Zmiana z kręcenia korbką na ruch mechaniczny

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
tomaljcnc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 10 kwie 2016, 22:09
Lokalizacja: Dolnośląskie

Zmiana z kręcenia korbką na ruch mechaniczny

#1

Post napisał: tomaljcnc » 05 lis 2016, 16:54

Witam,

Z góry dziękuję za pomoc. Siedzę nad tematem już dłuższy czas i nie mogę znaleźć optymalnego i taniego rozwiązania. Muszę zmienić w maszynie ręczne kręcenie korbką na mechaniczne. Do kręcenia ręcznego używa się dosyć dużo siły, przy twardszych stalach trzeba użyć dwóch rąk. Planuje w miejscu korbki założyć koło zębate i do tego koła zrobić cały mechanizm.
Problem nr 1) Kąt obrotu musi być regulowany, ponieważ w zależności od operacji oraz sprężystości materiału, wykonywany jest różny kąt obrotu, Maksymalny kąt obrotu to pełen obrót 360 stopni plus 90 stopni

Problem nr 2) Precyzja - zatrzymanie się obrotu musi być dosyć precyzyjne - powiedzmy dokładność max 0,5mm przy zatrzymaniu

Problem nr 3) Dla dłuższych detali kręcenie korbką odbywa się na dwie strony - dwie osoby kręcą korbką, więc z góry musiałbym założyć dwa koła zębate po dwóch stronach maszyny i do nich dorobić identyczne mechanizmy, regulowane i sterowane jednym.

Myślałem o kilku opcjach:
a) Zamontowanie listwy zębatej, którą wysuwałby siłownik pneumatyczny - listwa zębata wysuwałaby się do regulowanej krańcówki. Minusem tej opcji jest listwa zębata która wyjeżdżałaby dużo przed maszynę.
b) silnik z hamulcem i przekładnią. Na tym zamontowane koło zębate sparowane z kołem zębatym w miejscu korbki. Ta opcja wymaga dużo miejsca niestety i wydaje mi się, że trochę byłby problem przy zgraniu dwóch mechanizmów na dwóch końcach maszyny w jedno sterowanie. Problem byłby tu również z regulacją kąta obrotu.
c) siłownik pneumatyczny wahadłowy, do którego zamontowane byłoby koło zębate sparowane z kołem zębatym na miejscu korbki. Nie jestem pewien czy jest szansa znaleźć siłownik wahadłowy z pełną regulacją obrotów od 0 stopni do 360 stopni. I w skrajnych przypadkach potrzebny jest większy obrót o około 360 stopni plus jeszcze 90 stopni
d) mały silnik krokowy z zamocowanym kołem zębatym, sparowanym z kołem zębatym w miejscu korbki. Silnik ze sterowaniem - jednak tu nie jestem do końca pewien czy dałby radę siłowo

Może ktoś z użytkowników podpowiedziałby jakieś inne, tanie, proste i optymalne rozwiązanie do tego tematu. Jestem amatorem w temacie.

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 15 gru 2016, 04:00

Od 2016-11-05, 16:54 nie znalazł się ani jeden jasnowidz który rozszyfrował by to przemówienie (fragment z Kim Ir Sena - 김일성 ) chyba wszyscy są u Ojca Rydzyka.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”