MiBM - Poznań czy Wrocław

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

MiBM - na której Politechnice?

Politechnika Poznańska
2
50%
Politechnika Wrocławska
2
50%
 
Liczba głosów: 4


Autor tematu
karol1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 17 lip 2015, 12:49
Lokalizacja: Ostrzeszów

MiBM - Poznań czy Wrocław

#1

Post napisał: karol1111 » 17 lip 2015, 13:00

Witam użytkowników!
Temat tak naprawdę kopiuję z Elektrody, tam jednak nikt nie chce nic odpisac. Najwidoczniej nikt nie wie nic na dany temat. O obu politechnikach czytałem też na tym forum. Widać , że są tu zarówno osoby po i w trakcie studiów na tych uczelniach. A więc tak jak w tytule - Politechnika Poznańska czy Wrocławska? Wybrałem wydział Maszyn Roboczych i Transportu na PP i Mechaniczno - Energetyczny PWr, że względu na specjalizacje. Na obie się dostałem. Lecz pytanie narodziło się po lekturze kilku komentarzu na różnych forach internetowych, a jest już bardzo późno na takie dylematy . Chciałbym iść na studia związane z lotnictwem, pracy przy serwisie, konstrukcji, budowie. Jest wiele osób narzekajacych i chwalacych na forach wydział Maszyn Roboczych i Transportu, lecz nie wiadomo co na jego temat tak na prawdę sądzić. Jest wiele komentarzy typu: nic się nie nauczysz, każdy się tam dostaje, to mały wydział więc zły. A w końcu na studia nie chce iść po to, by zmarnować 3,5 roku źle wybierając wydział czy uczelnię. Jednak wiem, że wielu nigdy tam mogło nie byc , a może jedynie pisać bzdury na forach. Na temat wydziału Mechaniczno - Energetycznego PWr nic znaleźć nie mogę, a co dopiero o kierunku. Która uczelnia i zarazem wydział jest lepszy? Gdzie wykładowcy są lepsi i więcej będę w stanie wynieść? Oczywiście trzeba się uczyć samemu, to wiem, ale jak każdy chce wybrać dobrze :wink: Podzielcie się swoją opinią na temat tych dwóch Wydziałów na różnych uczelniach .
Z góry wszystkim dzięki!
Ps. Czytałem plany zajęć, rozglądam się po stronach wydziałów. Na PWr wygląda to lepiej, ale to tylko moje spostrzeżenie, może i mylne.
Ps.2 : Orientuje się ktoś czy byli w poprzednich latach na PP chetni na specjalizacje "silniki lotnicze"? Otwierają ją w ogóle?

Edit: Jeśli pomyliłem dział to nakierujcie, gdzie się przenieść z tematem :wink:



Tagi:

Awatar użytkownika

rap3k
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 16 lut 2009, 19:07
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

#2

Post napisał: rap3k » 21 lip 2015, 11:30

Witam,

Ja studiowałem na PP: MiBM a potem Mechatronikę, fakt jest taki:
- nie wiem jak jest na PW,
- studia dadzą Ci papier,
- idziesz studiować czy "studiować"?
*jeśli to pierwsze:
**co wakacje: praktyki, praktyki i jeszcze raz PRAKTYKI - najlepiej w firmach w których chciałbyś w przyszłości pracować,

***kiedyś przyszło do mnie do firmy, w której pracowałem, praktykanci: połowa tylko po podpis "nie mają czasu na praktyki" i tyle ich widziałem,
tym co zostali, z powodu braku czasu aby nimi się zając, zadałem do narysowania rysunek techniczny (na podstawie detalu, które aktualnie robiliśmy - prosty wałek).
gdyby oni pracowali (7osób) jako konstruktorzy w firmie - to produkcja zrobiłaby 7 różnych detali :],
- potem dałem suwmiarkę z noniuszem, nikt nie wiedział jak to ruszyć :)
- a jak jeden wziął do ręki podkładkę sprężynująca stwierdził, że pękła i trzeba wymienić :)
- smutne w tym wszystkim było to, że to byli przyszli magistrzy politechniki Łódzkiej (po 4 roku)

uczelnia nic Ci nie da jeśli sam nie weźmiesz się do nauki .... studiuje się w domu po "nakreśleniu" tematu na uczelni.

powodzenia:D


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#3

Post napisał: gregor1975 » 22 lip 2015, 10:50

Jestem absolwentem PWR z 2001r., co prawda nie Wydziału Mechaniczno Energetycznego ani Mechanicznego, ale "otarłem" się o Wydział Mechaniczny. Kilka moich uwag:

- WM jak i WME to wydziały "najniższe" w rankingu, co oznacza, że w ramach obowiązującego w 1995r. konkursu świadectw najłatwiej było się tam dostać

