Maszynka aluminiowo-sklejkowa

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
eryk1985
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 02 mar 2013, 21:54
Lokalizacja: kraków

Maszynka aluminiowo-sklejkowa

#1

Post napisał: eryk1985 » 14 gru 2016, 00:34

Witam, na forum jestem głównie jako podglądacz :) ale nadszedł czas aby przystąpić do budowy własnej maszynki której główne zastosowanie to materiały miękkie. Ma to być też maszynka budżetowa stąd taka a nie inna konstrukcja. Aluminium bo mam kilka profilów 30x60, sklejka bo też troche się poniewiera. Poniżej fotka jak ma mniej więcej wyglądać (bo pewnie po drodze coś jeszcze zmienię). Nie zależy mi na szybkości ani na jakiejś ekstra dokładności ale fajnie jakby w miare precyzyjnie się poruszała. Maszynka TYLKO do zastosowań majsterkowych no i zawsze chciałem taki sprzęt mieć :) Z rzeczy które już posiadam to wspomniane profile, wszystkie wałki 16mm na razie bez podpór ale coś zrobie jak nie całkowicie podparte to chociaż punktowo, łożyska otwarte, nakrętki, śruby trapezowe 12mm, silniki nema 17 0,5Nm i wspomnianą sklejkę. Co do silników to mam ogromne obawy czy dadzą rade ale odpowiednie przełożenie powinno załatwić wszystko. Pozostaje sprawa elektroniki bo fajnie jakby to z arduino plus ramps 1.4 zagrało ale nie czytałem jeszcze o tym czy się da i czy jest sens. Arduino dlatego że klony są tanie i znam trochę bo drukarkę 3d mam na tej elektronice. Bramę chcę wyciąć ze sklejki 22mm natomiast Z-ka nogi i reszta z 18. Pole robocze 350x400.


Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2016-12-14, 00:58 ]
jako pierwszy element postanowiłem wykonać blok nakrętki wraz z kasowaniem luzów, deko przerobiłem ten z projektu (w projekcie była nakrętka z kołnierzem) - ja dałem dwie stalowe pomiędzy które włożyłem sprężynę która będzie odpychać je od siebie i w ten sposób kasuje luz. Fotki poniżej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

sprężyna dość twarda i ładnie eliminuje wszelkie luzy... blok to oczywiście wydruk z PLA do celów testowych wypełnienie 50% docelowo raczej 100%

[ Dodano: 2016-12-14, 01:04 ]
uprzedzając pytania projekt maszynki zassałem z internetu... co do wrzeciona to mam frezarkę jednoręczną makity i to ona będzie sercem. Kolejna wersja bloku musi być ok 1mm dłuższa i otwory montażowe do bramy muszę przerobić na m6 obecne to m4. całość waży 240gram.



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 14 gru 2016, 01:53

Napęd Y to dwie śruby sprzężone paskiem zębatym ? I co napędzane jednym motorkiem ?
Dołóż jakieś stężenie pomiędzy nóżkami (po zewnętrznej) w osi Y bo się będzie "kolebotać" to też tyczy się samej bramy.


Autor tematu
eryk1985
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 02 mar 2013, 21:54
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: eryk1985 » 14 gru 2016, 09:02

Nie w osi Y będą dwa silniki schowane pod spodem dzięki czemu bedzie mozna zastosowac przełożenie na pasku bądź kołach zębatych. Wydaje mi się ze robiąc w ten sposób silniki które mam powinny dać rade. Rama z profili będzie skręcona od środka kątownikami od zewnątrz będą te nogi. Co do bramy to też chcę pod tym profilem dać kątowniki co by usztywniło konstrukcję no i pod spodem spiąć bramę. Wszystko będzie na bieżąco korygowane podczas składania. Firma extreme tech ma w ofercie używki kątowników i wpusty więc od nich zakupię. Podpowie ktoś co z tym arduino? Jakie oprogramowanie do tego itd...

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Yarec » 14 gru 2016, 14:54

eryk1985 - "przełożenie na pasku bądź kołach zębatych" o ile dwa synchronicznie to uciągną bez przekładni co nie znaczy żeby ich nie sprzęgnąć (dla równego ciągu).
Dla usztywnienia poprzecznego bramy lepiej zamontować kratownicę (redukcja masy) z tyłu z prowadnicami (nie będzie się "dyndać" lewo-prawo.
arduino plus - są na tym działające (mimo że tanie) układy sterowania (w zasadzie całe CNC)


Autor tematu
eryk1985
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 02 mar 2013, 21:54
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: eryk1985 » 14 gru 2016, 21:23

Yarec pisze: Dla usztywnienia poprzecznego bramy lepiej zamontować kratownicę (redukcja masy) z tyłu z prowadnicami (nie będzie się "dyndać" lewo-prawo.
arduino plus - są na tym działające (mimo że tanie) układy sterowania (w zasadzie całe CNC)
proponujesz zamiast profilu w górnej części bramy wstawić konstrukcję ze sklejki?

arduino plus? - chodzi o uno plus czy jak? bo nie za bardzo wiem o co chodzi- możesz rozwinąć temat jaka wersja z jaką nakładką/sterownikami? dzięki za pomoc

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Yarec » 14 gru 2016, 23:34

Obrazek
to koncepcja kolegi z tego forum
Obrazek
a to antykoncepcja
W sprawie Arduino i bliźniaczych poszukaj fan-klubu, np. www.constructables.com jest też o CNC.

[ Dodano: 2016-12-15, 00:59 ]
Link do przeglądu wersji Arduino : https://majsterkowo.pl/porownanie-wszys ... i-arduino/


Autor tematu
eryk1985
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 02 mar 2013, 21:54
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: eryk1985 » 16 sty 2017, 23:36

Witam, powoli coś się dzieje w temacie ale bardziej od strony handlowej - kupiłem elektronike (arduino uno, cnc shield, drivery) śruby w czwartek wrócą od tokarza, znalazłem w domu zasilacz dell-a tylko nie wiem czy da rade (12v 18A styknie czy szukać czegoś mocniejszego? silniki tak jak pisałem nema17 0,5 Nm) No i kwestia podpór pod wałki - strasznie drogie w stosunku do projektu są, czy jest szansa na wykonanie ich samemu domowym sposobem? Przez chwile pomyślałem o sklejce ale szybko doszedłem do wniosku że chyba za delikatne to będzie. Może jakaś inspiracja (pare wskazówek/fotka jakaś) szukałem domowych rozwiązań u kuzyna google ale nie znalazłem prawie nic...


Autor tematu
eryk1985
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 02 mar 2013, 21:54
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: eryk1985 » 03 lut 2017, 22:20

Witam, natrafiłem na problem i nie bardzo wiem jak go ominąć:
Wgrałem grbl 9i zainstalowałem grbl controller 3.5.1 i zacząłem się bawić - ustawiłem kroki, kierunki ale za nic nie mogę ogarnąć endstop-ów (tzn próbowałem No,Nc i nic nie reaguje) wiecie może o co chodzi? (e-stop działa)

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Yarec » 04 lut 2017, 01:25

Witam Przedmówców - ale takie rozważania raczej na forum https://www.cnc.info.pl/programy-sterujace-cat25.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”