Zakup poziomego centrum tokarkiego

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#11

Post napisał: dan-cnc » 30 gru 2015, 11:44

Wcześniej korzystałem z podwykonawców i oczywiście elementy były szlifowane.
W związku z tym że nie mam doświadczenia z tego typu obróbką biorę pod uwagę inne operacje technologiczne dla uzyskania wymaganego wymiaru/tolerancji.

Elementy są krótkie i nie przekraczają dł. max. 100 mm. Przy max średnicy 30 mm.
Z reguły jest to stosunek średnicy do długości 1 do 1 max 1 do 3

Przeglądałem wczoraj jeszcze kilka maszyn zastanawiam się czy nie zejść z wielkością toczenia średnica 200 mm. + długość 400/ 500 mm.
Poniżej przeglądane tokarki.

Nakamura Tome SC 150

TAKISAWA TCY-160 YS L5

Mazak QUICK TURN NEXUS 100-II MSY

DMG MORI NLX 1500

W dalszym ciągu nie wykluczam dodatkowej osi Y, chyba że sztywność zaważy o dokładności.

Ps.
Co do dokładności to jak dobrze pójdzie to pod koniec lutego 2016 będę miał maszynę której dokładności są na poziomie 0,0001

I w takim przypadku bez specjalnego pomieszczenia do obróbki się nie obejdzie.



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#12

Post napisał: CFA » 30 gru 2015, 11:55

dan-cnc pisze:Co do dokładności to jak dobrze pójdzie to pod koniec lutego 2016 będę miał maszynę której dokładności są na poziomie 0,0001
Chyba mylisz pojęcia dokładności maszyny (ustawianie i pozycjonowanie) z dokładnością wykonania. Napisz czym chcesz to mierzyć, bo raczej nie rozmawiamy o tym samym :-)


Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#13

Post napisał: dan-cnc » 30 gru 2015, 12:17

Chyba mylisz pojęcia dokładności maszyny (ustawianie i pozycjonowanie) z dokładnością wykonania. Napisz czym chcesz to mierzyć, bo raczej nie rozmawiamy o tym samym :-)
Ja pisałem o dokładnościach samej maszyny, nic nie wspominałem o dokładności wykonania na detalu myślę że powinienem osiągnąć o poziom niżej czyli +/-0,001 :-)

Ten temat proszę potraktować jako ciekawostkę, jak uruchomię maszynę to podzielę się informacją.

Zajmijmy się tokarką ;-)


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: CFA » 30 gru 2015, 12:39

dan-cnc pisze:
Chyba mylisz pojęcia dokładności maszyny (ustawianie i pozycjonowanie) z dokładnością wykonania. Napisz czym chcesz to mierzyć, bo raczej nie rozmawiamy o tym samym :-)
Ja pisałem o dokładnościach samej maszyny, nic nie wspominałem o dokładności wykonania na detalu myślę że powinienem osiągnąć o poziom niżej czyli +/-0,001 :-)

Zajmijmy się tokarką ;-)
Podawałeś tolerancje i wymagania dokładności detalu rzędu ułamków mikrona -
więc zanim wyprodukują taką tokarkę, która to zagwarantuje chciałbym się dowiedzieć jak masz wyposażone laboratorium, żeby zweryfikować w praktyce rezultaty obróbki.
Zejdź na ziemię - nie osiągniesz jednomikronowej dokładności w detalu z tokarki czy frezarki a i na przemysłowej szlifierce jest to niezwykle trudne.
Rozumiem, że chcesz najdokładniej jak się da, ale to nie oznacza mikronów.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#15

Post napisał: ma555rek » 30 gru 2015, 13:02

Może ustalcie najpierw jednostki - jeden pyta w calach, reszta mu w mm odpowiada. :wink:
Pasjonat


Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#16

Post napisał: dan-cnc » 30 gru 2015, 13:20

Tokarka ma wykonywać bardzo dokładną obróbkę w materiałach hartowanych.
Większość prac w średnicach poniżej 60 mm.
Tolerancja obr. kołowość 0,001 mm. długości 0,002/0,004 mm.
Dokładności zostały ustalone na samym początku ;-)

Jeśli ktoś z forumowiczów miał, ma do czynienia z wymienionymi wyżej maszynami proszę o podzielenie się doświadczeniem. :-)


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#17

Post napisał: jasiu... » 30 gru 2015, 14:11

Dołożę swoją wątpliwość.

