Nowy - budowa frezarki

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
spad
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2016, 18:45
Lokalizacja: warszawa

Nowy - budowa frezarki

#1

Post napisał: spad » 17 mar 2016, 19:00

Witam
na wstępie chciałem się krótko przywitać, a więc witam nazywam Się krzysztof i jestem z Warszawy

ok więc tak na dzień dobry mam parę pytań odnośnie budowy frezarki.
Założenia jakie mam to aby pole robocze miało około 500x500mm
konstrukcja drewniana z płyty meblowej 18mm wzmacnianej kątownikami, konstrukcja będzie z ruchomym "łóżkiem"
sercem tego projektu będzie tzn już jest arduino z cnc shieldem plus stepsticki, motorki jakie mam to minebea 23LM-C720-02 parametry to: prąd 1,5A, napięcie 12V, moment obrotowy 0,8Nm, 1,8 deg/step, rezystancja 8 ohmów. Sterowane to będzie darmowym programem GRBL controll. I tu pojawia się moje pierwsze pytanie- mam problem z utworzeniem g-kodu rysunki głównie rysuje w solidworksie i eksportuje do dxf-a ale niepotrafie ich póżniej przerobić na nc lub inny czytany przez grbl kod.
napędami osi na razie będą zwykłe śruby m18 a prowadnicami rury fi20. i tu kolejne pytanie- ok śruby z czasem wymienię na kulowe lub trapezowe ale głównie chodzi mi o zrobienie w miarę budżetowo prowadnic, mój pomysł to wykorzystanie rur ze stali nierdzewnej fi 20 i gr ścianki 1,5 i na to łożyska liniowe do których będą dorobione obudowy jakie ewentualnie mam jeszcze opcje na zrobienie prowadnic ??
wrzecionem będzie ręczna frezarka mkaity, która naprawdę nieźle sobie radzi z drewnem, plexy, allu.

z góry dziękuje za podpowiedzi



Tagi:


Witty
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 26 lut 2016, 20:06
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: Witty » 17 mar 2016, 19:20

W wolnych chwilach pracuję nad podobnym do Twojego projektem ;) Skoro zdecydowałeś się na Arduino+grbl, to polecam zbadanie tematu ChiliPeppr, ja zacząłem tutaj:


poczciwy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 02 lut 2011, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: poczciwy » 18 mar 2016, 10:14

stali nierdzewnej fi 20 i gr ścianki 1,5
To się nie sprawdzi rury są za mileńkie i za mało dokładne bardzo szybko zniszczysz i rury i łożyska.


Autor tematu
spad
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2016, 18:45
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: spad » 19 mar 2016, 12:22

a jakaś alternatywa budżetowa wałków do cnc ?
poczciwy pisze:
stali nierdzewnej fi 20 i gr ścianki 1,5
To się nie sprawdzi rury są za mileńkie i za mało dokładne bardzo szybko zniszczysz i rury i łożyska.


TwinB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 02 sty 2016, 17:59
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: TwinB » 20 mar 2016, 18:41

hartowane szlifowane wałki przeznaczone na tego typu prowadnice

Awatar użytkownika

crooveck
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 22 mar 2012, 11:46
Lokalizacja: Konstancin

#6

Post napisał: crooveck » 22 mar 2016, 11:35

Jeśli zamierzasz zmienić śruby napędowe na trapezowe albo nawet kulowe (co moim zdaniem jest bez sensu przy takiej drewnianej konstrukcji!) to zdecydowanie zacznij od porządnych prowadnic.

Tak jak pisze TwinB nie kombinuj z żadnymi gazrurkami tylko od razu weź porządne hartowane wałki przeznaczone do tego typu konstrukcji. Nie są one bardzo drogie, a bez problemu dostaniesz gotowe łożyska liniowe i zaoszczędzisz sobie sporo pracy i emocji.

Jeszcze lepiej będzie jak poświęcisz trochę czasu na projekt w jakims programie CAD i zaprezentujesz nam swój pomysł zanim zabierzesz się za jego budowę.


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#7

Post napisał: etet100 » 22 mar 2016, 12:32



Autor tematu
spad
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2016, 18:45
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: spad » 23 mar 2016, 08:32

crooveck pisze: Jeszcze lepiej będzie jak poświęcisz trochę czasu na projekt w jakims programie CAD i zaprezentujesz nam swój pomysł zanim zabierzesz się za jego budowę.
ok mam wstępny projekcik co prawda nie dokończony :P
ps kurcze nie mogę dodać innych plików, dodaje pliki na podglądzie je widać a jak wysyłam to jest pusto hmmm:(
Załączniki
c.JPG

Awatar użytkownika

crooveck
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 22 mar 2012, 11:46
Lokalizacja: Konstancin

#9

Post napisał: crooveck » 23 mar 2016, 12:43

Takie prowadnice na długości ponad 1 metra będą się znacząco uginały od sumy ciężaru własnego, ciężaru stołu i ciężaru obrabianego elementu. O uginaniu pod wpływem obciążeń wynikających z obróbki już nie wpominając... To pierwsza uwaga. Druga to brak jakichkolwiek wzmocnień przeciwstwiających się naprężeniom poprzecznym (trójkątne wstawki w narożnikach).
Przemyśl jeszcze raz całą konstrukcję. Taka może nadawać się do zbudowania masywnej drukarki 3D ale raczej nie frezarki, gdzie siły działające na obrabiany materiał są wielokrotnie większe.

Możesz zapoznać się z maszynami skrzynkowymi np. projektem OprawcyFotografii lub Kompaktowym drewniakiem CNC. Tego typu maszyny mają prawdopodobnie najlepszą z możliwych do osiągnięcia sztywności przy zachowaniu konstrukcji drewnianej. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że zachowuję się to niemalże jak konstrukcja monolityczna.


Autor tematu
spad
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2016, 18:45
Lokalizacja: warszawa

#10

Post napisał: spad » 24 mar 2016, 16:36

pod stołem w połowie długości mam zamiar jeszcze wstawić 2 półkuliste wstawki z teflonu które będą usztywniać
narazie kombinuje jak najtaniej kupić wałki bo nie ukrywam ale mam ograniczony budżet

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”