Tolerancja R0.5max

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Huski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 03 lis 2010, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

#21

Post napisał: Huski » 24 cze 2015, 00:09

Wiesz. Mnie uspokajać nie musisz bo jestem spokojny.
Po prostu nie wiem już jak prościej można Ci napisać abyś zrozumiał że przecinek w wymiarze nie ma związku z tolerancja wykonania. Bo o to w tym całym temacie chodzi.
Postawiłeś tezę że ktoś Cię uczył że ma to związek. Kilka osób Ci powiedziało że nie ma podając przykłady a Ty dalej się pytasz czy nie ma takiej zależności.
Zamykając temat - Nie. Nie ma związku między przecinkiem w wymiarze a tolerancja wykonania czy obowiązkowa dokładnością mierzenia wymiaru. Nie słyszałem o czymś takim a wszystkie książki od metrologii które posiadam również takiego związku nie potwierdzają.

Masz rację. To czy jakiś przyrząd ląduje w koszu lub nie nie wyjaśnia sprawy ale jak pewnie zauważyłeś nie było to skierowane do Ciebie.
Za to cała reszta rozważań już tak. Szkoda że tylko na ten fragment zwróciłeś uwagę zamiast na te które dotyczą tak ważnego dla Ciebie zagadnienia.


DUTY AND HONOUR

Tagi:


technofan74
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2010, 18:26
Lokalizacja: internet

#22

Post napisał: technofan74 » 24 cze 2015, 08:26

Huski pisze:Zamykając temat - Nie. Nie ma związku między przecinkiem w wymiarze a tolerancja wykonania
Również nie spotkałem się z czymś takim na rysunkach z europy , ale na rysunkach ze Stanów są takie dziwne tabelki . Zeby ktoś się nie przeraził wymiary są w calach . .
Obrazek


Huski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 03 lis 2010, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

#23

Post napisał: Huski » 24 cze 2015, 10:37

Na tej tabelce są po prostu oznaczone tolerancje jakie ktoś sobie życzy. To tak jakbyśmy my europejczycy do każdego rysunku załączyli wyciąg z normy dla klasy IT14 aby pracownik wiedział w jakich tolerancjach ma pracować. Ja często spotykam się z oznaczeniem na rysunkach "Wymiary nietolerowane wykonać w klasie IT14"
Nadal jak widać te tolerancje nie mają związku z odczytywaniem wymiaru w zależności od miejsca po przecinku na rysunku. Tylko po prostu jest to określenie tolerancji zależnie od podanych wymiarów na rysunku.

Jankesi :wink: zazwyczaj muszą mieć wszystko napisane dla pracowników. Tak jak i mają często numery wierteł zamiast ich średnic. Mam na warsztacie kilka wierteł bez opisów wymiarowych tylko z wygrawerowanymi #2, #3.No ale stosowanie intuicyjnego systemu calowego zobowiązuje. :wink:
DUTY AND HONOUR


000andrzej
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 28 lip 2004, 15:00
Lokalizacja: KrakĂłw

#24

Post napisał: 000andrzej » 14 lip 2015, 23:45

A ja się spotykam na co dzień z zasadą taka dokładność ile miejsc po przecinku dla wymiarów bez podanej tolerancji. np x,xx to dokładność +/-0,01. Ale jest to zapisane w tabelce. Akurat takich mamy klientów.

Co do pytania - mnie zastanawia, czy np. R0,1 jest w tym przypadku OK? Czy muszę trzymać się tolerancji ogólnej przyjmując nominał R0,5 z odchyłką tylko minusową?
To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#25

Post napisał: wackon » 15 lip 2015, 08:07

000andrzej pisze:Co do pytania - mnie zastanawia, czy np. R0,1 jest w tym przypadku OK? Czy muszę trzymać się tolerancji ogólnej przyjmując nominał R0,5 z odchyłką tylko minusową?
Czy my nie wchodzimy w jakieś opary absurdu????
Ja rozumiem, że ktoś nie wie co znaczy "MAX", ale są słowniki.... jest wikipedia (tam jest, sam sprawdzałem), można też negować znaczenie tego słowa (w końcu mamy wolność), ale .... może nowa Wieża Babel, każdy przypisuje sobie własne znaczenia do słów, żeby nikt nikogo nie rozumiał, a nasza cywilizacja wraca na drzewo...

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#26

Post napisał: viper » 02 sie 2015, 10:00

Faktycznie wieżą Babel :roll: Panowie co tu dużo mówić wymiar na rysunku jest określony max R=0,5 i koniec tematu ! Nie ma R0,51
Ta rozmowa to jest absurd. Gdyby każdy tak myślał to po co nam tolerancje zadane na rysunku jak i tak każdy doda sobie zera po przecinkach i powie że, jest w tolerancji :)

Jak masz np. H8 przy jakimś wymiarze ( 0,000mm- 0,027mm) to nie robisz max 0,0279999..... bo to jest już 0,028 w przybliżeniu

Masz zrobić max 0,02700000.... i TYLE W TYM TEMACIE

MYŚLĄC INACZEJ WPADA SIĘ W BŁĘDNE KOŁO.
Przynajmniej ja tak myślę :)


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#27

Post napisał: smieszek88 » 03 sie 2015, 13:15

U mnie obowiązuje zasada ile miejsc po przecinku taka dokładność (chyba że jest konkretnie opisana) i każdy się do tego stosuje. Wyjątkiem są rysunki z zewnątrz gdzie wszystkie wymiary potrafią być opisane do setek.
Co do Rmax jak jest gniazdo, w które wchodzi wkładka z fazami 3x45° to się pisze Rmax 3 w narożach a jak będzie R0,1 bo druciażowi nie będzie się chciało bawić w promienie to nikomu to nie przeszkodzi.


towdi.arek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 29 lis 2011, 11:50
Lokalizacja: Southampton UK

#28

Post napisał: towdi.arek » 11 sie 2015, 01:48

wymiar R0,5max - jest wymiarem w zakresie od 0 do 0.5mm. - taka jest tolerancja.

Jeśli masz narzędzie pomiarowe z dokładnością do +/-0.1 to Twój zakres tolerancji w takim przypadku jest 0-0.4mm .

Pozdrawiam
Arek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”