Mach 3 + CSMIO IP-M, problem z dużymi plikami

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#11

Post napisał: grzes_rupinski1 » 08 wrz 2016, 22:13

dziabi3 pisze: To czum nie masz zapasowego kontrolera na półce skoro masz aż trzy maszyny ?
Bo nikt łącznie ze mną nie podejrzewał że problem leży po stronie kontrolera
(jestem producentem maszyny w której wymieniany był kontroler)
A wymieniane było dosłownie wszystko
reinstalacje mach
komputery
sprawdzenie mechaniczne (sprzęgła, nakrętki, itd)
sterownik
silnik
dosłownie każdy kabel (łącznie z tasiemkami ) od osi która się przesuwał
dopiero założenie zapasowego kontrolera usunęło usterkę
Ja odsyłałem sterownik do naprawy i dostałem odpowiedz że ze sterownikiem wszystko jest ok (koszt sprawdzenia był znikomy ) ale sterownik przyszedł nie ten który wysyłałem .


„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway

Tagi:


Autor tematu
lukasz_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 65
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:16
Lokalizacja: Polska

#12

Post napisał: lukasz_ » 08 wrz 2016, 23:27

Dziabi, toś mi nosa przytarł ;)

Mam zapasowe sprzęgła, wrzeciona, falowniki, silniki, kontrolery silników, wózki, krańcówki i sporo innych rzeczy. No nie pomyślałem że jeszcze CSMIO muszę mieć zapasowe.
Dorzucę do tego ramę, śruby i mam zapasową maszynę :)
Poza tym stacjonując w okolicy Bydgoszczy, do CS Labu mam 15 minut jazdy samochodem po kontroler, jakby co. Więc szkoda że fatygowałem Grzesia z drugiego końca kraju, żeby spędził u mnie cały dzień na dojściu do tego gdzie był błąd.

Żeby było jasne - ja do chłopaków z CS Labu pretensji nie mam. Poprosiłem o zmianę tego jednego parametru, za co gotów jestem zapłacić.
Ze względów bezpieczeństwa odmówili - ok. Pełne prawo.
Nie wyolbrzymiajmy sytuacji. Zapytałem, otrzymałem odpowiedź, nakreśliłem swoją specyficzną sytuację, otrzymałem odpowiedź i przyjąłem do wiadomości.
Nie pisałem o kiepskim serwisie cs-labu, tylko o tym, że mój problem nie jest rozwiązany.

Pliki mają po 60-70MB kodu nawet i szykuję większe. Wiem, że jest to kwestia tych kilku sekund ustawianych w jednym parametrze, którego nie można zmienić. Zainstaluję sobie i7 i wywali mi błąd przy pliku dwa razy większym niż teraz, więc to nie jest rozwiązanie, jeśli inny system na jeszcze słabszym komputerze z takim programem sobie radzi.
Ja nie chcę tego problemu rozwiązać na chwilę. Albo się ten problem rozwiąże, albo nie.
Wychodzi, że w konfiguracji CSMIO + Mach3 zawsze da się wczytać na tyle długi kod, że błąd wywali. Dla mnie to przekreśla sens takiej konfiguracji. Przez rok nie miałem problemów z tym, ale coraz większe pliki wykonuję. Do tego kupiłem takie maszyny.

Zdaję sobie sprawę, że to nie jest wina kontrolera. To jest cecha takiego zestawu i tyle. Raz jeszcze powtórzę - dla mnie nieakceptowalna. Maszyna jest tylko narzędziem do wykonania pracy. Jeśli nie potrafi jej wykonać - może ją kontrolować jakikolwiek inny
system / sterownik, który będzie spełniał to jedno, moje i specyficzne wymaganie.

Jeśli chodzi o ustawienia uruchomienia wrzeciona, sprawdzę jutro w firmie. Ale powiedz mi, jakie ustawienie generuje błąd skryptu m3 i nie startuje wrzeciona średnio raz w miesiącu? A po restarcie błąd znowu nie występuje.
To nie jest ogromny problem akurat - po prostu mnie irytuje tylko, że operator ma niepotrzebny stres :)

W normalnych firmach, takie rzeczy naprawia się w kolejnych wersjach oprogramowania. W Machu z tego co mi wielokrotnie mówiono, takie kwiatki dodaje się w nowych wersjach. Dlatego wszyscy jadą na oprogramowaniu sprzed kilku lat, na mniej popsutym :)

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#13

Post napisał: k-m-r1 » 09 wrz 2016, 09:50

Panowie spokojnie bez bijatyki.

Komputer w przypadku CSMIO nie powinien mieć znaczenia a jednak ma bo na PC działa Mach3.
Czy w kodzie nie ma za dużo g28.1 G92 itp ... ? Wiem że Mach3 długo mieli te kody.


Proponuję zmienić na Mach4.
Miałem przypadki że wypasiony PC nie dawał rady z LPT !!!
Miałem przypadek że Maszyna gubiła kroki winny był dysk HDD.

