Klejenie aluminium

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

Klejenie aluminium

#1

Post napisał: anoda » 08 lip 2005, 15:34

jakim klejem,
jak przygotować powierzchnię

aby skleić dwa ksztatowniki z surowego aluminium na długości 3m.

Jężeli ktoś ma doświadczenie w tym temacie to bardzo proszę o wypowiedź.

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.

Tagi:


michal0408
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:35
Lokalizacja: zabno

#2

Post napisał: michal0408 » 08 lip 2005, 16:34

a moze by tak lutownie wystarczy okolo 500 stopni i spoina za 15zl z allegro i powinno sie czymac


Kenzo
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 81
Rejestracja: 03 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Silesia

#3

Post napisał: Kenzo » 08 lip 2005, 18:34

Spoina z allegro-wypróbowałem-dobra lecz nie beznadziejna ;-)-tzn to spoiwo przeznaczone dla wojaków dla szybliego i w miare trwałego posmarkania bo nie mozna tego nazwać porzadnym spawaniem -elementów alu/katownik ,płaskownik ,kawałek blachy,bez specjalnej dbałości o wyglad i obawy ze spaw ściągnie-ot taki klej na goraco do alu.Wypróbowałem więc wiem co mówię.Problem pierwszy-konieczność nagrzania miejsca "spawania" elementu do temperatury topnienia lutu-alu dobrze przewodzi ciepło więc palnik o duzej wydajności,nie wolno stykać lutu z otwartym płomieniem więc trzeba grzać od drugiej strony,potem szczotką stalową rozetrzeć lut złozyc elementy i ponownie zalać lutem spoinę-instrukcja polska tego nie opisuje.Przy takiej technologii mamy zapewnione odkształcenie całej konstrukcji,lut płynie mniej wiecej w temperaturze 450 stopni C,alu topi sie niecałe 200 stopni wyzej.
Teraz co do pytania o klejenie-najlepiej uzyc któregoś z klejów z serii Locite-chyba jest nawet specjalny do aluminium,katowniki są wdzięcznym materiałem do sklejenia bo kleimy duzą powierzchnię,ale pamietać trzeba o dokładnym przygotowaniu powierzchni i starej zasadzie klebermajstrów-Klej wtedy najlepiej trzyma kiedy go nima.


lisow1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 02 gru 2004, 23:51
Lokalizacja: polska

#4

Post napisał: lisow1 » 08 lip 2005, 18:34

jestem tego samego zdania co poprzednik:lol:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#5

Post napisał: webserver » 09 lip 2005, 16:28

Kenzo pisze:Spoina z allegro-wypróbowałem-dobra lecz nie beznadziejna -tzn to spoiwo przeznaczone dla wojaków dla szybliego i w miare trwałego posmarkania bo nie mozna tego nazwać porzadnym spawaniem -elementów alu/katownik ,płaskownik ,kawałek blachy,bez specjalnej dbałości o wyglad i obawy ze spaw ściągnie-ot taki klej na goraco do alu.Wypróbowałem więc wiem co mówię.Problem pierwszy-konieczność nagrzania miejsca "spawania" elementu do temperatury topnienia lutu-alu dobrze przewodzi ciepło więc palnik o duzej wydajności,nie wolno stykać lutu z otwartym płomieniem więc trzeba grzać od drugiej strony,potem szczotką stalową rozetrzeć lut złozyc elementy i ponownie zalać lutem spoinę-instrukcja polska tego nie opisuje.Przy takiej technologii mamy zapewnione odkształcenie całej konstrukcji,lut płynie mniej wiecej w temperaturze 450 stopni C,alu topi sie niecałe 200 stopni wyzej.
Teraz co do pytania o klejenie-najlepiej uzyc któregoś z klejów z serii Locite-chyba jest nawet specjalny do aluminium,katowniki są wdzięcznym materiałem do sklejenia bo kleimy duzą powierzchnię,ale pamietać trzeba o dokładnym przygotowaniu powierzchni i starej zasadzie klebermajstrów-Klej wtedy najlepiej trzyma kiedy go nima.
Dzieki
wlasnie zastanawialem sie spisuje to spoiwo z allegro i juz wiem ze nie bede go uzywal :wink:
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#6

Post napisał: anoda » 11 lip 2005, 13:41

Dzięki za wypowiedzi.

Lutowania na gorąco nie przewidywałem własnie ze względu na długość spoin.
Odnosnie klejenia dalej jestem w tym samym miejscu - jak przygotować się do klejenia.
W ceownik 80x40x5 muszę wkleić dwa profile na długości 3 m. Profile te będą ównież przykęcone do ceownika. Obawiam się o czas jaki mi pozostanie na ustawienie i skręcenie elementów przed związaniem kleju.
Czy kleje mają taka ko0nsystencję jak kropelaka i są wstanie wnikać w szczeliny?

Pozdrawiam
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#7

Post napisał: markcomp77 » 11 lip 2005, 14:12

_________________
Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałował. - BROMBEL

Liczy się suma kosztów globalnych.
można powiedzieć też inaczej:

nie myli się Ten co NIC nie robi :)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#8

Post napisał: anoda » 11 lip 2005, 15:03

Po krótkim szperaniu w internecie i rozmowie telefonicznej uzyskałem następujące warianty wszystkie wymagające dokładwego odtłuszczenia powierzchni:
1 klej dwuskładnikowy Epidian 5 - czas do żelowania ok 5-10 min
2.Poxipol metaliczny - dwuskładnikowy czas wiazania 10 min
3. kropelka - nie zalecana do tak długich odcinków
4. Ośmiorniczka - oferuje długi czas wiązania - 24 godziny - ale jedna z powierzchni powinna być porowata.

A ja mam powierzcnię 3 x 300 cm i konieczność precyzyjnego ustawienia elementów??


"Osiołkowi w żłoby dano itd. "- jak pisał Julian Tuwim
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.


rafi_prv
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 24 maja 2005, 11:37
Lokalizacja: Gda?sk

#9

Post napisał: rafi_prv » 11 lip 2005, 17:32

Z tego co się oriętuję to można cjanopanem (jakimś lepszym niż te ogólnie dostępne w sklepach), ale robi się to dopiero po ustawieniu elementów podlewając krawędzie -cjanopan ma częściowo właściwości penetrujące.


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#10

Post napisał: rchobby » 12 lip 2005, 07:00

Loctite 330 dwuskładnikowy klej + aktywator, ok. 70zł. Dość szybki, po złożeniu czas pozycjonowania 1-2min. Spoina im cieńsza tym mocniejsza. Jedną stronę smarujemy klejem max. 0.5mm najlepiej 0.05-0.1mm, druga strona pryskana aktywatorem, złożyć obie części w ciągu 15min, ścisnąć. Po 1h 50% wytrzymałości końcowej. Po 24-72h uzyskuje pełną wytrzymałość, czas zależy od grubości spoiny. Używałem i mogę go polecić, wart swojej ceny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”