Rysunek części poprawa

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Azaks
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 44
Rejestracja: 07 gru 2015, 06:12
Lokalizacja: Kraków

Rysunek części poprawa

#1

Post napisał: Azaks » 04 maja 2016, 14:16

Witam dostałem taki oto rysunek do poprawy, nie ma na nim wszystkich pomiarów , a ponadto , niektóre części są źle odwzorowane. Ma nie być żadnych niewidocznych krawędzi. Nie bardzo wiem jak poprawić swój rysunek.
Załączniki
rydz1.png
zadanie
rydz1.png (8.44 KiB) Przejrzano 1135 razy
rydz.png



Tagi:


kyjo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 125
Rejestracja: 27 wrz 2011, 16:51
Lokalizacja: Warszawa Pd

#2

Post napisał: kyjo » 04 maja 2016, 21:26

Trywialne błędy mnie uczyli że średnice sie wymiaruje przez "fi" to po pierwsze, a jak ty chcesz ją zwymiarować to juz nie ogarniam.
Staranność mów wiele do życzenia.
Ogólnie jakby to powiedział mój wykładowca ze szkoły - Wszystko jest źle!
Proponuje poczytać Rysunek techniczny maszynowy Dobrzański, ewentualnie Lewandowskiego teżtam znajdziez to co potrzebujesz


Autor tematu
Azaks
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 44
Rejestracja: 07 gru 2015, 06:12
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: Azaks » 05 maja 2016, 06:34

A to nie jest czasem tak, że jeśli widać że wymiarujemy okrąg - u mnie widać to fi nie potrzebujemy ? Mnie tak uczyli :)


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 05 maja 2016, 09:39

Ale u ciebie nie widać!

Ta dziura zwymiarowana 20 może być np. zarówno okręgiem, jak i kwadratem.Trzeciego rzutu nie ma, a więc trudno określić, czym jest.

Po drugie piszesz bzdury, bo:

Przy wymiarowaniu średnic powierzchni obrotowych liczbę wymiarową poprzedza się znakiem Ø (czyt. fi), niezależnie od tego czy wymiar średnicy ma być podany w rzucie na płaszczyznę równoległą do osi powierzchni obrotowej, czy też w rzucie, na którym powierzchnia obrotowa jest pokazana w postaci okręgu. Znaku nie pisze się, gdy wymiar średnicy podany jest w postaci symbolu "D" lub "d" lub przed oznaczeniem gwintu (bo wtedy masz M, albo Tr). Przy wymiarowaniu promieni łuków linię wymiarową prowadzi się od środka łuku i zakańcza grotem od strony łuku. Liczbę wymiarową poprzedza się literą "R". Wymiar promienia powierzchni kulistej poprzedza się małym kółkiem przed znakiem "R".

I tego się naucz!


Autor tematu
Azaks
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 44
Rejestracja: 07 gru 2015, 06:12
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: Azaks » 05 maja 2016, 12:38

Ok rozumiem, mój błąd. Chodziło mi o wymiar 52, nie o 20, bo tam faktycznie nie wiadomo co jest i dowiedzieć się raczej nie da :) A co powiecie na temat odwzorowania ? Wszystko jest, czy jakiś detal mi umknął ? I jakbyście mogli jeszcze wspomnieć o wymiarach , które by się przydało nanieść :) Dzięki wielkie za uwagi i pozdrawiam


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1231
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Paryż

#6

Post napisał: rc666 » 05 maja 2016, 13:16

Jest jeszcze kilka rzeczy ktorych NIE zwymiarowales.
Ja ci nie powiem ktore to sa, sam pomysl.
Powiem tak: pomysl jak bys zrobil ten detal I wtedy wyjdzie ktorych wymiarow brakuje.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 05 maja 2016, 13:23

Brak tego trzeciego rzutu każe nam się domyślać pewnych rzeczy. Z drugiej strony, skoro ich nie ma, to możemy sobie te fragmenty przyjąć dowolnie.

Przyjmujemy, że ten element to kawałek profilu, o przekroju takim, jak na górnym rysunku (taka szyna). Z boku, na przelot wywiercono (w odległości 45) otwór Φ20. Poza tym (patrz na górny rysunek) przefrezowano (albo już tam było w profilu) z jednej i drugiej strony wybranie, właśnie przez ten otwór. Na jaką głębokość i jaka jest szerokość tego wybrania? Później odwrócono o 90 stopni i zrobiono to samo - na otworze te wybrania się krzyżują, stąd masz te kreski od niewidocznych krawędzi po bokach. To też bez wymiarów.

Na tym drugim rzucie widzisz pod otworem krzyż. Na górnym rysunku jest okrąg, czyli tam będzie wywiercony otwór (przyjąłeś że Φ62H6). Pionowe kreski przy krzyżyku, to dolne wybranie na przelot w szynie, a pionowe? W "dnie" są dodatkowe prostopadłe wycięcia, które chyba też powinno się uwzględnić - to one widać, jak patrzysz z góry przez otwór.

Moim zdaniem chodzi o wykorzystanie wyrwań (przekrojów cząstkowych) w rysunku, tak żeby wszystko jednoznacznie pokazać.


Autor tematu
Azaks
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 44
Rejestracja: 07 gru 2015, 06:12
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: Azaks » 05 maja 2016, 16:57

Obrazek

Naniosłem uwagi, tak powinno być? : )


kyjo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 125
Rejestracja: 27 wrz 2011, 16:51
Lokalizacja: Warszawa Pd

#9

Post napisał: kyjo » 05 maja 2016, 18:21

Źle!
Narysuj jeszcze raz te rzuty a przy okazji sie zastanów co rysujesz bo skopałeś to na maxa.


Autor tematu
Azaks
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 44
Rejestracja: 07 gru 2015, 06:12
Lokalizacja: Kraków

#10

Post napisał: Azaks » 05 maja 2016, 19:20

A mógłbyś powiedzieć co konkretnie jest źle w tym rysunku ? Bo samo źle to mi dużo nie mówi, z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”