Tokarka nieprawidłowo toczy

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Pralina
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 24
Rejestracja: 02 gru 2013, 12:17
Lokalizacja: małopolska

Tokarka nieprawidłowo toczy

#1

Post napisał: Pralina » 10 lut 2016, 12:27

Witam,
mam problem tego typu, że tokarka do drewna (moc silnika to 1.4 kW, obroty na silniku 1400) toczy mi jajo zamiast owalu. Różnica to około 1 mm na obwodzie.
Jest to stara żeliwna konstrukcja z dość mocnym silnikiem. Pan, który próbował coś zaradzić na ten problem pomógł ale w pewnym stopniu. Tokarka nadal toczy jajo.

Co zostało zrobione:

Silnik mam zamontowany na płycie. Został on dodatkowo ustabilizowany prętami aby nie wywoływał dodatkowych drgań.
Pas został poluzowany bo ponoć był za mocno naciągnięty i przenosił drgania.
Został również przetoczony wał wraz (w miejscu gdzie mocuje się uchwyt tokarski).

Niestety problem jest nadal :/

Ponieważ nie mam tarczy zabierakowej, którą się powinno przykręcać do wału tylko ową tarczę mocuję w uchwycie tokarskim, to możliwe że przez to mam nadal drgania na materiale i przez to mi źle toczy?

Czy po prostu mam za duże obroty?



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 10 lut 2016, 12:39

Sprawdź geometrię maszyny i luz na łożysku wrzeciona najpierw. Czujnik zegarowy i sprawdź bicie samego uchwytu tokarskiego na czole i na obwodzie.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Pralina
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 24
Rejestracja: 02 gru 2013, 12:17
Lokalizacja: małopolska

#3

Post napisał: Pralina » 11 lut 2016, 10:23

A można jaśniej zibi?
Nie siedzę w temacie za bardzo.


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 11 lut 2016, 10:31

Jeśli masz czujnik https://www.google.pl/search?q=czujnik+ ... CVwQsAQILw to możesz sprawdzić jak zachowuje się wrzeciono bez obciążenia, czy ma luzy i czy uchwyt po zamontowaniu ma bicie.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Pralina
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 24
Rejestracja: 02 gru 2013, 12:17
Lokalizacja: małopolska

#5

Post napisał: Pralina » 11 lut 2016, 11:43

Hmm napisze tak, gdy uchwyt tokarski jest zamocowany to nie ma bicia (ocena wzrokowa). Wcześniej miało bicie, ponieważ gdy wyłączałam tokarkę to aż cała drżała (tokarka waży jakieś 230 kg) . Tak jak pisałam już wcześniej Pan fachowiec zrobił wszystko co mógł i jest w sumie ok. Natomiast, gdy toczę element na tarczy zabierakowej to po jakimś czasie, gdy już papierem wygładzam, czuję drgania w palcach... Element ewidentnie ma jakieś bicia. I nie wiem czy w dalszym ciągu o co chodzi.... :(
Ponoć są za wysokie obroty, tak stwierdził fachowiec. I lekkie bicie jest nadal.


Autor tematu
Pralina
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 24
Rejestracja: 02 gru 2013, 12:17
Lokalizacja: małopolska

#6

Post napisał: Pralina » 18 lut 2016, 19:09

Nikt nie pomoże?

To może chociaż ktoś doradzi jaki falownik będzie pasował do mojego silnika:
Załączniki
silnik tokarka.jpg
silnik


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#7

Post napisał: zibi » 18 lut 2016, 19:32

W kwestii bicia detalu. Myślę, że drewno ma twardość tak nierównomierną iż podczas toczenia w tym co było osiowe poprawnie wykonane po pewnym czasie wygniata się nierównomiernie i przesuwa z osi i powstaje bicie. Jeśli masz zegar jesteś to w stanie sprawdzić. Papier wygładzając też zbiera nierównomiernie miękkie - twardsze na obwodzie i powstaje owal - elipsa co można odczuwać jako bicie.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Pralina
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 24
Rejestracja: 02 gru 2013, 12:17
Lokalizacja: małopolska

#8

Post napisał: Pralina » 18 lut 2016, 20:04

Niestety nie posiadam owego zegara...


Autor tematu
Pralina
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 24
Rejestracja: 02 gru 2013, 12:17
Lokalizacja: małopolska

#9

Post napisał: Pralina » 26 lut 2016, 13:18

Wyczytałam na forum zagranicznym, że taki problem pojawia się przy zbyt dużych obrotach... Tak że pozostaje mi albo koło pasowe albo falownik.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#10

Post napisał: ak47 » 03 mar 2016, 19:17

Ale do toczenia drewna obroty nie mogą być zbyt małe. Jak będą małe to w ogóle nie będzie się dało toczyć. Jakieś 1000 obrotów to myślę optimum żeby toczyć drewno. Jak będzie ze 2000 to na pewno nie zaszkodzi.

Co do bicia wrzeciona to jest bez znaczenia. Chyba że wrzeciono w łożyskach lata jak wiadro w studni.
Jeśli na wzrok nie widzisz bicia uchwytu to na pewno po toczeniu nie powinno być jajek. Dopiero jakbyś odmocował i zamocował detal to wtedy może jakieś jajko wyjść (bo nóż będzie zbierał jedną stronę wałka tylko jeśli zamocowujesz niecentrycznie).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”