Pomoc w budowie

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
michas25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Pomoc w budowie

#1

Post napisał: michas25 » 20 wrz 2007, 14:09

Witam serdecznie wszystkich urzytkowników i na samym początku szacuneczek za prowadzone forum. Mnustwo info, których raczej nigdzie indziej człowiek by sie nie doszukał. Teraz prośba. Czy znajdzie się ktoś, kto pomógłby zbudowac wypalarke plazmową CNC do celów warsztatowych (razem z ojcem prowadzę firmę). Maszyna taka rozwiązałaby wiele problemów i zncznie ułatwiła wszelkie prace. Zaplecze sprzętowe mam całkeim niezłe. Niestety sam sobie nie poradze. Może nie tyle konstrukcja, co całe sterowanie dobór silników, podłączenie tego i tp. Chciałbym, aby był to sprzęt z którego możaby wypalać elemnty ze standardowych arkuszy blachy i grubości do ok 30mm.
Oczywiści to wszystko w drodze obustronnej korzyści. Serdecznie pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#2

Post napisał: rockykon » 20 wrz 2007, 19:11

dlaczego miałbyś sobie nie poradzić ? masz chyba 2 ręce, jakąś wyobraźnie i umiesz czytać ewentualnie pytać (pisać) ... może za pierwszym razem nie zbudujesz mercedesa, ale napewno spełni to swoje zadanie, a gwarantuje ze jak poczytasz, wciągniesz się, to na pewno na jednej maszynce się nie kończy. A tak ktoś odwali za ciebie robotę, jakoś to pewnie będzie działać, ty niczego się nie nauczysz.

jakie pole robocze przewidujesz ? jeśli już będziesz szukal jakiś prowadnic liniowych, ewentualnie silników servo, enkoderów to daj znać..


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: qqaz » 20 wrz 2007, 19:22

No i wyszedł merkantylizm w poradzie :wink:


Autor tematu
michas25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

#4

Post napisał: michas25 » 21 wrz 2007, 09:50

oki, warunki są więc chętnie naucze sie czegoś nowego, będe jednak wdzięczny za wszelki wskazówki, może zacznijmy od wymagań, tak więc jak wspomianałem miałaby to być wypalarka o przestrzeni roboczej 1500x3000 i możliwości palenia blach do grubości 30 mm. Zastosowanie silników krokowych (nie wiem jakich), napęd to paski zębate (chyba,że miałby ktoś lepsze propozycje). Co do konstrukcji to postaram się coś pokombinować w opoarciu o propozycje i projekty kolegów z forum;)

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#5

Post napisał: rockykon » 21 wrz 2007, 10:12

narysuj najpierw jakąś wstępna konstrukcje, pooglądaj jak inni to zrobili, potem zobacz ile będzie wazyc taka wieka brama i jakie krokówki musiały by być żeby to udzwignąc .. serwa chyba będą lepszym rozwiązaniem ..

paski zębate są OK, najlepiej HTD, będziesz miał bezluzowe,

masz długa bramę wiec zastanów się pomiędzy 2 silnikami do napędzani bramy ( po jednym na stronę) albo jeden większy silnik, i przeniesienie momentu na 2 śruby długim pasem, albo może standardowo ( w tym przypadku chyba będzie to najgorsze rozwiązanie) jedna śruba po środku bramy, albo może listwy zębate zamiast śrub ? dokładności co do serki chyba nie są potrzebne w plazmie ...

jeśli blachy 30 mm to ile taka blacha waży ? chyba z tonę .. wiec musi być odpowiednio wytrzymała podstawa...


Autor tematu
michas25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

#6

Post napisał: michas25 » 21 wrz 2007, 12:50

podana max grubość 30mm to juz ekstremum, raczej żadko występująca, ale sie zdarza. wówczas na pewno nie jest to pełnowymiarowy arkusz, ale jak już to znacznie mniejsze płyty. Na konstrukcje przewiduje profile zamknięte. Poniewaz jest na warsztacie masa różnych materiałów, wybiorę coś na pewno żeby chociaz tu zaoszczędzić....Co do pozostałych podzespółw, to chciałbym żeby było to solidne i trwałe. Czy któś mógłby napisać troche o elektronice (sterowanie, soft).....???


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#7

Post napisał: pop9 » 21 wrz 2007, 17:51

proponuję zrobić to na listwach zębatych dla plazmy w zupełności wystarczy, a co do grubości blachy palnoej to myślę ze spokojnie bedziesz mógł nawet 40 palić bo stół zebrowany jest konstrukcją niezależną od torowiska !! nie przenosi sie naprężeń od ciężaru blachy na konstrukcje wypalraki!!


margor
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 24 lut 2005, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: margor » 23 wrz 2007, 20:53

Witam.
Jeśli można dodać swoje "pięć groszy" to również polecam listwy zębate do przeniesienia napędu. Stosowanie pasków zębatych, lub innych cięgien jest obarczone niska sztywnością napędu. Ja akurat niedawno zmajstrowałem taką wycinarkę i muszę sie przyznać do dużego błędu jakim było zastosowanie łańcuchów. Niska sztywność napędu objawia się drganiami całej bramy przy starcie i zatrzymaniu. Na wypalanym detalu wyraźnie widać drgania palnika w narożach. Owszem jest na to sposób przez zmniejszenie prędkości cięcia - tyle że, zamiast np. 6m/min dla blachy 1,5mm muszę zredukować do 1m/min przy małych otworkach, lub do 3m/min gdy jakość nie jest tak ważna.
Natomiast jako prowadnice polecam profile alu + pręty utwardzone + rolki - całkiem dobrze się sprawują przy rozsądnej cenie.
I jeszcze jedna kwestia - osłoń wszystko co się da przed pyłem którego powstaje ogromna ilość, zwykle wszystko w okół jest czarne. Nie zawsze jest zamontowany wyciąg spalin.
Kilka fotek mojego wynalazku spróbuję zamieścić w galerii.

Pozdrawiam Marek.


Autor tematu
michas25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

#9

Post napisał: michas25 » 24 wrz 2007, 22:38

heja, wielkie dzięki za zainteresowanie i wszelkie porady, nie specjalnie teraz u mnie z czasem, dlatego prace nad maszynką póki co w miejscu, ale mam nadzieje, że w końcu konkretnie się za to zabiorę. Troche juz przeglądałem materiałów dotyczących konstrukcji, ale jeszcze bez konkretów. Będe wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, serdecznie pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”