- możesz się rozczarować faktem, że studiując na dowolnym wydziale dowolnej uczelni technicznej w początkowym okresie nauki niewiele to będzie miało wspólnego z Twoimi zainteresowaniami

- musisz się przygotować na to, że w odróżnieniu od innych wydziałów na mechanicznym (mechaniczno energetycznym) masę czasu spędzisz przy wykonywaniu rysunków/projektów i to już od wczesnego stadium nauki, co osobiście uważam za wielki pozytyw

- "niski" ranking wydziałów, o których piszę wcale nie oznacza, że jest na nich łatwo, wręcz przeciwnie

- "niski" ranking wydziałów, o których piszę jest w stosunku odwrotnie proporcjonalnym do postrzegania absolwentów tych wydziałów na rynku pracy (tak przynajmniej było na początku tego wieku)

- będąc uprawnionym absolwentem (to znaczy z rzeczywistą wiedzą) tych wydziałów masz zapewnioną uniwersalność miejsca zatrudnienia - masz duże możliwości w przeciwieństwie na przykład do mnie - jestem chemikiem i muszę (a raczej musiałem) trzymać się dużych ośrodków przemysłu chemicznego

- Politechnika Wrocławska była i pewnie jest porządną szkołą - trzeba się napracować, aby zostać absolwentem i "ślizgacz" raczej dyplomu tam nie uzyska a tych którzy uzyskają to będzie jakieś 10-15% składu osobowego przyjętego na pierwszy semestr studiów

- jak kolega wcześniej pisze - załatw sobie praktyki (teraz chyba są obowiązkowe) w branży/firmie, w której chciałbyś w przyszłości pracować; przygotuj się na to, że raczej będą to praktyki bezpłatne a do tego jeszcze Ty dołożysz, jeżeli będzie to poza miejscem Twojego zamieszkania

- od początku nauki ciśnij na co najmniej jeden język obcy, jeżeli chcesz otrzymać w przyszłości przyzwoitą pracę

- na WM może być deficyt liczby i urody przedstawicielek płci przeciwnej, ale to nadrobisz sobie kontaktami interwydziałowymi lub globalnie na mieście o ile starczy Ci na to czasu :mrgreen:

Powodzenia!


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#4

Post napisał: trzasu » 23 lip 2015, 20:24

gregor1975 pisze:Jestem absolwentem PWR z 2001r., co prawda nie Wydziału Mechaniczno Energetycznego ani Mechanicznego, ale "otarłem" się o Wydział Mechaniczny. Kilka moich uwag:

- WM jak i WME to wydziały "najniższe" w rankingu, co oznacza, że w ramach obowiązującego w 1995r. konkursu świadectw najłatwiej było się tam dostać


Powodzenia!
W miarę świeży ranking ...

2014 ...

http://www.perspektywy.pl/portal/index. ... Ranking=25

2013...


http://www.perspektywy.pl/portal/index. ... Itemid=230


na PWr między mechanicznym a mechaniczno-energetycznym jest przepaść ....

Kierunek inżynieria produkcji na wydziale mechanicznym od lat zajmuje 1 miejsce w rankingach ...

Pomyśl też o AGH w Krakowie ... ja gdybym miał raz jeszcze wybierać zastanawiał bym się między Krakowem a Wrocławiem.


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#5

Post napisał: gregor1975 » 24 lip 2015, 08:24

Chyba wyraziłem się nieprecyzyjnie - przez "ranking" rozumiałem progi punktowe konkursu świadectw obowiązujące ówcześnie na tej konkretnej uczelni.
I dla przykładu podam, że na najbardziej oblegany wtedy wydział Informatyki i Zarządzania obowiązywał próg 14,0 a na Mechaniczny 8,5.
Punkty liczyło się jako sumę trzech składników:

1. Ocena z matematyki.
2. Ocena z fizyki.
3. Średnia ocen z języka polskiego i języka obcego.

Oznacza to, że na wydział mechaniczny można było się dostać mając same tróje i jedną mierną. Dodatkowe obostrzenie było takie, że ocena z matematyki lub fizyki musiała być oceną z egzaminu maturalnego i nie mogła to być ocena niższa, jak dostateczna. Kto tego nie spełniał, szedł na egzamin lub wracał do domu.

A tak z ciekawości - jaka to przepaść między mechanicznym a mechaniczno-energetycznym na PWR?