CS Lab ma dobry serwis jak nie rozwiązują problemu to pomagają w inny sposób.
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
lukasz_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 65
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:16
Lokalizacja: Polska

#14

Post napisał: lukasz_ » 09 wrz 2016, 12:43

jaka bijatyka, bez jaj :)
po prostu ożywiona dyskusja, bo temat chyba ciekawy a dla mnie istotny.

Nad Mach4 myślałem, ale nie jestem w stanie przetestować tego, na czym mi zależy więc to kupowanie w ciemno.
Już raczej wolałbym rozwiązanie projektowane razem - czyli prędzej sterowanie od CS-LABu niż kolejna wersja Macha.

Zobaczymy


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#15

Post napisał: dziabi3 » 10 wrz 2016, 13:52

lukasz_

Rozumiem cię doskonale, ale tak jak pisałem, jak masz problem to męcz ich.
Oni też mają ful roboty i rożnych spraw.

Jak masz do nich 15minut drogi to wpadnij, pogadaj , nikt cię nie przegoni, a wręcz odwrotnie postawi kawę i pogada na spokojnie.
Pokażą ci nawet swoje oprogramowanie na profilu krzywej S które wymiata jak rakieta w porównaniu do Mach3 i Mach4.
Co najlepsze nie ma w nim miejsca na takie głupie problemy jak ładowanie gcodu.

Odnośnie problemu ładowania gcodu to powiem ci że spooooooore te twoje pliki.
Tak duże pliki wieszają komunikacje i to ostro bo Mach3 zużywa całe zasoby kompa.
Porozmawiam z nimi czy by odstąpili od swojej decyzji specjalnie dla ciebie :mrgreen:

W kwestii wymiany twojego kontrolera na inny, to wolą dmuchać na zimne bo kiedyś też był taki przypadek, że niby CSMIO/IP-S gubiło kroki. Do klienta wysłali nowy, a stary został w ich maszynie testowej i jeszcze ani razu im nie zgubiła ani jednego korku.
Dziwne mało prawdopodobne ale możliwe, więc nie mniej do nich żalu.

Obsługa klienta to ciężki kawałek chleba bo z rożnymi ludźmi się rozmawia, jedni kłamią, drudzy kłamią nie świadomie, trzeci są nerwowi a ostatni to fachowcy.
I wszystkich ich trzeba "zadowolić" aby klient nie ucierpiał finansowo i jeszcze wyszedł z twarzą zwycięscy :mrgreen:

Kolego odnośnie tego błędu makra M3 to nie pamiętam za pioruna o co chodziło ale już miałem raz taki numer u klienta i go rozwiązałem.
Musze brać coś na pamieć :mrgreen:


Aby rozwiązać ten problem za makrem M3 można dodać makor np. m20 a w nim nasłuchiwać sygnału falownika o osiągnięciu zadanej częstotliwości i wywalić alarm jak przez założony czas nie będzie tego sygnału.

Proste rozwiązanie jak drut a skuteczne.
Dodać to do postprocesora żaden problem.

Ale cały czas będę się upierał ze to niema praw się dziać , kilka lat pracowałem na tokarkach teraz na frezarkach i ani razu nie miałem tego problemu.
Postaram się dla ciebie przypomnieć sobie o co chodziło.

Prześlij mi zrzut ekranu ustawień wrzeciona.
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#16

Post napisał: dziabi3 » 13 wrz 2016, 13:05

Proszę bardzo :-)

Przetestuj i daj znać czy wystarczy 30 sekund (było 10)
Załączniki
setup_CSMIO-IP-M-2.854.zip
(4.69 MiB) Pobrany 163 razy
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


margor
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 24 lut 2005, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

#17

Post napisał: margor » 10 paź 2016, 00:02

Witam.
Pozwalam sobie dołączyć do dyskusji, bo temat jest bardzo ważny. Odnośnie makra M3, to istotnie czasem zdarza się skucha. Z tym akurat da się walczyć za pomocą jakiegoś makra (jak było wcześniej wspomniane) i nawet działa. Podobne historie dotyczą makra M6 - też mi się zdarzyło, albo nie wymieni w cale albo na narzędzie T+1 lub odwrotnie. Czasem nawet, zdążę nacisnąć czerwony guzik :) Cóż Mach jest tylko programem na PC i tyle. A PC jak wiadomo każde jest trochę inne i różnie bywa. Z moich skromnych doświadczeń najlepiej sprawują się dell'e, ale i tu też były niespodzianki. Nie mniej jednak, jest pewien rodzaj anomalii Macha, na którą nie mam pomysłu. Mianowicie przychodzimy rano do pracy, ochoczo włączamy program, startujemy maszynę i wszystko idzie dobrze do napotkania pierwszej komendy G1. Tak jakby jej nie było maszyna jedzie wszystko na G0. Efekt wiadomy, zwykle łamie narzędzie, ale ostatnio wyrwało przedmiot. Tak więc może ktoś ma na to patent? Będę wdzięczny ze wszech miar:)

Marek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”