Jakie tanie CNC do tworzyw sztucznych.

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

#11

Post napisał: Ganz_Conrad » 26 sie 2015, 13:11

pomyśl nad maszyną tego typu
dzięki, wygląda ciekawie. z tego co widzę wszystkie są na LPT, więc warto się zastanowić, czy nie lepiej pracować na jednym komputerze, czyli poszukać coś z USB.
Co sądzicie o zakupie projektu, zleceniu wycięcia wszystkich elementów i złożeniu w całość?
np to:
http://olx.pl/oferta/projekty-frezarek- ... f73a152a00



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#12

Post napisał: dance1 » 26 sie 2015, 18:42

czy to usb czy lpt warto trzymać się zasady, komputer wyczyszczony tylko z programem sterującym, wszystkie niepotrzebne sterowniki, oszczędzania energii itp bzdety wyłączone. Tak sobie niespodzianek zaoszczędzisz.
W sklepie forumowym były dostępne jakieś projekty maszyn, kilku kolegów także udostępniało, warto poszukać.
Jaki budżet na maszynę?
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#13

Post napisał: kubus838 » 26 sie 2015, 20:19

dance1 pisze: "Nie możesz dzielić maszyn względem materiału" bzdura totalna, posiadam centrum do obróbki kamienia, szkła, pole robocze 4000x3300, 6 osi i maszyna ma niewielkie szanse na obróbkę aluminium, pomimo wrzeciona 10kW i ponad 10 Ton, o centrum do obróbki drewna nie ma już co wspominać, także właśnie maszyna jest tworzona pod materiał obrabiany, ploterów do lekkich zadań na rynku także nie brakuje.
A dlaczego na tej maszynie nie można obrabiać aluminium?
dance1 pisze:"To czy frezujesz metal tworzywo czy drewno to juz jest kwestia pliku z g-codami czyli tzw, strategii obróbki."
Taa bredzimy dalej, wszędobylskie camy, strategie itp pierdoły żeby wyciąć kilka otworów itp, pozazdrościć, do obróbki pianki okumy, pumy itp zwierzaki najlepiej polecać za 100k$ oczywiście :mrgreen:
To nie brednie - tak się dzisiaj to robi.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#14

Post napisał: dance1 » 26 sie 2015, 21:04

kubus838 pisze:
A dlaczego na tej maszynie nie można obrabiać aluminium?

To nie brednie - tak się dzisiaj to robi.

robert
gdyż maszyna projektowana była pod kamień i szkło, oczywiście pierdoły z alu wykona bez problemu ale z obróbką wielkich gabarytów w 5-6 osiach zapomnij, inne konstrukcyjne rozwiązania itd, długo można by się rozpisywać.

Dzisiaj to masz w każdym sterowaniu wbudowane wizardy/szablony co proste obróbki robisz z pulpitu a nie strategie pudełkowe w camach obmyślasz, a jak masz coś w głowie to bzdury tego typu palcem wyklepiesz znając kilka podstawowych G-kodów.
Oczywiście każdy robi jak chce czy też jak umie, nic mi do tego.
Sorry za OT i koniec z mojej strony.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#15

Post napisał: Yogi_ » 26 sie 2015, 21:45

Witam :-)
dance1 pisze:Jaki budżet na maszynę?
Wg https://www.cnc.info.pl/topics86/jakie- ... htm#504510 jakieś 1000 USD. Hmm to może coś takiego .
Co prawda bez wrzeciona i falownika ale na początek choćby wyżej wymieniony dremel a później można coś dokupić. W dodatku dla obudów (rozumiem, że chodzi o przód) o wymiarach do (ok) 300x800 głębokość może być i z pół metra :-)

P.S. Żeby nie było: nie moje, sprzedawcy nie znam :-D
Pozdrawiam
Krzysiek


Autor tematu
Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

#16

Post napisał: Ganz_Conrad » 27 sie 2015, 10:18

Yogi_, dzięki, przeglądałem wczoraj tą ofertę i wydaje się być ciekawa.

[ Dodano: 2015-08-27, 10:23 ]
dance1 pisze:komputer wyczyszczony
czyli osobny, cenna informacja. Czytałem na forum o korzystaniu z tego samego laptopa do projektowania i sterowania poprzez USB, stąd moja wątpliwość.
Podejrzewam, że to kwestia ilości pamięci, zwiech itp, więc do ogarnięcia w przyszłości. Osobny dziadek PC nie jest żadnym problemem.