Autor tematu
karol1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 17 lip 2015, 12:49
Lokalizacja: Ostrzeszów

#6

Post napisał: karol1111 » 24 lip 2015, 17:10

Witam po chwilowej nieobecności!
To może po kolei:
@rap3k, Idę studiować(opcja pierwsza), inaczej nie zakładałbym takiego tematu na jakimkolwiek forum.Wiem, że muszę się sam uczyć, i jaka jest mniej wiecej idea studiów. Nakreśliłem to na początku :wink: A na temat praktyk wiem od znajomych , którzy studiują na dualnych, AiR, o czym też chciałbym się dowiedzieć z forum( czy na WMRiT jest coś takiego, ponoć ludzie z WBMiZ "uczestniczą w tym projekcie"). Co do praktyk (part2) całe życie miałem pogląd, że pójdę do jakieś dużej firmy ( tak dla przykładu Robert Bosch, tylko dla przykładu, lub Volkswagen) nawet jako zwykły pracownik na linii, i będę studiował, o czym nakreślę w czasie rozmowy o pracę. Chodzi mi w tym o to by łączyć teorię z praktyką, by to co wyniosę na studiach mógł zoabczyć w pracy,a są skłonne firmy, by wykształcić sobie pracownika. Cudów nie płacą , ale to chyba nie o to chodzi :cool: Mam kolegę, który pracuje w firmie związanej z optyką, i studiuje coś związanego z optyką i fotoniką. 80% rzeczy, które widzi na studiach może zobaczyć w pracy, a jeśli czegoś nie wie, to może zapytać kierownika, a ten mu w miarę możliwości coś tam tłumaczy, co ponoć jest mu pomocne. O coś takiego mi właśnie chodziło. Ale, że chce iść studiować dziennie, to pomyślałem właśnie o tych "dualnych" na PP. Co o tym sądzicie?

@gregor1975, zrozumiałe jest dla mnie, że pierwsze semestry to matematyka, fizyka, rysunek techniczny. I to wiem. A co do tematu to raczej chodzi mi o wybór patrząc na dostępne specjalności ( aktualnie to Inżynieria lotnictwa na PWr i Samochodzy i ciągniki na PP). Temat lotniczy wygląda mi na ciekawy i obiecujący (zarobkowo). Samochody i ciągniki to to co mam od małego pod dostatkiem. Ojciec ma gospodarstwo rolne, co chwilę się coś remontuje. A sąsiedzi to mechanicy samochodowi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Po raz kolejny, nie interesuje mnie "ślizganie", angielski to dla mnie nie problem ( po pierwszym stopniu i chwili pracy chce wyjechać z dziewczyną do Skandynawii). Kobietę "mam", jakbym nie miał to bym jej na pewno nie szukał na PWr , by się potem nie kłócić o tym czy lepszy jest AutoCAD czy SolidEdge :mrgreen:

Nie mam pojęcia cóż jeszcze mogę napisać. Nie chcę zmarnować czasu. Wiem, że pracodawcy patrzą na doświadczenie, a nie tylko na wykształcenie. Dlatego rozważałem opcję zaoczne+praca. Boję się jednak, że pieniądz może mnie zniechęcić do nauki, lub wyczerpanie po pracy( większe firmy związane z lotnictwem lub samochodami to od 70km w jedną). Ale podjąłem decyzję "dzienne" i tego się trzymam. Jak uznam,że głupio zrobiłem to się na zaoczne przeniosę.


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#7

Post napisał: trzasu » 24 lip 2015, 17:21

gregor1975 pisze:
A tak z ciekawości - jaka to przepaść między mechanicznym a mechaniczno-energetycznym na PWR?
Przepaść w poziomie nauczania przedmiotów stricte mechanicznych, przepaść jeśli chodzi o poziom wyposażenia laboratoriów, zobacz choćby budynki wykorzystywane na potrzeby poszczególnych wydziałów.

Ci conie radzili sobie na WMechu przenosili się na WME i tam już dawali radę.


Autor tematu
karol1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 17 lip 2015, 12:49
Lokalizacja: Ostrzeszów

#8

Post napisał: karol1111 » 24 lip 2015, 21:11

@trzasu tak było kiedyś czy nadal jest ta "przepaść"?


davish88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 244
Rejestracja: 26 gru 2012, 11:06
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

#9

Post napisał: davish88 » 25 lip 2015, 01:13

Panowie te rankingi nie mają sensu, dobrzy specjaliści są po każdej uczelni , tylko tak jak toś wspomniał praktyka, praktyka i czas jaki się poświęca poza uczelnią, tutaj "jest" klucz. Ja bym wybrał tam gdzie mi wygodniej... z perspektywy czasu.


Autor tematu
karol1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 17 lip 2015, 12:49
Lokalizacja: Ostrzeszów

#10

Post napisał: karol1111 » 25 lip 2015, 17:41

@davish88, do obu miast mam tyle samo kilometrów, są porównywalnie drogie itp. Chodziło mi raczej o porównanie politechnik, konkretnych wydziałów i konkretnych specjalizacji( inżynieria lotnictwa na WM-E i samochody i ciągniki na WMRiT)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”