Bazowanie osi w jej połowie

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

Bazowanie osi w jej połowie

#1

Post napisał: wojtek30 » 14 lip 2015, 13:49

Zabieram się w końcu za zamontowanie krancówek HOME, mam takie przełączniki mechaniczne z dźwignią i kółeczkiem na końcu. Z kilku powodów chcę je umieścić mniej więcej w połowie osi, więc po zbazowaniu włącznik będzie przez większość czasu w stanie włączonym.

Pytania:
1. Jak to się ma do ustawienia w piko parametru "zjazd", czy jest on w ogóle potrzebny i czy takie ustawienie będzie działać (z wzbudzonym włącznikiem home)?
2. Jak wygląda bazowanie osi? powiedzmy że mam zakres osi 500 a HOME mam w pozycji 200, czy po zbazowaniu położenie osi w programie ustawi mi się automatycznie na 200?



Tagi:


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#2

Post napisał: RobWan » 15 lip 2015, 02:16

wojtek30 pisze:chcę je umieścić mniej więcej w połowie osi
Nie jest to dobre rozwiązanie. Po naciśnięciu REF maszyna jedzie w poszukiwaniu krańcówki HOME. Ale jedzie w zdefiniowanym w ustawieniach kierunku. Jak będzie po prawej stronie od HOME i zdefiniowane masz szukanie krańcówki w prawo, to jej nie znajdzie. Albo zatrzyma się na LIMIT, a jeżeli ich nie masz to przydzwoni. Najlepiej dawać HOME przy końcu osi. Małe prawdopodobieństwo, że będzie poza nią.
wojtek30 pisze:włącznik będzie przez większość czasu w stanie włączonym
Krańcówki HOME muszą być NO. Czyli musi się zamknąć jak najedzie na pozycję HOME.

Ad.1
Zjazd musi być. Inaczej bazowanie trwałoby długo. Do krańcówki HOME jedzie z max. prędkością, a zjazd jest wolno.
Ad.2.
Tak.

Robert

Awatar użytkownika

Autor tematu
wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#3

Post napisał: wojtek30 » 15 lip 2015, 13:16

RobWan pisze:Po naciśnięciu REF maszyna jedzie w poszukiwaniu krańcówki HOME. Ale jedzie w zdefiniowanym w ustawieniach kierunku. Jak będzie po prawej stronie od HOME i zdefiniowane masz szukanie krańcówki w prawo, to jej nie znajdzie. Albo zatrzyma się na LIMIT, a jeżeli ich nie masz to przydzwoni.
Faktycznie, nie pomyślałem o tym :???: ale z drugiej strony...
RobWan pisze:Krańcówki HOME muszą być NO. Czyli musi się zamknąć jak najedzie na pozycję HOME.
...wymyśliłem sobie taki algorytm bazowania:
Powiedzmy że szukanie HOME z konfiguracji odbywa się w kierunku "+", jeśli w momencie włączenia jazdy referencyjnej nie ma sygnału z krańcówki, to oś jedzie w kierunku "+" w jej poszukiwaniu.
W przeciwnym wypadku, jeśli jest sygnał, czyli oś najechała na krańcówkę, to następuje najpierw zjazd w kierunku "-" do wyłączenia krańcówki i dopiero potem szukanie w kierunku "+".
W takim przypadku mechaniczne krańcówki HOME można by chyba umieszczać w połowie osi.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#4

Post napisał: RobWan » 15 lip 2015, 17:25

wojtek30 pisze:...wymyśliłem sobie taki algorytm bazowania:
Przeanalizuj to co napisałeś jeszcze raz. To jest bez sensu.
wojtek30 pisze:jeśli w momencie włączenia jazdy referencyjnej nie ma sygnału z krańcówki, to oś jedzie w kierunku "+" w jej poszukiwaniu.
A jak jej nie znajdzie?
wojtek30 pisze:W takim przypadku mechaniczne krańcówki HOME można by chyba umieszczać w połowie osi.
Teoretyzując... mając krańcówki LIMIT wykorzystać je (podczas bazowania) jak informację, że trzeba szukać HOME w drugą stronę.

Robert

Awatar użytkownika

Autor tematu
wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#5

Post napisał: wojtek30 » 17 lip 2015, 21:22

RobWan pisze:Teoretyzując... mając krańcówki LIMIT wykorzystać je (podczas bazowania) jak informację, że trzeba szukać HOME w drugą stronę.
Właśnie weszła nowa wersja PikoCNC z obsługą PLC, więc będę mógł zrobić bazowanie według własnych potrzeb. Jeśli dobrze rozumiem instrukcję do PLC, to będzie można nawet zrobić bazowanie na krańcówkach limit i home w ogóle nie podłączać :wink:


IDUA
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 2015, 22:11
Lokalizacja: Wielkopolska

#6

Post napisał: IDUA » 18 lip 2015, 10:59

Skąd masz to informację, że już jest nowa wersja ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#7

Post napisał: wojtek30 » 18 lip 2015, 11:02

Jest na stronie pikocnc.com, już testuję, jest sporo zmian.


IDUA
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 2015, 22:11
Lokalizacja: Wielkopolska

#8

Post napisał: IDUA » 18 lip 2015, 11:05

Wystarczy wejść na stronę cosimo - sam sobie odpowiedziałem :smile:

[ Dodano: 2015-07-18, 11:06 ]
Wyprzedziłeś mnie

[ Dodano: 2015-07-18, 11:07 ]
Wyprzedziłeś mnie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”