[ Dodano: 2015-08-27, 10:28 ]
dance1 pisze:W sklepie forumowym były dostępne jakieś projekty maszyn
przeglądałem to:
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/projekty_maszyn.htm
zwłaszcza ten X-750mm, Y-500mm, Z-70mm i też się zastanawiałem, dlaczego nie są polecane. Może przekraczają budżet?. Jeszcze nie dzwoniłem do sprzedawcy.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#17

Post napisał: kubus838 » 27 sie 2015, 11:13

Ganz_Conrad pisze: czyli osobny, cenna informacja. Czytałem na forum o korzystaniu z tego samego laptopa do projektowania i sterowania poprzez USB, stąd moja wątpliwość.
Podejrzewam, że to kwestia ilości pamięci, zwiech itp, więc do ogarnięcia w przyszłości. Osobny dziadek PC nie jest żadnym problemem.
Z praktyki powiem, że musi być osobny i odpowiednio przygotowany. Trzeba mu wyłączyć autostart aby żaden program się nie włączał podczas pracy frezarki. Jak również trzeba zablokować dostęp do internetu. Komputer który steruje frezarką powinien mieć zainstalowany tylko jeden program - program sterujący tą frezarka i oczywiście to co zainstalujesz przy instalacji samego systemu. Wszelkie połączenia sieciowe muszą być wyłączone. A ponoć najlepszym komputerem do tego celu jest stary IBM - tak wyczytałem tu na forum gdzie pisali ludzie którzy takie komputery podłączyli właśnie do obrabiarek z różnymi sterownikami. Pamięci RAM musi mieć jak na najwięcej tzn. tylo ile możesz zamontować w slotach. Czy będziesz się komunikował z frzazarką poprzez LPT czy USB to już Twój wybór. Ja to robie poprzez LPT i dotąd żadnego problemu nie miałem z komunikacją. Ponoć poprzez USB nie jest to idealne rozwiązanie - tak przeczytałem tu na forum. Ale może niech się wypowiedzą ludzie którzy korzystają z USB. I tak skonfigurowane komputery mam do sterowania obrabiarkami. Na innym komputerze mam zainstalowany CAD/CAM i też bez możliwości podłączenia go do internetu - aby czegoś nie złapać.

robert


Autor tematu
Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

#18

Post napisał: Ganz_Conrad » 27 sie 2015, 12:33

zakładam,że brak internetu nie wyklucza karty sieciowej i spięcia po sieci, bo aż trudno byłoby uwierzyć, że trzeba biegać z usb stickiem...


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#19

Post napisał: kubus838 » 27 sie 2015, 16:27

Raczej nie wyklucza. Ale po co Ci karta sieciowa? Jeżeli zaczynasz komunikacje przez ethernet to niech się wypowiedza ludzie którzy to już robili. Mnie tłumaczono, że komputer podczas obróbki powinien mieć tylko do roboty samą obróbke mówiąc w dużym skrócie. Każde powtarzane protokoły sieciowe, uruchamiane aplikacje powodują, że komputer musi wykonywać dodatkowe czynności - a w takiej sytuacji mogą zdażyć sią różne cuda. Ja po przygotowaniu plików w CAM-ie biegam do każdej obrabiarki z flaschem/gwizdkiem czy jak to ustrojstwo każdy nazywa i bezposrednio wpinam w port usb aby z niego ściągnąć plik z g-codami. Plik kopiuje na dysk w danym komputerze i moge uruchamiać obróbke bezpośrednio z dysku komputera który steruje pracą obrabiarki. O takim przenoszeniu powiedzieli mi koledzy tu na forum parę lat temu jak zaczynałem przygode z własną obrabiarką domową. W firmie pare zatrzymań podczas obróbki - materiał do śmietnika i pozwolono mi wdrożyć właśnie taki sposób. Od tej pory żadnych zatrzymań obróbki, żadnych strat. Metoda stara ale skuteczna a przede wszystkim zero nerwów i powtarzania.


robert

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#20

Post napisał: Yogi_ » 27 sie 2015, 16:53

kubus838 pisze:bezposrednio wpinam w port usb aby z niego ściągnąć plik z g-codami
Podczas pracy obrabiarki?
Pozdrawiam
Krzysiek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”