A powierzchnia to jest jakaś wymagana, czy nie ma to żadnego znaczenia?

Poza tym, moim zdaniem, to jest bzdura. Gość pisze, że "w materiałach hartowanych". A w tych materiałach nie da się tak po prostu przybrać dwie setki na korektorze, bo z powodu twardości materiału wcale dwie setki mogą nie wyjść. To też zależy od tego, ile naddatku ktoś przeznacza na tzw. przejście do pomiaru i na gotowo.

Moim zdaniem podobne problemy można rozwiązać, kombinując (jeśli robota powtarzalna) z zamieszczanymi w imakach narzędziowych napędzanymi mikroszlifierkami, z tym, że to dość wymagający temat, żeby w ten sposób uzbroić maszynę. Bo poszczególne zespoły trzeba będzie indywidualnie pewnie wykonać. No i takie zespoły muszą się w maszynie po prostu mieścić.

A tak w ogóle, to narzędzia, które tę dokładność mają dać przemyślałeś?


Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#18

Post napisał: dan-cnc » 30 gru 2015, 15:05

A powierzchnia to jest jakaś wymagana, czy nie ma to żadnego znaczenia?
Tak nie wspomniałem o chropowatości pow. planuje osiągnąć Ra na poziomie 0,63/0,32 (z toczenia).
Poza tym, moim zdaniem, to jest bzdura. Gość pisze, że "w materiałach hartowanych". A w tych materiałach nie da się tak po prostu przybrać dwie setki na korektorze, bo z powodu twardości materiału wcale dwie setki mogą nie wyjść. To też zależy od tego, ile naddatku ktoś przeznacza na tzw. przejście do pomiaru i na gotowo.
Nie jest to wcale bzdura, wiadomo że aby uzyskać takie dokładności trzeba cały proces zaplanować i ustalić. Doświadczenie z takich obróbek pozwala skrócić czas przygotowania.
Moim zdaniem podobne problemy można rozwiązać, kombinując (jeśli robota powtarzalna) z zamieszczanymi w imakach narzędziowych napędzanymi mikroszlifierkami, z tym, że to dość wymagający temat, żeby w ten sposób uzbroić maszynę. Bo poszczególne zespoły trzeba będzie indywidualnie pewnie wykonać. No i takie zespoły muszą się w maszynie po prostu mieścić.
I z tym podejściem się zgodzę trzeba zastosować rozwiązania niekonwencjonalne jak wspomniane mikroszlifierki (brałem to pod uwagę).

Temat będzie wdrażany i dlatego założyłem go na forum aby zrobić tak zwaną burzę mózgów ;-)

I do tego jest mi potrzebna sztywna tokarka :-)

Jeszcze jedna prośba nie łapcie mnie za słówka jak "w materiałach hartowanych"
Wiadomo że materiał hartowany może mieć 40 HRc jaki i 68 HRc , różnie te materiały się obrabia.
Dlatego nie rozpisuję technologi wykonania, bo do końca jej nie znam (dopiero powstanie w oparciu o nowy zakup).
Nie zamieszczam rys. detali bo jest to tajemnica firmy, mogę napisać że są to elementy do form wtryskowych odpowiadające za wtrysk tworzywa gdzie występują duże ciśnienia i dlatego takie tolerancje.
Ilości szt. do wykonania od kilki do kilkudziesięciu na zlecenie, temat wraca cyklicznie.
Na chwilę obecną tokarka ma służyć tylko i wyłącznie na potrzeby własne, jak już wszystko się dopracuje i pozna możliwości maszyny wówczas nie wykluczam zleceń zewnętrznych.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#19

Post napisał: CFA » 30 gru 2015, 15:30

dan-cnc pisze:Nie jest to wcale bzdura, wiadomo że aby uzyskać takie dokładności
Proszę napisz czym mierzyć chcesz.

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#20

Post napisał: Mat3ys » 30 gru 2015, 16:00

Suwmiarką z lidla za całe 24,99zł.

Wybaczcie to było silniejsze ode mnie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”