsze możesz wrócić do dyszy 0.3.
Pamiętaj że czym mniejsza średnica dyszy tym trudniej się drukuje


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 30 kwie 2017, 17:59

Dzięki.

Wczoraj wieczorem poradziłem sobie, tymczasowo.
Tak jak piszesz chłodzenie głowicy mam kiepskie i PETG miękki się zrobił w głowicy w środku i pod naciskiem ekstrudera rozszerzył się na boki i nie chciał dalej iść. Musiałem też okno otworzyć żeby powietrze dmuchające na żeberka głowicy było chłodniejsze, bo filament wychodzący z dyszy zaczynał czkawki dostawać.
Ale to nie znaczy że wszystkie kłopoty rozwiązałem :-)

Ekstruder był dobrze skalibrowany na 3mm PLA, więc nie ruszałem tego skoro przesiadłem się na 3mm PETG.
Średnica filamentu dobrze wpisana
Głowica w środku jest gładka, ale są dwa rowki gdzie dysza dotyka rurki i gdzie rurka łączy się z otworem tej części z żeberkami. Ta rurka chyba heatbreak się nazywa , nie wiem, nie znam fachowej nazwy.
Zamówiłem 5 róźnych dyszy, to spróbuję jak przyjdą.
Nie mam też podgrzewanego stolika, i drukuję na taśmie malarskiej posmarowanej wikolem, więc i trochę się odkleja na rogach. I tak cały stól jest zastawiony wszystkim bo elektronikę od frezarki używam. 7 rzeczy jest podłączonych do 230V.

Narysowałem model z "kółkiem" w środku które się nie kręci. Będzie się ślizgało :-)

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”