Chwytak ---- prosze o pomoc:((

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
michals010
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:06
Lokalizacja: Gliwice

#11

Post napisał: michals010 » 05 kwie 2006, 16:08

Witam. Czytałem odpowiedzi i sugestie, prezentowany przeze mnie model ma ograniczone możliwości. Czy ktoś mógłby ocenić ten schemat chwytaka, czy byłby on lepszy, chciałbym zobaczyć jakiś model(zdjęcie) tego chwytaka jak to wyglada i jakie są w nim mechanizmy. Zastanawiam się jak wygladałoby jego działanie. Czy moge prosić o pomoc.

Zapomiałem dodać że jest to projekt zaliczeniowy, nie ma byc to elenemt manipulatora(nie ma współpracować w danym manipulatorem) to ma być model. Pozdrawiam
Załączniki
001.JPG
001.JPG (11.61 KiB) Przejrzano 6785 razy



Tagi:


bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#12

Post napisał: bartek_iw » 05 kwie 2006, 21:33

ciekawe zagadnienie
jak bardzo zaawansowany mam byc projekt?
czy ma to byc cos naprawde nowego czy istnieje mozliwosc wykozystania elementow produkowanych przez firmy ktore sie tym zajmuja
bo tak ameryke na nowo odkrywac :wink: jest kiolka firm co zajmuje sie ze tak powiem chwytakami
-ja w projektach wykozystuje czasem takie elementy

firma destaco - elementy zaciskowe pneumatyczne
www.destaco.com

firma festo - masa elementow pneumatycnych silowniki liniowe, obrotowe itp
http://www.festo.com/INetDomino/r5/pl/c ... tal_pl.htm

firma merkle - silowniki hydrauliczne liniowe , obrotowe itp
http://www.ahp.de/polish/home/index.php


mozna zamiast ramion sprobowac zastosowac uchwyt 3 szczekowy samocentrujacy


no maly HIT na koniec
moze tu cos znajdziesz dla siebie
http://www.sommer-automatic.com/

ja nie mam czasu teraz by bardziej sie zaglebic w temat
zycze milego przegladania 8)


Autor tematu
michals010
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:06
Lokalizacja: Gliwice

#13

Post napisał: michals010 » 06 kwie 2006, 19:49

Witam serdecznie czy może mi ktoś powiedzieć jaki jest współczynnik tarcia statycznego gumy i stali po chce aby pryzmy były pokryte gumą, a niestety w poradniku mechanika nie mam takiej wartości prosze o pomoc.
P.S na google już szukałem :) Pozdrawiam


orfedeusz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 06 kwie 2006, 07:40
Lokalizacja: Zamość

#14

Post napisał: orfedeusz » 07 kwie 2006, 17:03

michals010 pisze:Witam serdecznie czy może mi ktoś powiedzieć jaki jest współczynnik tarcia statycznego gumy i stali po chce aby pryzmy były pokryte gumą, a niestety w poradniku mechanika nie mam takiej wartości prosze o pomoc.
P.S na google już szukałem :) Pozdrawiam
Ja coś znalazłem:
W tablicach współczynnik tarcia statycznego guma po ciałach stałych wynosi od 1-4µo
(tylko taka informacja jest najbliższa prawdzie)
dla porównania stal po stali to 0.15-0.6µo
Wzór dla ciał spoczywających względem siebie:
F≤µoN
Gdy zacznie się zsuwać to:
F≥µoN lub tgα≥µo
gdy:
F-siła ściskająca
N-siła nacisku (prostopadła do podłoża)
µo-statyczny współczynnik tarcia
α-kąt nachylenia równi do poziomu
To tyle myśle że pomogłem.


Autor tematu
michals010
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:06
Lokalizacja: Gliwice

#15

Post napisał: michals010 » 08 kwie 2006, 15:24

Dziękuje i pozdrawiam :)

[ Dodano: 2006-04-09, 12:27 ]
Witam mam pytanie, jak wyznaczyć charakterystykę przesunięciową i prędkościową podanego schematu chwytaka, jak dobrać zależności i jakim sposobem to obliczyć. Czy mógłby mnie ktoś nakierowac jak rozwiązać ten problem. Wiem że należy to zrobić wektorowo ale jak dokładnie je zaznaczyć na tym schemacie i co brać pod uwage. Bardzo prosze o odpowiedź i dziekuje.
Oto ten schemat:

[ Dodano: 2006-05-07, 09:42 ]
Witam czy może mi ktoś pomóc wyznaczyć charakterystykę siłową tego schematu, poniewż potrzebuje wyliczyć skok tłoka siłownika :) Prosze o pomoc
Załączniki
001.JPG
001.JPG (11.61 KiB) Przejrzano 6591 razy


Słotwa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 08 paź 2007, 21:21
Lokalizacja: Kraków

chwytak

#16

Post napisał: Słotwa » 08 paź 2007, 21:31

Witam
Ja również robię projekt chwytaka i nie wiem paru rzeczy więc chciałbym się z Tobą jakoś skontaktować bo nie lubię tak na forum pisać.
Fajnie by było jakbyś był z krakowa bo można by było przy piwku rozkminić kwestię chwytaka.
A jeśli nie jesteś z Kraka to napisz mi na priwa ([email protected]) co masz i co chcesz osiągnąć a ja Ci odpisze co ja mam i co ja chcę osiągnąć. ja muszę wykonać chwytaka fizycznie i zamontować go do fanuc'a.
Pozdrawiam.
Słotwa


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#17

Post napisał: Leoo » 09 paź 2007, 17:03

Lewe skrajne położenie tłoka wystąpi, kiedy belka 2 i 3 (2' i 3') ustawią się w linii prostej, co jednocześnie odpowiadać będzie maksymalnemu rozwarciu szczęk chwytaka. Jednak należy mechanizm zaprojektować z pewnym marginesem, uniemożliwiającym ustawienie 2 i 3 w linii prostej, gdyż w takim momencie układ może się zablokować. Prawe skrajne położenie tłoka będzie miało miejsce kiedy belki 2 i 2' ustawią się w linii prostej, w tym momencie szczęki będą maksymalnie ściśnięte. Teoretycznie można dalej przesuwać tłok w prawą stronę ale spowoduje to jedynie rozwieranie szczęk. Wystarczy narysować dwa skrajne położenia tłoka i wszystko będzie jastne. Największa siła zaciskająca wystąpi kiedy 2 i 2' będą w linii prostej. Charakterystyka prędkościowa jest nieliniowa. Zakładając liniowe przesunięcie tłoka z lewej na prawą, prędkość kątowa szczęk początkowo rośnie do chwili osiągnięcia kąta ok. 45° między 2 i 3 a następnie spada do wartości 0 kiedy kąt między 2 i 2' wyniesie 180° (będą w linii prostej).
Niestety nie mogę podeprzeć tych rozważań wzorami (nie jestem po mechanice) ale może coś rozjaśniłem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”